Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Czechach Praga to nie wszystko. Zobacz największe atrakcje turystyczne w okolicach czeskiej Pragi

Praga to nie wszystko. Zobacz największe atrakcje turystyczne w okolicach czeskiej Pragi

Autor: Wędrowne Motyle | czwartek, 31.05.12 | 0 komentarzy


Praga jest dobrze skomunikowana z okolicą i ciekawie położona. To na pewno ta z Europejskich stolic, która graniczy z parkami krajobrazowymi, obszarami krasowymi i przełomami rzecznymi. Jedziecie tam? Poświęćcie jeden – dwa dni na okolice Pragi! My spędziliśmy 4 w mieście i dziś wiemy, że to czasami aż za dużo…

>>POLECAMY: JAK NAJTANIEJ DOSTAĆ SIĘ DO PRAGI Z POLSKI?kriwoklatsko czechy


1. KRIVOKLATSKO
Co raz więcej osób zastanawia się czy w niedalekiej odległości od Pragi (godzina na zachód) z parku krajobrazowego nie utworzyć Parku Narodowego. To obszar jeszcze dziewiczej przyrody, niskich gór i wysokiego stopnia zalesienia. Skałki i wychodnie świetnie prezentują się na przełomowych odcinkach rzek. Po parku wytyczono setki km ścieżek turystycznych i rowerowych. Do najważniejszych zabytków regionu – oczywiście świetnie usadowionych – należy m.in. Zamek Krivoklat, Ruiny Veliz, Libstejn czy Krasov. Świetnie też prezentują się Tyrowskie skały czy wąwóz potoku Wuznice.

mielnik czechy

Ścieżki spacerowe na skarpie nad Wełtawą – fot. Marcin Nowak


2. MELNIK
– Niezwykłe miasteczko, wiszące praktycznie nad doliną Wełtawy. W oddali dominuje zarys elektrowni atomowej i magicznej góry Rip, zwanej „Czeskim Gnieznem”, ze względu na konotacje historyczne. Mielnik to stolica regionu winnego, a skarpie nad Wełtawą do dziś uprawia się winorośl. Polecamy usiąść przy kieliszku jednego z tutejszych białych win, spacer nad Wełtawę. Miasteczko najlepiej widać z mostu drogowego tuż pod wzgórzem. Mielnik zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny a od północnej strony zwiedzać można pozostałości murów miejskich i baszt z XV wieku.

kutna hora widok

Widok na stare miasto w Kutnej Horze z okolic Kościoła Św. Barbary – fot. Marcin Nowak


3. KUTNA HORA
– Trochę trwa dotarcie tutaj. Pociągiem dojedziemy do dzielnicy Sedlec. I dobrze i źle. Do starego miasta pełnego średniowiecznych skarbów jest aż 5 km, ale dzięki temu po drodze odwiedzicie słynną Kaplicę Czaszek, w której wystrój zrobiony jest z ponad 500 szczątek ludzkich i Kościół Św. Jakuba.
Swoje bogactwo Kutna Hora zawdzięcza górnictwu srebra. Zabytkowe centrum pełne urokliwych uliczek, rynku z kolumną morową czy Kolegium Jezuickim. Jednak najsłynniejszym obiektem w miasteczku jest Kościół Św. Barbary, pełna europejskiego gotyku, z oddali wyglądająca jak grzbiet dinozaura lub turecki namiot. Serdecznie polecamy również wędrówkę po podziemiach Kutnej Hory. Co godzinę z muzeum górnictwa organizowane są wycieczki po sztolniach w górniczym ekwipunku

Zamek Karlstein
4. KARLSTEJN I CZESKI KRAS
– Godzinę drogi na południowy – zachód od Pragi. Pociągiem wzdłuż doliny Berouki. Karlstein to jeden z najsłynniejszych zamków w Europie Środkowej. Niestety w sezonie mocno zatłoczony. Najcenniejszym zabytkiem zamku jest Kaplica Św. Krzyża, zachwycająca swoim wystrojem i bizantyjskim przepychem. Zamek leży na terenie chronionego Parku Krajobrazowego Czeski Kras. To ulubione miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców Pragi. Wapienne skałki wystają z niewysokich 300, 400-metrowych wzgórz, poprzecinanych rzekami i strumieniami. Gdzieniegdzie człowiek wydobywał wapień i dolomit. Pozostały po nim urokliwe kamieniołomy i zalewy (Np. słynne jezioro Ameryka i Meksyk na pn. od Karlstejnu. Spod zamku można udać się na 2-godzinny spacer w kierunku urokliwie położonej w skalnym wąwozie wioski Święty Jan pod Skałą. 10 km na południe znajduje się natomiast słynna Jaskinia Koneprzuska.

A ponadto: Polecamy urokliwe Kokorinsko na północ od Melnika, widoki na sztuczne jezioro Slapy na południe od Pragi oraz praktycznie położone pod miastem jurajskie wąwozy i dolinki z ostańcami w okolicy Radocinskiego Udoli. Tuż obok Benesova natomiast leży zamek w Konopiste.

okolice pragi mapa

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Ciekawe miejsca w Czechach, Przyroda - wpisany przez Wędrowne Motyle , Tagi: , ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach