Home PORADY i OPINIE Dojazdy do Można przewozić rower w pociągu? Można! Ale dokładnie jak? Kilka praktycznych wskazówek

Można przewozić rower w pociągu? Można! Ale dokładnie jak? Kilka praktycznych wskazówek

Autor: Ania Nowak | piątek, 15.06.12 | 0 komentarzy
rower w pociągu

Rowery w Intercity / fot. intercity.pl

Wyobraźcie sobie: Wakacje na Mazurach. Spokojne, rekreacyjne. Od miasta do miasta, od zabytku do zabytku. Nie interesuje Was czekanie na autobusy i pociągi na miejscu, nie chcecie smrodzić samochodem. To samo np. w Beskidzie Niskim, na Dolnym Śląsku, wzdłuż wybrzeża, wszędzie, gdzie warto spędzić kilka dni na jednośladzie.

Co robicie? Wybieracie punkt na drugim końcu Polski, bierzecie z sobą rower, sprawdzacie połączenia kolejowe i jazda… Najpierw jednak sprawdźcie:


Przewóz rowerów w pociągach PKP Intercity:

W pociągach TLK, EC, EIC, Ex można przewozić nieopakowany i niezłożony rower, za opłatą i pod własnym nadzorem. W przypadku pociągów Tanie Linie Kolejowe (wykaz pociągów TLK z wagonami do przewozu rowerów) rower przewozić można w wagonach drugiej klasy w wagonie przeznaczonym do ich przewozu (w przypadku, gdy takiego wagonu nie ma, należy udać się do pierwszego przedsionka pierwszego wagonu lub ostatniego przedsionka ostatniego wagonu, oczywiście pod warunkiem, że nie są to wagony sypialne ani kuszetki).
W pociągach EuroCity, Express InterCity (wykaz pociągów EIC z wagonami do przewozu rowerów) i Express (wykaz pociągów Ex z wagonami do przewozu rowerów) rower można przewozić tylko i wyłącznie w wagonach drugiej klasy przystosowanych do ich przewozu w miejscach do tego wyznaczonych.
Gdy pociąg nie jest wyposażony w wagony do przewozu rowerów, o których wspomniane zostało powyżej, nie można do niego wchodzić z rowerem.
Opłata za przewóz rowerów nie jest zależna od długości trasy, to cena stała, która wynosi obecnie 9,10 zł (stan na czerwiec 2012).

Przewóz rowerów w pociągach Przewozów Regionalnych:

Nieopakowany rower można przewozić za dodatkową opłatą, natomiast złożony i opakowany nie podlega opłacie i przewożony jest w ramach podręcznego bagażu.
Rower może być przewożony albo w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu albo w przedziale lub w wyznaczonym miejscu oznaczonym odpowiednim piktogramem, w wagonie lub w innym miejscu przystosowanym do przewozu rowerów.

Kupione w Polsce bilety na przewóz roweru (bez określenia relacji) ważne są również w Czechach (do pierwszej stacji granicznej na odcinku kolei sąsiedzkiej w pociągach przygranicznych uruchamianych przez Przewozy Regionalne i Koleje Czeskie przez przejścia graniczne Bohumin i Lichkov oraz do stacji Harrachov i Kralovec), w Niemczech (do stacji: Locknitz, Tantow, Gorlitz, Forst, Frankfurt nad Odrą i Kustrin Kietz), na Słowacji (do stacji Skalite), na Białorusi (do stacji Grodno i Brześć).
Cena za przewóz roweru jest stała, zryczałtowana i wynosi 5,50 zł (stan na czerwiec 2012).

Przewóz rowerów w Kolejach Śląskich, Kolejach Dolnośląskich, Kolejach Mazowieckich i Kolejach Wielkopolskich

W Przypadku Kolei Śląskich cena za przewóz roweru nieopakowanego i niezłożonego wynosi 4,00 zł (za jednorazowy przewóz), w pociągach Kolei Dolnośląskich cena ta jest wyższa i wynosi 5,50 zł, w pociągach Kolei Mazowieckich cena jednorazowego przewozu roweru wynosi 3,00 zł (więcej znajdziesz tutaj), a w Kolejach Wielkopolskich cena ta wynosi 5,50 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronach poszczególnych kolei (koleje podkarpackie, Pomorskiej Kolei Metropolitarnej)

JAKIE SĄ WASZE DOŚWIADCZENIA Z PRZEWOZEM ROWERÓW? PODZIELCIE SIĘ NIMI Z CZYTELNIKAMI

 

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach