Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Francji TOP 10 najpiękniejszych miasteczek w słonecznej Prowansji. Śladem słynnych malarzy i nie tylko

TOP 10 najpiękniejszych miasteczek w słonecznej Prowansji. Śladem słynnych malarzy i nie tylko

Autor: Ania Nowak | czwartek, 5.07.12 | 0 komentarzy


Prowansja kojarzy się ze słońcem, kolorami, malowniczymi miasteczkami, które przycupnęły na wzgórzach, no i oczywiście z wieloma wspaniałymi artystami, jak chociażby Vincent Van Gogh, Paul Cezzane czy Albert Camus. To tutaj właśnie powstały najwspanialsze obrazy wspomnianego przed chwilą Van Gogha, tutaj też został według legendy pochowany bohater „Pieśni o Rolandzie”, który poniósł śmierć z rąk Saracenów, wreszcie tutaj możemy zwiedzić wiele wspaniałych zabytków starożytnego Rzymu, czy podziwiać mieniące się różnymi odcieniami czerwieni klify i wąwozy.

Jeszcze kilkanaście lat temu region nie należał do najpopularniejszych we Francji. Ale za sprawą głośnej książki „Rok w Prowansji” Petera Mayle’a, zostałą odkryta na nowo a dziś stanowi alternatywę turystyczną do swojej największej rywalki – Toskanii. Prowansja oferuje wiele atrakcji i to tak bardzo zróżnicowanych, że nie wiadomo, co w pierwszej kolejności zwiedzić i zobaczyć. Postanowiliśmy Wam pomóc i stworzyć listę 10 najpiękniejszych miasteczek tego niesamowicie malowniczego regionu Francji.


GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Prowansji | Zarezerwuj hotel w Prowansji

1. Gordes to jedno z najpiękniejszych miasteczek całej Prowansji. Cudownie prezentuje się zwłaszcza z oddali:  domy z jasnego kamienia amfiteatralnie położone są na widokowym wzgórzu. Koniecznie trzeba pospacerować wąskimi, stromymi zaułkami brukowanymi kostką, no i wstąpić do XVI wiecznego zamku, który kupił i odrestaurował węgierski malarz Victor Vasarely, gdzie otworzył muzeum własnych prac. Dziś mieści się tu wystawa prac belgijskiego malarza Pol Mara, również mieszkającego w tym uroczymi miasteczku. Warto jest też udać się nieco dalej do miejscowości le Village des Bories, gdzie zobaczyć można tradycyjne kamienne chatki przypominające nieco ule (czyli bories), które służyły niegdyś jako schroniska górskie, warsztaty, owczarnie, a nawet wykorzystywane były jako magazyny na wino czy spichlerze.

gordes prowansja francja

Zachwycająca panorama Gordes na widokowym wzgórzu / fot. flickr CC levork


2. Roussillon
to stolica ochry, miasteczko leży na złożach tej rdzawej mieszaniny piasku i gliny. Tutaj od zamierzchłych czasów wydobywa się ją metodą odkrywkową. Właśnie bogactwo kolorów, niesamowity kontrast czerwonawych domków ozdobionych niebieskimi, lazurowymi i turkusowymi oknami robi niesamowite wrażenie. Jeśli jeszcze dodać strome czerwone, żółte i pomarańczowe klify oraz głębokie wąwozy, to mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w bajkowej krainie.

roussilon prowansja

Kwitnąca lawenda w Roussilon – fot. myhsu / flickr CC


3. Lourmarin
to miasteczko pisarza i reżysera teatralnego Alberta Camusa u stóp masywu Luberon, zaliczane (podobnie zresztą jak Gordes i Roussillon) do czołówki najpiękniejszych miejscowości w całej Francji. Cieszy się też niesamowitą atmosferą, nieskalaną jeszcze masową turystyką. Na szczególną uwagę zasługuje górujący nad miastem zamek, który składa się z dwóch części: starej z XV wieku (Chateau Vieux) i nowej renesansowej (Chateau Neuf).

loumarin prowansja

Uliczki Lourmarin / fot. myhsu / flickr CC


4. Bonnieux 
zaliczane jest do grona najpiękniejszych miasteczek całej Francji. Malowniczo położone na wzgórzach, miasteczko ma długą i ciekawą historię. Ciekawostką jest to, że do roku 1312 Bonnieux pozostawało pod zwierzchnictwem templariuszy! Z Górnego Miasta (z tarasu widokowego) roztacza się wspaniała panorama na okolicę, dostrzec można między innymi opisywane wcześniej miasteczka Gordes oraz Roussillon. Warto też wstąpić do Starego Kościoła z charakterystyczną figurą Matki Bożej na szczycie jego wieży, który otoczony jest majestatycznymi, stuletnimi dębami.

bonnieux prowansja

Upalne południe nad Bonieux – fot. ell brown / flickr CC


5. Menerbes
to kolejne przepiękne miasteczko, które porównywane jest pod względem swego uroku z Roussillon, Gordes i Lourmarin. Wiele zabytkowych budowli Starego Menerbes zostało kupionych przez znanych ludzi. Znajduje się tu między innymi dawna posiadłość Pabla Picassa (niestety niedostępna dla zwiedzających). Dla ciekawskich polecamy bardzo fajne Muzeum Korkociągów, niektóre z nich stanowią przepiękne dzieła sztuki.

Menerbes Prowansja

Widok z miasteczka Menerbes / fot. DrBartje / flickr. CC


6. Baux de Provence
warowna osada na skalnym cyplu cieszy się ogromną popularnością wśród wielu turystów. Słynie przede wszystkim z zamku, twierdzy, średniowiecznych warownych budowli, pozostałości zabudowań podzamcza, gdzie dziś umiejscowiono liczne sklepiki z pamiątkami. Można zobaczyć tu  również odrestaurowane machiny oblężnicze, takie same, jak te używane w średniowieczu. Baux leży po drugiej stronie Rodanu, bliżej Montpelier niż Marsylii.

Baux de Provence francja

fot. Thomas Ribière / CC


7. Arles
– 
tutaj malował swe największe dzieła znakomity Van Gogh (zamieszkał w słynnym żółtym domu), tutaj też znajdują się niesamowite zabytki wpisane na listę UNESCO. Koniecznie trzeba zwiedzić rzymski Amfiteatr, który jest jednym z największych amfiteatrów starożytnego Rzymu na całym świecie, pozostałości antycznego teatru i Term Konstantyna. Jeśli komuś jeszcze za mało spektakularnych zabytków, to niech koniecznie uda się do krypt w podziemiach XVII wiecznej kaplicy jezuickiej (zbudowane za czasów cesarza Augusta, niegdyś służyły jako skład dawnego forum), czy na cmentarz Les Alyscamps, gdzie spoczywa św. Trofim pierwszy biskup Arles (tak przy okazji w miejscowości tej znajduje się również kościoł pod wezwaniem tego świętego zbudowany w romańskim stylu) i według  legendy główny bohater Pieśni o Rolandzie. O klimacie tego miejsca niech świadczy fakt, iż był on natchnieniem dla wielu artystów między innym Dantego, który opisał cmentarz w swojej znakomitej Boskiej Komedii, czy wspomnianego już wcześniej Van Gogha.

Sypialnia w Arles, Vincent van Gogh

Słynny obraz van Gogha / fot. Cea / flickr CC


8. Aix en Provence
czyli kolejna gratka dla miłośników malarstwa, ponieważ w mieście tym urodził się i spędził większość swego życia Paul Cezanne (malarz postimpresionistyczny, którego dzieła stały się natchnieniem  dla takich malarzy jak chociażby Pablo Picasso). Będąc w Aix mamy też okazję podziwiać gotycki kościół, wiele XVII i XVIII wiecznych rezydencji zamożnych mieszczan, mnóstwo zabytkowych fontann i wiele innych obiektów i ciekawych miejsc. Można też przejść trasą Cezanne’a z punktami związanymi z jego życiem oraz twórczością.

Aix en provence Prowansja

Bazar w Aix en Provence / fot. ho visto nina volare / flickr CC


9. Orange
to niewielkie miasteczko z zabytkami rzymskimi wpisanymi na listę UNESCO. To tutaj właśnie znajduje się najlepiej zachowany we Francji Teatr Antyczny z widownią na 9 tysięcy widzów (częściowo wykuta w skale wzgórza) i wspaniały Łuk Triumfalny z około 20 roku n.e, który postawiony został na cześć cesarza Tyberiusza. Wizyta w tym miasteczku przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom antycznej historii ale też turystom wrażliwym na piękne krajobrazy, zwłaszcza jeśli zdecydują się wejść na wzgórze Saint Eutrope (doskonały punkt widokowy na teatr).

orange prowansja teatr

Widok na Orange z galerii przy amfiteatrze / fot. abrocke / flickr CC


10. Cassis
 niegdyś niewielka wioska rybacka, dzisiaj przyciąga wielu turystów swoją niesamowitą atmosferą i przepięknymi krajobrazami. Szczególnie urokliwy jest jego port otoczony wieloma kolorowymi kamieniczkami z nastrojowymi kawiarenkami, gdzie można obserwować jak rybacy wyciągają z morza schwytane przed chwilą ryby. W Cassis jest też kilka ładnych plaż, na których można poleniuchować.

cassis prowansja francja

Zjawiskowy port rybacki w Cassis przy promenadzie / fot. akunamatata / flickr CC


10 to za mało? Jakie miasteczka warto jeszcze zwiedzić?

Proponujemy niewielkie Tarascon nad Rodanem z jednym z najpiękniejszych zamków całej Francji (Zamek króla Rene) usytuowanym na wapiennej skale, Vaison la Romaine ze wspaniałymi pozostałościami z czasów rzymskich, Carpentras, gdzie w każdy piątek odbywa się targ, na którym można kupić prowansalskie specjały a także znajduje się tutaj najstarsza czynna synagoga.

BYLIŚCIE W PROWANSJI? JAKIE MIASTECZKA ZWIEDZILIŚCIE? KTÓRE NAJBARDZIEJ WAM SIĘ PODOBAŁY? CZEKAMY NA PROPOZYCJE I OPINIE

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach