Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Mediolan nieco inaczej, niż Ci się wydaje... Najważniejsze świątynie romańskie

Mediolan nieco inaczej, niż Ci się wydaje… Najważniejsze świątynie romańskie

Autor: Ania Nowak | piątek, 26.07.13 | 0 komentarzy

Mediolan włochy kolumny
Mediolan jest miastem wciąż niedocenianym. Zgoda, pod względem zabytków nie może się równać z Rzymem, czy Florencją. Jasne… Kojarzy się raczej ze snobizmem, modnymi butikami, modą i designem. To jednak tylko pozory, bo po dokładniejszym poznaniu stolicy Lombardii, znajdziemy w niej wiele ciekawych zabytków, atrakcji historycznych i architektonicznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują piękne kościoły romańskie – warto zwiedzając Mediolan – podążyć ich śladem. My właśnie dla nich (no i oczywiście dla gotyckiej Duomo) przyjechaliśmy tu z aparatem.

Nasze propozycje najciekawszych romańskich świątyń w Mediolanie:

1. Kościół S. Ambrogio, pochodzi z IV wieku i jak sama nazwa wskazuje – ufundowany został przez biskupa Mediolanu – świętego Ambrożego. Naszą uwagę przykuł zwłaszcza zachwycający dziedziniec z  równie pięknymi krużgankami, nad którym wznosi się fasada w kształcie łagodnego trójkąta, tworząca rzadki balkon – loggię. Charakterystyczne są także dwie dzwonnice – pierwsza zwana dzwonnicą mnichów z VIII wieku, a druga tzw. kanoników z XII wieku. Wewnątrz zobaczyć można romańsko-bizantyjską ambonę, ołtarz z IX wieku i mozaiki z V wieku – zwłaszcza  w kaplicy św. Wiktora z Mediolanu (sklepienie kopuły kaplicy wykonane ze złota, zachwycają mozaiki przedstawiające świętych). W krypcie kościelnej znajdują się szczątki Ambrożego, Gerwazego oraz Protazego.


Mediolan santo ambrogio

2. Kościół S. Eustorgio, to tutaj miała swoją siedzibę święta Inkwizycja, a kościół, podobnie jak powyżej opisany nosi swą nazwę od imienia biskupa Mediolanu. Najstarsze pozostałości pierwszego powstałego tu kościoła pochodzą z V wieku. W świątyni tej możemy dostrzec różne style, także (obok romańskiego) renesansowe – Kaplica Portinari ozdobiona malowidłami z XV wieku autorstwa Vincenza Foppy między innymi Zwiastowanie, wizerunek św. Piotra, czy Wniebowzięcie. Fasada kościoła jest ceglana z charakterystycznymi białymi „wykończeniami”.

eustorgio mediolan

3. Bazylika S. Lorenzo Maggiore, kościół pochodzi z IV wieku (później przebudowywany). Mieści się w miejscu zwanym Parkiem Bazylik – kościół S. Lorenzo  oraz S. Eustorgio. Wewnątrz kościoła dominuje styl romańsko-bizantyjski z mrocznym wnętrzem rozświetlonym jedynie przez zapalane przez wiernych i turystów świece i znicze (niestety by wejść do najstarszej części – kaplicy z wczesnochrześcijańskimi mozaikami trzeba zapłacić). Do kościoła przylegają kaplice – szczególnie interesująca jest kaplica S. Aquilino z IV wieku, gdzie zobaczymy wczesnochrześcijańskie mozaiki (na przykład przedstawiające Chrystusa i jego uczniów). Naprzeciwko kościoła wznosi się kolumnada – Kolumny św. Wawrzyńca pochodzące z III wieku – najprawdopodobniej z cesarskich łaźni, która łączy się ze starą bramą miejską.

maggiore milano

styl romanski mediolan

4. Kościół S. Simpliciano, kolejny romański kościół, którego budowę rozpoczęto na polecenie św. Ambrożego a dokończono już za jego następcy – św. Symplicjana (tutaj także został pochowany). Fasada kościoła jest surowa, a wnętrze kryje w sobie zabytki prezentujące różne style – renesansowy, barokowy, rokoko. Największym dziełem w świątyni jest bez wątpienia, znajdujące się w sklepieniu absydy, Koronacja Najświętszej Marii Panny – fresk wykonany przez Bergognona. Można wejść także do krypty męczenników z Anaunii –  Sisinnio, Martirio i Alessandro.

nazaro maggiole5. Kościół S. Nazarro Maggiore, kameralny, romański kościół z IV wieku, poświęcony Św. Nazarowi, którego relikwie znajdują się w świątyni. Wedle rzadkiej tradycji, świątynia na planie krzyża greckiego ma dwie absydy w bocznych ramionach. Takie świątynie można spotkać dziś jedynie w Stambule (Konstantynopolu).

6. Bazylika S. Eufemia, znana jest z doskonałej akustyki i zdobień, przypominających wschodnie, bizantyjskie kontrasty oraz pseudogotyk fasad w Sienie czy Pistoi. W rzeczywiśtości romańskie wnętrze świątyni, powstałej w V wieku, kryje sporo cennych mozaik i obrazów, w tym Zesłanie Ducha Świętego oraz słynną rzeźbę Tomba Brasca.

JAKIE KOŚCIOŁY DODALIBYŚCIE JESZCZE DO NASZYCH PROPOZYCJE? CZEKAMY!

 

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Ciekawe miejsca we Włoszech - wpisany przez Ania Nowak ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach