Home Pomysły Na weekend Z dzieckiem Gdzie można zobaczyć żubra w Polsce? Twoje dziecko będzie wniebowzięte!

Gdzie można zobaczyć żubra w Polsce? Twoje dziecko będzie wniebowzięte!

Autor: Wędrowne Motyle | piątek, 18.05.12 | 2 komentarzy

Żubr największy ssak Europy, tajemnicze zwierze którego kuzynem jest mieszkający w Ameryce Północnej bizon, niegdyś  występował powszechnie w rozległych lasach pokrywających ówczesną Europę i stanowił wysoko ceniony łup myśliwski. Zadziwiające jest, że po I WŚ nie zachował się ani  jeden wolno żyjący przedstawiciel tego gatunku. Na szczęście przeżyły one w niewielkiej liczbie w kilku europejskich ogrodach zoologicznych. Dzięki międzynarodowej współpracy dla ochrony tych zwierząt udało się zapobiec zupełnemu wymarciu majestatycznego „króla puszczy”. Chyba nie ma ciekawszego pomysłu na ciekawy wypad z dzieckiem jak w poszukiwaniu Żubra. Oczywiście miejsca występowania się różnią. W Bieszczadach śledziliśmy dziko żyjące żubry przez 2 dni i nie udało nam się ich obejrzeć. W zagrodach pokazowych macie to zagwarantowane!

wystepowanie żubra w polsceW Polsce żubra zobaczyć można przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej gdzie w jej polskiej części jest obecnie około 470 osobników, na wolności żyją one również na terenie Puszczy Knyszyńskiej jednak ich liczba jest znacznie mniejsza, niż w Puszczy Białowieskiej i liczy około 103 osobniki. Dzięki dobrze zachowanym pierwotnym lasom bukowym żubry występują również w rejonie Bieszczadów. Tutaj również (w Mucznem w nadleśnictwie Stuposiany) otwarto pokazową zagrodę żubra, gdzie można podziwiać tego wielkiego zwierza w naturalnym środowisku  to nie lada atrakcja dla wielu turystów. W Puszczy Boreckiej znajdującej się w północno  wschodniej Polsce żyje około 90 żubrów i to jest maksymalna liczba osobników jaka może być wykarmiona przez ten las (przecież żyją ta jeszcze inne zwierzęta, które też muszą coś jeść). Puszcza Piska jest również miejscem, gdzie przy odrobinie szczęścia i cierpliwości poobserwować można żubry.


Ponadto „króla puszczy” możemy podziwiać między innymi w Pszczynie w Pokazowej Zagrodzie Żubrów na terenie zabytkowego parku w miejscu zwanym „Zwierzyniec” (otwarty codziennie od kwietnia do października od 9:00 do 19:00 od listopada do marca otwarta do godziny 16:00). Rezerwat żubra znajduje się również w Niepołomicach (Puszcza Niepołomicka). Zwierzęta zostały sprowadzone tutaj z Puszczy Białowieskiej (obecnie stado liczy 24 sztuki). Ośrodek ten ma charakter zachowawczy, w związku z tym nie jest udostępniony dla zwiedzających, nie mamy więc co liczyć, że zobaczymy tu na własne oczy żubra w całej okazałości. Podobny, pokazowy charakter ma Zagroda Pokazowa na Wyspie Wolin.

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 2

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. Mateusz napisał(a):

    „w północno wschodniej Polsce żyje około 90 żubrów i to jest maksymalna liczba osobników jaka może być wykarmiona przez ten las” – zdajecie sobie sprawę ile Żubrów było na tych terenach jeszcze 200-300 lat temu?

  2. Lidka napisał(a):

    Żubry można podziwiać również w Gołuchowie.

O blogu w mediach