Home Blog Nasze relacje i zdjęcia Sagrada Familia od środka. Zobacz jak wygląda to architektoniczne stworzenie

Sagrada Familia od środka. Zobacz jak wygląda to architektoniczne stworzenie

Autor: Marcin Nowak | sobota, 8.06.13 | 2 komentarzy

sagrada zzewnatrz

Byłem sceptycznie nastawiony do Sagrady Familii. To znaczy nie sądziłem, że budynek otoczony kordonem dźwigów i żurawi, budowany przez lata przez różne osoby i łamiący wszelkie architektoniczne schematy, będzie wybitny.
Myliłem się. On po prostu jest inny i pozostanie inny i ta jego inność, będzie na zawsze jego największym walorem.


Tradycji musiało się stać zadość. Zawsze jak jesteśmy w jakimś południowym mieście musi lać, wiać, grzmieć i zalewać. Taka burza jak dziś w Barcelonie podobno się dawno nie zdarzyła. W parkach w miękkiej wyściółce i posypce porobiły się małe erozyjne kaniony. Ja w tym czasie 2h spędziłem w środku tej niesamowitej budowli. Rzeczywiście z zewnątrz nie zachwyca. Zwłaszcza przy pochmurnym niebie, deszczu. W środku jednak ma fantasmagoryczny, baśniowy klimat. Gdybym nie wiedział, że Gaudi był twardym katolikiem i konserwatystą, stwierdziłbym, że „coś brał” porywając się na takie sklepienie. Ale wyszło nieskazitelnie.

Natura, natura?

Zamysłem Gaudiego, było stworzyć z kościoła „gigantyczne stworzenie”, tak jak wiele jego kamienic przypominać miało smoki i dinozaury. Ja tu nie widzę stworzenia, ale widzę las sekwoi, liany, baldachim z koron drzew a jednocześnie rafę koralową i pnącza z betonu. A wszystko to w szatach neogotyckiej świątyni. Zresztą zobaczycie to na zdjęciach.
Na początku kościół miał nawiązywać do neogotyku i te fundamenty widać. Potem w obroty projekt wziął Gaudi i wszystko się zmieniło. Poświęcił mu ostatnie 15 lat życia i prawie codziennie pieszo przychodził doglądać robotników ze swojego domku na terenie Parku Guell. Warto zaznaczyć, że w stosie wież, ta środkowa, najwyższa ma być jeszcze prawie 2 razy wyższa niż obecne. Aż ciężko sobie to wyobrazić.

Ciężko więc mówić mi od dziś, że jak się jest w Barcelonie to wystarczy zobaczyć kościół z zewnatrz. Nie, chyba nie wystarczy. Dla budynków, które są „jedyne na świecie”, warto chyba wysupłać te kilkanaście euro i zobaczyć je w całości.

sagrada familia wnetrze

sagrada sklepienie

sagrada swiatelka

sagrada witraze

sagrada kolumny

sagrada tył

sagrada rzezba

Wnętrza Sagrada Familia – WIDEO ZE ŚRODKA

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 2

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. Piotr napisał(a):

    Wow 😲 trudno opisać wrażenia .Dzieło sztuki i budynek sakralny za razem niezrozumiale ponadczasowy i nowoczesny.

  2. Justa napisał(a):

    oj tak – do Sagrady wejsc trzeba, nawet jezeli trzeba wyskrobac to 20 euro, bo naprawde warto 🙂

O blogu w mediach