Home Blog Nasze relacje i zdjęcia A takiej Toskanii to na pewno nie znacie! Wspinamy się do Abetone

A takiej Toskanii to na pewno nie znacie! Wspinamy się do Abetone

Autor: Wędrowne Motyle | poniedziałek, 12.08.13 | 3 komentarzy

IMGP0654
Małe, malownicze miasteczko (albo jeszcze wieś?), które warto odwiedzić o każdej porze roku – zimą, kiedy czynne są wyciągi narciarskie i ciągną to całe rodziny włoskie ze środkowej części Italii jak i w sezonie wiosenno – letnim – dla pięknych widoków, wspinaczki, wędrówek szlakami i granimi. To bardzo soczyste góry. Na pierwszy rzut oka zieleń hal tutaj aż oślepia…

Abetone położone na wysokości 1388 metrów n.p.m w Apeninach Toskańsko-Emiliańskich na granicy prowincji Pistoia i Emilia Romagna – jest to najwyżej położona miejscowość w środkowej części Włoch. Apeniny w tym rejonie w najwyższych partiach mają około 2 tysięcy metrów i przypominają trochę Karpaty Ukraińskie ze względu na dużą ilość połonin i hal wysokogórskich. Niestety są od nich zdecydowanie bardziej skomercjalizowane…


Abetone apeniny

Wybraliśmy się tam na jeden dzień, przy okazji naszej podróży po Toskanii. Fakt, że dojazd zajął nam trochę czasu – krętymi i wąskimi drogami autobusem z Pistoi (przez La Lima i Cutigliano), mijając w dole głębokie, zielone doliny rzeczne, z którymi szczerze powiedziawszy, Toskania nigdy nam się nie kojarzyła.
Właściwie z tym, co zobaczyliśmy w Abetone również nie! Bo miasteczko przypomina nieco górskie alpejskie wioski – głównie ze względu na charakterystyczną zabudowę – drewniane domy z szerokimi dachami, latem pięknie ukwiecone balkony, klimat.

Na miejscu zobaczycie dwa kamienno – marmurowe pomniki w kształcie piramid, które powstały przy okazji otwarcia drogi łączącej Wielkie Księstwo Toskanii z Księstwem Modeny wyznaczając granicę między nimi (projekt znakomitego inżyniera, geografa i astronoma Leonardo Ximenesa – po stronie „Toskańskiej” i Peter Gardens po stronie Emilia Romagna). Na piramidach widnieją herby obydwu księstw. Warto też wstąpić do Kościoła św. Leopolda, który powstał w tych samym okresie co wspomniana droga (XVIII wiek).

Abetone sprawdza się jeszcze w jeden, ciekawej roli. Gdy na południu, pod słońcem Toskanii, smażycie się w upale, czasami 40-stopniowym. I nie wystarcza Wam dla ochłody cień uliczek w wielu toskańskich miastach – musicie uciec tutaj. Było rześko, wietrznie i temperatura oscylowała wokół 20 stopni.

Apeniny toskania
góry włochy
IMGP0574
IMGP0641
IMGP0643
IMGP0669
włochy apeniny

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 3

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. Arek napisał(a):

    Z takich malowniczych miasteczek polecam Erice w prowincji Trapani. Przepiękne budowle i widoczki!!

  2. Patrycja napisał(a):

    Wow, robi przeogromne wrażenie.

  3. Ewa napisał(a):

    przepięknie 🙂

O blogu w mediach