Home Pomysły Na weekend We dwoje Artystyczne Montmartre przyciąga nas jak magnes. A kiedyś zwykła... wioska

Artystyczne Montmartre przyciąga nas jak magnes. A kiedyś zwykła… wioska

Autor: Ania Nowak | wtorek, 5.02.13 | 0 komentarzy


Montmartre, to dziś dzielnica Paryża, która przyciąga turystów jak magnes, ale mało kto wie, że niegdyś była to samodzielna wioska (gdzie uprawiano zboże, które mielono w młynach, a także uprawiano winorośl) Oprócz znajdującej się tutaj słynnej Bazyliki Sacre Coeur, mamy okazję przenieść się tutaj w magiczny świat paryskiej cyganerii końca XIX wieku. Ten szczególny, artystyczny klimat dzielnicy widoczny jest zwłaszcza na głównym placu – w jej sercu, czyli Place du Tertre. I gdzie jeszcze?

Choć trudno w to uwierzyć patrząc jak płaski jest Paryż, to Montmartre znajduje się na wapiennym wzgórzu, na którego szczycie wznosi się charakterystyczna biała, lśniąca w słońcu budowla – Bazylika Serca Jezusowego. Z tarasu widokowego przed jej drzwiami wejściowymi rozpościera się niesamowita panorama na Paryż, a dzwonnica kryje nie lada skarb – jeden z największych dzwonów na całym świecie (Savoyarde).


Ale to nie jedyna atrakcja turystyczna, która czeka tutaj na turystów. To przecież miejsce ulubione przez znanych nam wszystkim artystów końca XIX wieku (wystarczy wymienić chociażby Edgara Degas –  z resztą pochowany na cmentarzu znajdującym się na Montmartrze właśnie, Vincenta van Gogh, Pabla Picasso, Henri de Toulouse – Lautrec, który upodobał sobie szczególnie tematykę nocnego życia, kabaretów z Moulin Rouge na czele jako inspirację do swoich obrazów, plakatów i szkiców, Auguste Renoir – jednego z czołowych przedstawicieli nowego nurtu w malarstwie – Impresjonizmu, czy Paul Verlaine – też impresjonista, „malujący” jednak swoje pejzaże nie pędzlem a słowem).

A co przyciągało tutaj artystów (głównie malarzy)? Bardzo, wydawać by się mogło, prozaiczne sprawy – najtańsze w całym mieście mieszkania, możliwość obserwowania codziennego życia najbiedniejszej grupy społecznej (to bardzo częsty temat dzieł malarskich – praczki, sprzedawcy, kobiety lekkich obyczajów itp), malownicze położenie  z pięknym widokiem na miasto, krajobraz pełen wiatraków i zieleni, a także bujne życie nocne toczące się w kabaretach i licznych domach publicznych. Również dzisiaj możemy doświadczyć chociaż w jakiejś niewielkiej części atmosfery artystycznego Montmartre spacerując po Place du Tertre, gdzie wielu malarzy prezentuje swoje dzieła, czy znajdując w labiryncie ciasnych, wybrukowanych kocimi łbami dawne „kawiarnie”, w których przesiadywali artyści rozprawiając o nowych, rewolucyjnych prądach w sztuce albo też inne symbole miejsca, jak chociażby słynny kabaret – Lapin Agile ( z charakterystycznym królikiem), Moulin de la Glette i nieco dalej już poza dzielnicą –  Moulin Rouge (jak sama nazwa wskazuje w dawnych młynach). Będąc na Montmartre warto udać się na XVIII – wieczny cmentarz, gdzie pochowanych zostało wielu ważnych artystów np. wspomniany wcześniej Degas, Dumas czy Offenbach (tutaj też pochowany był przez pewien czas Juliusz Słowacki – jego pusty już nagrobek w dalszym ciągu można zobaczyć).

Kluczowe stacje metra, z których najlepiej wyruszyć na zwiedzanie dzielnicy to: Abesses, Lamarck – Caulaincourt lub Château Rouge. Tym, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o Paryżu (a w szczególności o Montmartrze i ówczesnej Cyganerii z malarzem oraz grafikiem Henri de Toulouse – Lautreca na czele) przełomu wieków polecamy bardzo interesującą książkę Pierre La Mure „Moulin Rouge”.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach