Home Przewodniki Co warto zobaczyć w Bułgarii na wybrzeżu? TOP 10 największych atrakcji poza zatłoczonymi kurortami

Co warto zobaczyć w Bułgarii na wybrzeżu? TOP 10 największych atrakcji poza zatłoczonymi kurortami

Autor: Wędrowne Motyle | sobota, 7.07.12 | 6 komentarzy


Kiedyś jeździło się do Bułgarii do ośrodków wczasowych, potem, żeby zakosztować wschodniego słońca za niewielką cenę, potem Bułgaria stała się modna wśród młodzieży i imprezowiczów. Dziś panuje moda na wyjazdy całymi rodzinami oraz zwiedzanie miejsc również poza kurortami. Jeśli tylko wytrzymacie wśród dziesiątek tysięcy Rosjan.

Wybraliśmy dla Was TOP 10 miejsc do zobaczenia na wybrzeżu Morza Czarnego, niezależnie czy wczasujecie się w okolicach Burgas czy w okolicach Warny. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy też poglądową mapę wybrzeża czarnomorskiego. Żółtym kolorem zaznaczyliśmy naszym zdaniem „best of the best” w tej części Bułgarii.

DLA WYPOCZYWAJĄCYCH NA PÓŁNOCY


1. Pałac i ogród botaniczny w Bałcziku. Kiedyś należał do Rumunii. Ulubione miejsce  rumuńskiej królowej Marii Koburg, żony króla Rumunii Ferdynanda. Letnia rezydencja królowej zaprojektowana została przez włoskich architektów na trzech tarasach w stylu stanowiącym mieszankę bułgarskiego odrodzenia i stylu mauretańskiego. Ogród wokół pałacu stanowi część większego ogrodu botanicznego i stanowi przestrzeń, która stworzona była na wzór labiryntu z wieloma alejkami i tajemniczymi przejściami, taki jak mitologiczny labirynt Minosa. Podziwiać tu można liczne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych a także jeden z największych zbiorów przeróżnych odmian kaktusów.

kamienny las bułgaria2. Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani – czyli inaczej „Kamienny Las” około 30 km na wschód od Warny. Można tanio dojechać taksówką. Niesamowite miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się ze snem. Oto na piaszczystej wydmie widzicie setki kamiennych kolumn – czase kilkumetrowych a wcale nie są one dziełem człowieka, choć jeszcze w XIX wieku tak myślano. To geologiczne cudo stanowi jeden z najciekawszych plenerów krajobrazowych w Bułgarii

3. Jeździec z Madary – jedna z najsłynniejszych atrakcji historycznych Bułgarii, wpisana na listę UNESCO. W skale tuż nad miasteczkiem wyryto postać 23-metrowego rycerza oraz towarzyszącego mu psa. relief ma kilkaset lat i przypomina bardziej azjatyckie, perskie pamiątki historyczne, niż europejskie. A tak naprawdę miał wychwalać potęgę średniowiecznych władców Bułgarii – chanów. Niedaleko leży Pliska, najstarsza stolica Państwa Bułgarskiego.

bulgaria-mapa-rysunek4. Półwysep Kaliakra i klify Kamiennego Brzegu – miejsce przypomina trochę Irlandię lub Szkocję. Wysunięty jest on ponad 2 km w morze, ma wysokość około 70 metrów i zbudowany jest z brązowo-czerwonych piaskowców oraz wapieni z licznymi jaskiniami, grotami i niszami. Wraz z historycznymi ruinami: trackiej warowni, fortecy tureckiej i innych a także bogatą florą i fauną: foki mniszki, delfiny, kormorany, kosy skalne stanowi 687 ha rezerwat Kaliakra. Dalej na północny – wschód niedaleko wioski Kamienny Brzeg, skaliste klify opadają nawet 100 metrów do morza.

5. Rezerwat Złote Piaski i Monastyr Aładża – Nadmorski rezerwat roślinno -skalny, wisi nad Złotymi Piaskami od zachodu. Chroni ponad 80 gatunków ptaków i ssaków i sporo unikatowej roślinności. Są tu wytyczone szlaki spacerowe i ścieżki, z których jedna prowadzi do zachwycającego monastyru w Aładży. Założony w XIII wieku wykorzystuje naturalne groty skalne, w których kiedyś chronili się okoliczni mieszkańcy przed Turkami. Dziś w małym muzeum możemy oglądać znaleziska archeologiczne.

DLA WYPOCZYWAJĄCYCH NA POŁUDNIU

6. Neseber – Rawenna Wschodu. Zdaniem niektórych najpiękniejsze miasto Bułgarii. Naturalnie w całości wpisane na listę UNESCO. Mieszają się tu wpływy tureckie, rosyjskie, greckie, bizantyjskie, weneckie i wiele innych. Miasto jest położone pięknie na wysepce, połączone z wybrzeżem groblą. Tuż przy wjeździe charakterystycznym elementem są słynne wiatraki i ciuchcia kolejka. Nesebyr przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem a przede wszystkim wspaniałą zabudową w stylu czarnomorskim. Neseber nazywany jest miastem 40 cerkwi (choć wcześniej było ich 80), które powstały dzięki licznym darom pieniężnym w czasie rozbudowy miasta za czasów cara Iwana-Aleksandra. Najstarszą z nich, z przełomu IV i V w. Stara Metropolija jest największą, trzynawową bazyliką służącą biskupom. Gdy narodził się w XIII i XIV w.  nowy styl architektoniczny w Nesebyrze zwany malarskim –  najstarszym jego przykładem jet pochodząca z XIII w. cerkwia Sweti Archangeli Michaił i Gawraił.

7. Góry Strandża. Miejsce jeszcze mało znane powoli przekształcane w centrum bułgarskiej agroturystyki i miejsce wypoczynku dla tych, co nie lubią zgiełku nadmorskich kurortów. To niskie, ale stare góry, gdzie wytyczono już dziesiątki szlaków rowerowych, pieszych i konnych. Pomiędzy wioskami często jest kilkadziesiąt km odległości a na drogach wciąż nie ma asfaltu. Strandża to też jeden wielki rezerwat przyrody. Polecamy np. miłośnikom survivalu czy namiotowania pod gołym niebem.

rzeka ropotamo

8. Park Narodowy Ropotamo. Z pewnością warto go zwiedzić łodzią. Jak? Po ostatnim, dolnym odcinku meandrującej rzeki Ropotamo płyną turystyczne łodzie, z pokładu których można obserwować wylegujące się na brzegach żółwie, kormorany czy żurawie. Do tego lasy namorzynowe, lilie wodne, różne gatunki ryb i ptactwa wodnego. Tuż przy ujściu znajduje się mał, dziki port rybacki i teren sporych wydm, podobnych do naszych w Słowińskim Parku Narodowym.

9. Sozopol znajduje się około 34 km. od Burgas. W starożytności miasto zwane było Apollina, na cześć boga greckiego Apolla (tutaj osiedlili się greccy koloniści z Miletu). Spacerując wzdłuż pięknych zabudowań starego miasta odnosi się wrażenie jakby się przeniosło w czasie. Malownicze domki, wybudowane w stylu czarnomorskim przez kupców i rzemieślników są naprawdę urokliwe. Charakteryzują się kamiennymi parterami oraz suterenami i kontrastującymi z nimi drewnianymi, nadwieszanymi piętrami. Dodając do tego kręte, wąskie uliczki z licznymi zaułkami i zakątkami oraz słoneczną pogodę ma się pewność, że warto było tu przyjechać. Będąc w Sozopolu warto jest wstąpić do tamtejszego Muzeum Archeologicznego, gdzie zobaczyć można znaleziska z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta.

10. Rezerwat Kamczija i wybrzeże środkowe – Tutaj mało kto się zapuszcza a szkoda. To dzika okolica, gdzie do morza wpada największa rzeka Bułgarii w zlewni morza – Kamczija. W 1977 roku teren dookoła ujścia rzeki wpisano na listę rezerwatór UNESCO. Chroni się tu iście tropikalną florę i faunę. Czasami jest parno i wilgotno jak w dżunglach Ameryki Południowej. Plaże na południe od tych terenów należą do najdzikszych i najpiękniejszych w całej Bułgarii. Ulokowały się tu dwa spokojne kurorty Obzor i Biała, która jest mekka bułgarskich windsurferów.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bułgarii | Zarezerwuj hotel w Bułgarii

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 6

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. damian napisał(a):

  płynąc ropotamo mniej więcej w połowie drogi patrząc na prawo jest góra która z określonego kąta wygląda jak kamienna głowa lwa super

 2. Weronika napisał(a):

  Byłam na Rodos i w Bułgarii w 2016 roku. Coś pięknego. Ponieważ nie umiem zbyt ładnie opisywać polecam opisy z blogahttp://niecodzienne-notatki.blog.pl/2017/01/12/informacje-o-rodos-cz-1-ogolnie/
  Znalazłam tam również opisy Bułgarii.

 3. ela w napisał(a):

  Byłam w wielu miejscowościach na wybrzeżu Bułgarii. Pierwszy wyjazd to było Obzor – tedy ciche i spokojne miasteczko, bez fontanny w centrum, amfiteatru i hoteli wybudowanych na plaży. Potem był m.in. Sozopol, Ahtopol, Sinemorec, Nesebar, Primorsko, Burgas. Co kilka lat wracałam jednak do Obzor, ale miasteczko zaczęło zmieniać się w kurort i dla mnie straciło swój urok. Potem zaczęłam poznawać bułgarskie góry – są przepiękne! Ale wracając do wybrzeża – ostatnio trafiłam do Kamchij – najdłuższa plaża 14 km. Plaża jest szeroka, piaszczysta, raj dla dzieciaków – mnóstwo dużych muszli, można zbierać koszami. Przy plaży działa kilka knajpek, w Kamchij są sklepiki. Nie ma tu dyskotek, hałasu i straganów, ale jest cisza i spokój. Mieszkałam w Oasis Beach Resort Kamchia – ok. 2,5 km od plaży, apartamentowiec z trzema basenami z przepięknym widokiem na morze. Dla zainteresowanych: http://oasis-beach-kamchia.com/

 4. wiesia napisał(a):

  Wlaśnie jestem na wakacjach w Bułgarii. W tym roku postanowilśmy pojechać do Sezopola. Byłam w w Rawdzie, Białej i Obzorze, to co zabaczyłam w Sezepolu to mnie przeraziło. Tłum ludzi mimo że to nie sezon, na ulicach nie ma gdzie postawić samochodu (brak parkingów), a całe miasto to jeden plac budowy. Brak chodników , chwasty i wszędzie prowizorka. Z różych opisów jak również z mapy spodziewałam się małych plaż, ale to co zobaczyłam to nie plaża a wysypisko śmieci zarosnięte trawą, z dziurami jak na poligonie. Mimo późnej godziny szybko z przepięknego Sozopola wyjechaliśmy. Sozopol na pewno można zwiedzić ale nie w sezonie. Obecnie jesteśmu w Obzorze. Uwarzam że na chwilę obecną Obzor, Rawda i Biała to miejscowości które można polecić. Widać starania władz i mieszkańców , aby wczasowiczom było miło. Miaseczka czyste, plaże zadbane a jeśli trwaja roboty budowlane to sa nieuciążliwe. Jestem dziwiona że bułgarzy tak mało korzystają ze środków unijnych. Czytając co niektóre wpisy, to mam wrazenie że autorzy tam nie byli tylko oparli się na przewodnikach pisanych na zlecenia. Mogę powiedzieć że Bułgarię znam nie tylko z wybrzeża, przejechałam ja całą. Widziałam wsie gdzie w co piątej chałupie ktoś mieszkał, na ogół to starzy ludzie, zrujnowane kołchozy, zaniedbane miasta w tym Sofię, ale też przepiękne gury, rezerwaty, łany przenicy i słoneczników, dobre drogi dla turystów. Pozdrawiam.

  • Kyla B-tów napisał(a):

   I właśnie Wiesiu takich opini potrzeba. Ja do Obzor jeżdżą 5 lat i chciałem coś zmienić, myślałem o tym Sozopolu właśnie. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie najlepiej jest coś z czymś porównać, a nie pisać jak jest pięknie nie mając pojęcia co dla kogo jest piękne. Obzor jest dla mnie rewelacja. Piaszczysta duża plaża, każdy znajdzie na niej miejsce o każdej porze dnia. Wiele restauracji z przeróżna muzyką, daniami. Codziennie na runku coś się dzieje. Kwatery droższe i tańsze, z klimą lub bez, koloseum gdzie co kilka dni są występy itd. Ale czy Obzor porównał bym do Białej? Na pewno nie! Biała to mała wioska dla ludzi szukających własnego siebie. Tam możesz całkowicie odpocząć od gwaru, tłoku być tylko ze sobą. Natomiast w porcie w Białej są piękne muszle, gdzie nie znajdziesz takich w Obzor. Ale to jedyny plus tej wioski.
   Pozdrawiam wszystkich.
   Krzysiek.

  • anna piwko napisał(a):

   Do Wiesi 1.błędy ortograficzne bardzo widoczne.2.jeśli tak lubisz zwiedzać i bywać to dlaczego tak negatywnie oceniasz,myślę że dużo przesady.

O blogu w mediach