Home Blog Nasze relacje i zdjęcia Aptera tonąca w kwiatach i zieleni. Zaginione miasto Dorów, Rzymian, Wenecjan i kotów

Aptera tonąca w kwiatach i zieleni. Zaginione miasto Dorów, Rzymian, Wenecjan i kotów

Autor: Ania Nowak | środa, 11.09.13 | 0 komentarzy

Jesteście na Krecie, spędziliście kilka dni w Chanii i macie ochotę zobaczyć coś jeszcze, coś więcej, a niekoniecznie daleko. Nic prostszego, jeśli znudzi Wam się Chania – mamy dla Was świetną propozycję, wycieczkę do starożytnej Aptery – niezapomniane wrażenia murowane, zwłaszcza, gdy wybraliście się tam na wiosnę! Do dziś wspominam  to miejsce, jako największe pozytywne zaskoczenie podczas pobytu. 

kolumny aptera


Aptera na Krecie – dojazd, historia, ciekawe miejsca

Do Aptery można dotrzeć nawet w niecałe 1,5 godziny. Najpierw krótka „podróż” autobusem z Chanii (droga na południowy-wschód, prowadząca do Rethymnonu), a potem około godzinny marsz drogą, wijącą się serpentynami na szczyt wzgórza, na którym powitała nas urocza kocia rodzina! No i te widoki…

Aptera to taki historyczno-architektoniczny przekładaniec i miejsce, związane aż z kilkoma cywilizacjami. Założona została przez Dorów w niezwykle strategicznym miejscu, z którego rozciąga się widok na całą Zatokę Souda (dziś miejsce stacjonowania greckiej marynarki wojennej) oraz wybrzeże Morza Śródziemnego i na majaczące w oddali, ośnieżone jeszcze na początku lata, szczyty Gór Białych (Lefka Ori).

IMGP3094

Historię widać tu na każdym kroku: pozostałości po zabudowaniach miasta Dorów, ruiny hellenistycznej świątyni, rzymskich łaźni i cystern (można wejść do „podziemi” zobaczyć ich konstrukcję i krzyknąć echo! Ciekawe doświadczenie). Piorunujące wrażenie robi niesamowity teatr, który pięknie prezentował się wśród czerwonych maków, ruiny rzymskiej willi, bizantyjski kościół no i wenecki klasztor. To tutaj właśnie zamieszkała wesoła rodzinka kotów, nieodstępująca nas o krok i towarzysząca w naszym „minipikniku”. Nie od dziś wiemy przecież, że koty uwielbiają czekoladę i ciastka.

Poniżej ruin, u stóp wzniesienia, dostrzec można turecko-wenecki fort Izzethin, który wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego przez grecką marynarkę. Prace wykopaliskowe prowadzone są tutaj w dalszym ciągu. Wstęp nie jest możliwy.

Jest kilka takich miejsc w Zachodniej Krecie, które przewodniki omijają lub nie opisują szczegółowo. I właśnie Aptera, obok Wąwozu Imbros oraz pomarańczowych sadów w okolicach Furmes była dla nas takim odkrytym przypadkiem skarbem.

Więcej zdjęć z tego miejsca. Od początku do końca. Zwróćcie proszę uwagę na lokalizację tego teatru. Niesamowite, prawda?

IMGP3069

Kreta Souda Aptera

IMGP3078

IMGP3103

IMGP3105

IMGP3148

IMGP3125

IMGP3136

IMGP3151

IMGP3163     IMGP3191

IMGP3168

IMGP3173

Kreta aptera teatr rzymski

IMGP3208

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach