Home PORADY i OPINIE Przed podróżą Jedziemy na wyprawę do Maroko. Czy trzeba się na coś zaszczepić?

Jedziemy na wyprawę do Maroko. Czy trzeba się na coś zaszczepić?

Autor: Ania Nowak | niedziela, 1.07.12 | 0 komentarzy

Planując wyjazd do Maroko powinniśmy widzieć jakie środki ostrożności koniecznie trzeba zachować na miejscu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar podróżować po kraju na własną rękę. Oto kilka wskazówek i podstawowych informacji dotyczących warunków sanitarnych i „pogodowych” panujących w kraju:

1. Podróżując do Maroko nie obowiązują szczepienia, nie ma tu większego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Zalecane jest jednak zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonnicy, polio, durowi brzusznemu i wściekliźnie.
2. U turystów mogą pojawić się dolegliwości układu pokarmowego (nawet zarażenie amebą lub innymi pasożytami układu pokarmowego, choć bardzo sporadycznie). By ich uniknąć trzeba zachować podstawowe zasady higieny: mycie rąk po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, picie wody jedynie butelkowanej (lub przegotowanej), jedzenie tylko obranych i dokładnie umytych owoców i warzyw, unikanie spożywania pokarmów w lokalach gastronomicznych o niskim standardzie – zwłaszcza w małych miejscowościach. Warto wziąć ze sobą z kraju środki przeciw dolegliwościom żołądkowym i biegunce (na miejscu są dość drogie).
3. Na miejscu zdarzają się również przypadki zachorowania na wściekliznę. Trzeba więc unikać kontaktu z bezdomnymi psami i kotami (tych drugich w marokańskich miastach jest bardzo dużo, są prześliczne, więc trudno jest się oprzeć, żeby takiego malucha nie pogłaskać).
4. W przypadku wycieczki na pustynię, trzeba uważać na ukąszenia węży i skorpionów (lubią wchodzić do butów, śpiworów, między poskładane ubrania).
5. Nie powinno się korzystać z kąpieli w miejscowych rzekach i jeziorach (w wodach śródlądowych żyje mnóstwo pasożytów).
6. Uważać trzeba na oparzenia słoneczne, nosić lekkie, przewiewne ubrania (najlepiej z długimi rękawami i nogawkami), nakrycia głowy, chusty chroniącą kark, okulary przeciwsłoneczne, no i używać kremów z wysokim filtrem UV.
7. By uniknąć udaru cieplnego, koniecznie trzeba wystrzegać się długiego przebywania na słońcu i regularnie uzupełniać płyny (pić dużo wody – oczywiście butelkowanej lub napojów izotonicznych).
8. W Maroko (zwłaszcza na południu kraju) mogą pojawić się kłopoty z oczami, czyli łzawienie i pieczenie wywołane silnym światłem słonecznym i dużą ilością pyłu w powietrzu. Dobrze więc mieć przy sobie krople do oczu.


Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach