Home Blog Ciekawostki TOP 10 Najpopularniejszych obrazów świata. Gdzie pojechać, żeby je zobaczyć?

TOP 10 Najpopularniejszych obrazów świata. Gdzie pojechać, żeby je zobaczyć?

Autor: Ania Nowak | piątek, 15.06.12 | 2 komentarzy

Leonardo da Vinci, Monet, Rembrandt, Picasso to tylko niektóre nazwiska znanych malarzy z różnych epok historycznych i różnych narodowości. Jest jedna rzecz, która niewątpliwie ich łączy: ich dzieła w dalszym ciągu wzbudzają zachwyt, często jedziemy do jakiegoś miasta tylko po to, by zobaczyć któreś z ich obrazów. Przedstawiamy Wam listę 1o najpopularniejszych obrazów świata wraz z miejscami, gdzie dzisiaj można je zobaczyć.

mona lisa obrazMona Lisa: obraz namalowany przez włoskiego malarza Leonardo da Vinci w początkach XVI wieku. Obecnie można go podziwiać w paryskim Luwrze. To chyba najsłynniejszy obraz świata. W muzeum zawsze kotłują się przy nim tłumy miłośników sztuki.


Narodziny Wenus: obraz namalowany przez kolejnego wspaniałego włoskiego malarza Sandra Botticellego w XV wieku. Znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji.

guernica obraz picassoGuernica: kultowe dzieło sztuki awangardowej to dzieło namalowane przez hiszpańskiego malarza Pabla Picassa w 1937 roku. Dziś znajduje się w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.

Dziewczyna z perłą: obraz namalowany przez holenderskiego artystę Jana Vermeera w XVII wieku. Znajduje się w Muzeum Mauritshuis (Królewska Galeria Malarstwa) w Hadze. O obrazie powstał również film Petera Webbera pod tym samym tytułem

nocna straż rembrandtStraż Nocna: obraz autorstwa holenderskiego malarza Rembrandta (Rembrandt Harmenszoon van Rijn). Powstał w XVII wieku, a obecnie można go zobaczyć w Rijksmuseum (holenderskie muzeum państwowe) w Amsterdamie.

Słoneczniki: to tak naprawdę seria obrazów namalowana przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha, przedstawiających słoneczniki, jednak najpopularniejszy jest ten z piętnastoma słonecznikami w wazonie, które powstały w 1888 roku. Można podziwiać je w National Gallery w Londynie.

efward much krzyk obrazKrzyk: seria czterech obrazów namalowanych przez norweskiego artystę Edvarda Muncha w latach 1892 1895. Pierwszy znajduje się w Narodowej Galerii w Oslo (Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania), kolejne dwa w Muzeum Muncha w Oslo, a ostatni znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera (sprzedał dzieło w maju 2012 roku anonimowemu kupcowi).

Trwałość Pamięci: obraz namalowany przez hiszpańskiego artystę Salvadora Dali w 1931 roku. Znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

monet impresja obraz

Pocałunek: obraz autorstwa znakomitego austriackiego malarza i grafika Gustava Klimta. Powstał w latach 1907 i 1908 w tzw. „złotych latach Klimta”. Dzieło znajduje się dzisiaj w Österreichische Galerie Belvedere (muzeum sztuki w pałacu Belweder) w Wiedniu.

Impresja, wschód słońca: obraz namalowany przez twórcę impresjonizmu francuskiego malarza Cloude Monet’a w 1872 roku. Obraz znajduje się w Musee Marmottan w Paryżu

A JAKIE SĄ WASZYM ZDANIEM NAJPOPULARNIEJSZE OBRAZY ŚWIATA? DAJCIE SWOJE PROPOZYCJE, UZUPEŁNIAJCIE NASZĄ LISTĘ

 

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Ciekawostki - wpisany przez Ania Nowak , Tagi: , , ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 2

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. fwefwef napisał(a):

    głosuję na Złożenie do grobu Caravaggia w Pinakotece Watykańskiej, może być zamiast Mona Lisy

  2. Hania napisał(a):

    Bardzo fajne zestawienie, świetna robota. Ja ze swojej strony marzę o takiej podróży śladem największych malarzy – głównie francuskich impresjonistów. Pozdrawiam

O blogu w mediach