Home PORADY i OPINIE Dojazdy do Dojazd samochodem do Chorwacji. Co zrobić, by dostać się tam w mniej niż 10 godzin?

Dojazd samochodem do Chorwacji. Co zrobić, by dostać się tam w mniej niż 10 godzin?

Autor: Wędrowne Motyle | poniedziałek, 28.05.12 | 4 komentarzy

Ktoś kiedyś powiedział w żartach „po co jechać nad polskie morze, skoro szybciej można dojechać nad Adriatyk”. Oczywiście jest w tym odrobina prawdy, jednak jakkolwiek byście się nie starali NIE DOJEDZIECIE szybciej do Bibione, Portoroż czy na Istrię, niż nad Bałtyk. Natomiast na pewno dojedziecie tam wygodniej i bezpieczniej.

Praktycznie cały czas autostradami. A teraz, gdy A1 połączy nas z Czechami, właściwie nie trzeba zjeżdżać z szybkiej trasy. Chorwacja i Bułgaria samochodem to dwa najpopularniejsze kierunki wakacyjne, które Polacy lubią pokonywać swoim autem. A to dlatego, że dobre drogi i dlatego, że turystyka chorwacka w dużej mierze opiera się np. na wynajmie domów i apartamentów.


My proponujemy start z Krakowa lub Katowic. Ewentualnie Rzeszowa. Jedynie mieszkańcom Polski zachodniej nie opłaca się jechać w te strony – możecie od razu próbować przez Wrocław czy Jelenią Górę kierować się na czeską Pragę a potem na Brno i Wiedeń. Ale do rzeczy…

>> Sprawdź najtańsze hotele w Chorwacji – teraz nawet 80% TANIEJ!

Jako cel naszej podróży wybraliśmy małą wioskę Resnik Bosiljevski, gdzie krzyżują się dwie najważniejsze autostrady w Chorwacji – czyli  A1, która kieruje się na południe do Dalmacji i A6 przez Rijekę na Półwysep Istria. Osoby, których celem jest zachodnia Istria mogą spróbować „opcji słoweńskiej”. Tunelem pod  Alpami Julijskimi z Klagenfurtu z Grazu prze Maribor i Lublianę na Istrię. A reszta?

droga do chorwacji

>>POLECAMY: OPŁATY ZA AUTOSTRADY W CHORWACJI. ILE TRZEBA WYDAĆ?

NAJSZYBSZA TRASA Z POLSKI. ALPEJSKA – ZALEDWIE 9 GODZIN

Z Katowic, Krakowa udajemy się Autostradą A4 i potem A1 do czeskiej granicy w Gorzyczkach. Stąd „dalnicą” nr 1 do Brna. Stąd odbijamy na Breclaw, by przedostać się do autostrady A5 w Austrii. Dalej podróż to bajka. Pędzimy piątka do Wiednia a potem dwójką do Grazu. Jesteśmy w połowie drogi. Nie zapomnijmy odbić więc na Zagrzeb. Odpowiednio: Autostradą A9 w Austrii, potem A4 w Słowenii i A2 w Chorwacji. Zagrzeb objeżdżamy od zachodu i przez Kralovac docieramy do wspomnianego przez nas węzła. Stąd do Splitu jeszcze 3 godziny drogi. Do Rijeki godzinka. Wyjeżdżając o 6.00 z Polski powinniście być na plaży już około 16.00 – 17.00

TRASA ALTERNATYWNA wiedzie przez Żywiec, Zwardoń, Żlinę aż do Bratysławy i łączy się z opisaną wyżej w Wiedniu. Czas podobny, omijacie Śląsk, Czechy.

TRASA WĘGIERSKA, PŁASKA – OKOŁO 10 GODZIN

Polecana kierowcom ze wschodniej Polski – Rzeszowa, Lublina itd. Nie ma sensu, byście specjalnie jechali w kierunku Śląska, skoro możecie w tym samym czasie być już na Słowacji. Kierujcie się do przejścia granicznego w Chyżnem i stamtąd przez Zvolen do Budapesztu trasą E77. Na wschodzie kierujcie się na przejście drogowe w Barwinku. Potem z Preszowa autostradą D1 do Koszyc i zanim się obejrzycie, wjedziecie na rozległe węgierskie niziny koło Miszkolca. Stąd nowiusieńką autostradą M3 do Budapesztu, któy objeżdżacie od południe, po to by wzdłuż południowego brzegu Balatonu autostradą M7 przez Varazdin dostać się do Zagrzebia. Stamtąd analogicznie do „trasy alpejskiej” autostradą A1 do Resnika Bosiljevskiego. Trasa ta z Rzeszowa liczy niecałe 10 godzin.

Europa Lato 22112012 Image Banner 728 x 90

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 4

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Piotr napisał(a):

  Wszystkie opisywane trasy startują z południa Polski (z ominięciem Słowenii).
  A jaką trasę polecacie ze Szczecina?
  Opcja Niemcy-Austria(Graz)-Słowenia-Chorwacja czy Niemcy-Czechy-Austria(Wiedeń)-Słowenia-Chorwacja?

 2. Jamnecka napisał(a):

  Ja jednak polecam samolot. I to nie z Polski, a z Berlina https://www.fru.pl/tanie-loty/z-Berlin-BER/do-Dubrownik-DBV Zauważyłam, że stamtąd można znaleźć korzystniejsze oferty.

 3. […] » Jak dojechać samochodem do Chorwacji? » Promy w Chorwacji » Autostrady w Chorwacji  […]

 4. CroLove napisał(a):

  Witaj,
  Obszerny artykuł, dobrze napisany.
  Poniżej wklejam dwa linki do tej samej trasy, którą przejechałem już dwa razy na dwa różne sposoby, opisanej „po mojemu” 🙂

  1) Odcinek Polska – granica węgiersko-chorwacka:
  http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji/

  2) Odcinek chorwacki:
  http://crolove.pl/samochodem-do-chorwacji-chorwacki-odcinek/

  Pozdrawiam

O blogu w mediach