Home Blog Zmiana w ustawie o dokumentach paszportowych. Jest łatwiej i dużo wygodniej

Zmiana w ustawie o dokumentach paszportowych. Jest łatwiej i dużo wygodniej

Autor: Ania Nowak | czwartek, 17.01.13 | 0 komentarzy

paszport polskiOd dzisiaj (17 stycznia 2013 roku) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o z 13 lipca 2006 o dokumentach paszportowych. W znacznym stopniu ułatwi nam ona życie i uprości wiele spraw związanych z planowaniem podróży.

Nowelizacja ta daje możliwość składania wniosków o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim, upraszcza zasady wydawania drugiego paszportu i rozszerza katalog przypadków, w których możliwe jest wydanie paszportu tymczasowego (np. osoby, które muszą w trybie pilnym wyjechać za granicę służbowo/w sprawach zawodowych).


Po pierwsze: od dzisiaj (17 stycznia 2013) wnioski o paszport oraz paszport tymczasowy składać  można w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terytorium całego kraju, bez względu na miejsce stałego pobytu (dotyczy to również odbioru paszportu), za granicą natomiast polskie paszporty będą wydawane przez konsula (więc tutaj nic się nie zmieniło). Nie zmieniła się również zasada, iż przy składaniu wniosku i przy odbiorze paszportu trzeba być osobiście.

Po drugie: jak już zostało wspomniane powyżej, został rozszerzony zakres sytuacji dopuszczających do wydania danej osobie paszportu tymczasowego

Po trzecie: uproszczone zostały zasady wydawania drugiego paszportu(wydawany jest  szczególnych sytuacjach,  zwłaszcza gdy znajdujące się w pierwszym paszporcie wizy uniemożliwiają wjazd na terytorium danego kraju). Nie da się uniknąć sytuacji otrzymania zgody na wydanie drugiego paszportu od ministra spraw wewnętrznych, jednak, gdy taką zgodę się otrzyma wnioskujący może złożyć t wniosek do dowolnego organu paszportowego (ministra spraw wewnętrznych, dowolnego wojewody, do konsula – za granicą). Pamiętać jednak trzeba, że mamy na to trzy miesiące od daty otrzymania zgody.

Koszt paszportu tymczasowego to 30 zł, a paszportu wydawanego na 10 lat – 140 zł. Więcej przeczytać można na stronie MSW

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Blog - wpisany przez Ania Nowak , Tagi:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach