Home PORADY i OPINIE Przed podróżą Praktyczne porady przed wyjazdem do Chorwacji. Co zabrać, o czym pamiętać, co sprawdzić?

Praktyczne porady przed wyjazdem do Chorwacji. Co zabrać, o czym pamiętać, co sprawdzić?

Autor: Wędrowne Motyle | poniedziałek, 30.04.12 | 6 komentarzy

paszport polskiChorwacja to kraj niezwykle popularny wśród turystów Polskich i wielu turystów zagranicznych. Przyciąga swoją niezwykłą atmosferą, wspaniałymi plażami i krystalicznie czystą wodą, przepięknymi zabytkowymi miastami, licznymi Parkami Narodowymi, wieloma zabytkami wpisanymi na listę UNESCO ale też może być rajem dla miłośników sportów wodnych.

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?


Sezon turystyczny w Chorwacji trwa od kwietnia do października. Jego szczyt przypada na dwa miesiące letnie: lipiec i sierpień. Wtedy właśnie notowane są najwyższe temperatury (średnie temperatury w Dubrowniku, Makarskiej, Hvar – 26 i 24 stopnie, Rijeka – 24 i 22 stopnie). Wtedy też ulice i plaże (zwłaszcza w weekendy) są bardzo zatłoczone, często brakuje miejsca na plaży i wolnych miejsc kwaterowych a nawet miejsc na kempingach. Najlepiej jest więc przyjechać do Chorwacji w maju, czerwcu lub we wrześniu (jest ciepło ale nie upalnie i mniej tłoczno, średnie temperatury w maju 19 – 20 stopni, w czerwcu: 23-25 stopni, we wrześniu: 18 – 21 stopni). Czytaj więcej o pogodzie w Chorwacji

Czy potrzebny jest paszport i wiza?

Jeśli planujemy pobyt w Chorwacji w celach turystycznych na okres krótszy niż 90 dni wiza nie jest nam potrzebna. W przypadku gdy chcemy zostać w Chorwacji dłużej niż 90 dni koniecznie trzeba postarać się o wizę pobytową w Ambasadzie Chorwacji w Polsce. Przy wjeździe do Chorwacji konieczny jest paszport posiadający minimum 3 miesięczny okres ważności lub od niedawna dowód osobisty. Jeśli wybieracie się na wycieczki fakultatywne do Czarnogóry albo Bośni – również możecie przekroczyć granicę zarówno z paszportem jak i dowodem osobistym. Do Serbii jednak na dowód już nie wjedziecie.

Prawo jazdy i przepisy celne, podróż ze zwierzakiem

Wjeżdżając na terytorium Chorwacji własnym samochodem wystarczy posiadać zwykłe prawo jazdy (niewymagane jest międzynarodowe prawo jazdy), dowód rejestracyjny pojazdu oraz krajowe ubezpieczenie OC. Nie trzeba posiadać zielonej karty i ubezpieczenia. W Bośni, Czarnogórze i Serbii już trzeba.

Na granicy obowiązują limity wwozu do kraju wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych. W przypadku tych pierwszych bez problemu możemy mieć przy sobie do 0,5 litra wyrobów spirytusowych; do 2 litrów wyrobów winiarskich oraz do 5 litrów piwa. Do Chorwacji można wwieźć do 200 sztuk papierosów lub do 50 sztuk cygar albo do 250 gram tytoniu. Limit obowiązuje również kawę, herbatę (do 1 kg) oraz perfumy (o pojemności do 50 ml). Jeśli chodzi o pieniądze, to bez żadnych przeszkód można wwieźć i wywieźć z kraju dowolną ilość obcej waluty (przewożone pieniądze należy zgłosić przy odprawie) natomiast w przypadku waluty chorwackiej obowiązuje limit do 15 tysięcy kun. Powinniśmy się też wystrzegać przewozu leków bez oryginalnych opakowań a także wywozu dużej ilości artykułów spożywczych oraz sadzonek roślin. UWAGA! Jeżeli na terenie Chorwacji dokonamy zakupu przekraczającego 500 kun (jednorazowy zakup na jednym rachunku) możemy ubiegać się o zwrot podatku przedstawiając odpowiedni czek podatkowy (mogą nam do wydać w sklepie w którym dokonywaliśmy zakupu) odpowiednim służbom na granicy.

Biorąc w podróż swojego pupila musimy pamiętać o międzynarodowym świadectwie potwierdzającym szczepienie przeciwko wściekliźnie wydanym przez weterynarza (musi być ważne co najmniej 15 dni, nie dłużej jednak niż 12miesięcy)

>> POLECAMY: TOP 10 CHORWACKICH KURORTÓW. ZOBACZ, KTÓRY WYBRAĆ

Wymiana waluty, ubezpieczenia i opieka medyczna

Od roku 1991 walutą Chorwacji jest 1 kuna (Kn, HRK), która dzieli się na 100 lip. Nominały banknotów t0: 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 oraz 5 kun; natomiast monety występują w nominałach: 25, 5, 2, 1 kun; 50, 20, 10, 5, 2 oraz 1 lipa.
1 kuna (HRK) to 0,5565 zł; 1 kuna (HRK) to 0,1331€, 1€ to 7,5155 HRK (stan na maj 2012). Waluty obce (również złotówki) wymieniać można w wielu miejscach w kraju na przykład w bankach, kantorach, na poczcie, w agencjach turystycznych czy w hotelach i na kempingach (najkorzystniej jest wymieniać pieniądze na poczcie, konieczne jest pokazanie w okienku kantoru paszportu).

Wybierając się samodzielnie na wycieczkę czy wczasy do Chorwacji warto jest się ubezpieczyć, by uniknąć wysokich kosztów leczenia szpitalnego, czy wizyty w publicznych ośrodkach zdrowia. Polisa powinna zawierać oprócz pokrycia wydatków na leczenie, choroby i nagłych nieszczęśliwych wypadków również ubezpieczenie od utraty, zgubienia czy kradzieży bagażu (choć w Chorwacji zdarzają się one bardzo rzadko), czy posiadanego sprzętu sportowego. Wprawdzie polscy turyści mogą bezpłatnie korzystać z opieki w publicznych chorwackich ośrodkach zdrowia, lecz zakres tej opieki jest bardzo mały i dotyczy na przykład zaistnienia nagłej sytuacji – wypadek drogowy, zasłabnięcie – po okazaniu paszportu oraz polisy ubezpieczenia.

Co warto ze sobą zabrać?

Jadąc do Chorwacji w letnich miesiącach, kiedy jest już bardzo ciepło należy pamiętać o zabraniu ze sobą kremy lub olejki z wysokimi filtrami UV (często zdarzają się wśród turystów poparzenia słoneczne i przegrzania), nakrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne również powinny być standardowym wyposażeniem naszego bagażu. Dobrze jest też wziąć specjalne obuwie, które przyda się podczas kąpieli mirskich (dno jest pokryte muszlami, kamieniami, znajdują się tam jeżowce). Warto jest też zadbać o podstawowe wyposażenie naszej apteczki, ponieważ leki w Chorwacji są bardzo drogie. Jeśli ktoś planuje wycieczki górskie, powinien wziąć ze sobą odpowiednie obuwie podtrzymujące kostkę oraz ubranie z długim rękawem.

Jakie praktyczne rady proponujecie turystom, którzy wybierają się do Chorwacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 6

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Takoś napisał(a):

  Ka polecam jeszcze repelent na komary. Te paskudztwa to prawdziwa zmora nadmorskich kurortów a w sklepach z tych półkach czasem pustki…

 2. Eufemy napisał(a):

  Kilka nowych zasad po wejściu Chorwacji do UE: http://www.icroatia.pl/paszport-czy-dowod-osobisty-a-moze-wiza-dokumenty-do-chorwacji/ Największa zmiana to oczywiście karta EKUZ 🙂

 3. Pudelek napisał(a):

  oprócz Kosowa i Turcji wszędzie na Bałkanach wjedziemy z dowodem

 4. Rafał napisał(a):

  Do Serbii można już od czerwca 2010 r. wjechać na dowód osobisty (na 90 dni).

 5. Marcin napisał(a):

  Jest błąd. Nie potrzeba paszportu do Chorwacji. Jest to wyraźnie napisane na oficjalnej stronie ambasady.

  • admin napisał(a):

   Wielkie dzięki. Dopisane. Oczywiście mieliśmy na myśli paszporty ALBO dowody osobiste a nie tylko paszporty. Pozdrawiamy!

O blogu w mediach