Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Grecji Ateny w 48 godzin. TOP10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w stolicy Grecji

Ateny w 48 godzin. TOP10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w stolicy Grecji

Autor: Ania Nowak | niedziela, 12.08.12 | 4 komentarzy


Ateny –  miasto, którego patronką była bogini umiejętności, mądrości i rzemiosła, kolebka demokracji i europejskiej kultury oraz nauki. To stolica Grecji, dziś bardzo zatłoczona i łącząca dwa światy- starożytny i współczesny. Dzieli się na kilka dzielnic, wśród których największą popularnością u licznych turystów cieszy się Plaka z najważniejszymi antycznymi zabytkami i górującym nad miastem Partenonem.

KOMUNIKACJA: Polecamy Autobus Turystyczny w Atenach ! Po mieście można poruszać się autobusami, trolejbusami, tramwajami lub trzema liniami metra obsługiwanymi przez Ateński Zakład Komunikacji Miejskiej. Niektóre stacje metra są także atrakcjami turystycznymi, ponieważ zobaczyć tu można ciekawe ekspozycje, które odnalezione zostały podczas prac budowy metra (odkopano aż 50 tysięcy cennych znalezisk archeologicznych). Zwiedzanie najważniejszych zabytków w centrum Aten od Stadionu Panatenajskiego, przez Olimpejon, wspaniały Teatr Dionizosa, Akropol po Keramikos można bez problemu zaplanować „na nogach”. Dzięki modernizacji miasta jaka przeprowadzona została przed olimpiadą w 2004 roku, spacer pomiędzy zabytkami jest interesującą wycieczką po ładnych ulicach ozdobionych zielenią.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Atenach | Zarezerwuj hotel w Atenach


Top 10 atrakcji i zabytków, które trzeba zobaczyć:

ateny widok

Widok na Akropol / fot. visitgreece.gr

1. Akropol, na którym podziwiać można wspaniałą budowlę, która stała się wzorcem dla wznoszenia tego typu budowli w całej Grecji (mimo, że nie została nigdy dokończona)- Propyleje. Jest to monumentalne dzieło architektoniczne-budynek bramy prowadzącej na Akropol, zbudowana na planie prostokąta z kolumnami marmurowymi, wzniesiona w czasach Peryklesa (437-432 w. p.n.e).  Innym znajdującym się tu, no i chyba najbardziej znanym i rozpoznawalnym ateńskim budynkiem jest Partenon, bogato ozdobiony przez znakomitego Fidiasza. Jej nazwa pochodzi od imienia bogini, której świątynia była poświęcona Ateny Partenos (Ateny Dziewicy). W najświętszym punkcie Akropolu znajduje się kolejne wspaniałe dzieło antycznej architektury, czyli Erechtejon, a więc świątynia jońska postawiona tu na cześć legendarnego władcy Aten – Erechtusa, który miał być oddany na wychowanie bogini Atenie, a potem tam właśnie pochowany. Nie sposób nie zauważyć również wspaniałego teatru muzycznego, czyli Odeonu Herodesa Attyka (na południowym zboczu wzgórza), który pomieścić mógł 5 tysięcy widzów. Warto też wstąpić do interesującego Muzeum Akropolu. POLECAMY: Omiń kolejkę do Muzuem na Akropolu!

2. Teatr Dionizosa, powstał na cześć boga wina, zabawy ale też aktorów i teatru, Dionizosa. Najstarsze fragmenty budowli pochodzą z VI w. p.n.e i właśnie w tym miejscu odbywały się w Atenach coroczne Dionizja, a Ajschylos, Sofokles, Eurypides czy Arystofanes tutaj właśnie wystawiali swoje ponadczasowe komedie i tragedie. Za czasów rzymskich teatr został przebudowany, tak by mogli na nim walczyć dzielni gladiatorzy. Tuż obok teatru znajdują się ruiny kolejnego ciekawego antycznego budynku – Asklepionu, świątyni na cześć boga medycyny, która wzniesiona została tutaj po epidemii jaka nawiedziła miasto w V w. p.n.e.

Ateny agora

fot. Kačka a Ondra / flickr.com / CC

3. Forum rzymskie, znajduje się u północnych podnóży Akropolu. Koniecznie trzeba tu zawędrować , by zobaczyć bardzo dobrze zachowaną Wieżą Wiatrów z I w. p.n.e, czyli ośmiokątna marmurową wieżę (osiem kątów budowli symbolizowało osiem wichrów), która pełniła rolę zegara miejskiego oraz wiatrowskazu. Na północ od forum, znajdują się pozostałości po niegdyś monumentalnej Bibliotece Hadriana.

4. Grecka Agora, zlokalizowana jest u północno-zachodnich podnóży wzgórza Akropol, niegdyś stanowiła najważniejszy punkt całego miasta, była centrum administracyjnym, kulturalnym, politycznym, handlowym oraz społecznym (ważne miejsce spotkań wszystkich obywateli). Dostrzec tu można ruiny portyku Zeusa, pozostałości świątyni Hadesa oraz Hefajstosa z V w. p.n.e. Koniecznie trzeba udać się do Muzeum Agory (znajduje się w monumentalnej, częściowo zrekonstruowanej antycznej budowli), gdzie zebrano bardzo ciekawe eksponaty pochodzące z terenu wykopalisk greckiego forum.

5. Keramikos, to miejsce, gdzie chowani byli Ateńczycy począwszy od XII wieku p.n.e. To najstarsza nekropolia Aten, otoczona starymi murami obronnymi okalającymi również całe starożytne miasto. Większość spośród znalezionych tu tablic nagrobnych (zwłaszcza tych, które upamiętniały wybitnych Ateńczyków, chowanych w Alei Grobowców) zobaczyć można w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Spacer po kamienistych ścieżkach i schodkach, wśród dawnych grobów mieszkańców tego miasta, tonących w zieleni i kwiatach jest niezwykle melancholijnym przeżyciem.

Ateny parlament

fot. HBarrison / flickr.com / CC

6. Gmach Parlamentu, znajduje się we wschodniej części placu Sindagma. To budząca zachwyt – nie tylko swoim rozmiarem neoklasycystyczna budowla, wzniesiona została w początkach XIX wieku przez Ludwika I Bawarskiego dla swojego syna Ottona, który stał się pierwszym królem Grecji. Przed budowlą znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym wartę strzegą gwardziści ubrani w tradycyjny strój (plisowane spódniczki, buty z pomponami, charakterystyczne czapki). To właśnie widowiskowa zmiana warty przed grobem jest jedną z większych atrakcji turystycznych Aten (o każdej pełnej godzinie przez całą dobę, w niedzielę o godzinie 11:00 zmianie warty towarzyszy orkiestra i oddział gwardzistów).

7. Stadion panatenajski, zbudowany został w IV w. p.n.e. w kształcie podkowy jako miejsce organizowania igrzysk panatenajskich (co cztery lata podczas święta ku czci patronki miasta – Ateny). W czasach rzymskich stał się areną przedstawień z udziałem gladiatorów i dzikich zwierząt. Odrestaurowany i na nowo pokryty lśniącym  marmurem z okazji pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, które miały tu miejsce w 1896 roku.

8. Olimpejon i Łuk Hadriana, w rozległym ogrodzie miejskim rozpościerają się olbrzymie ruiny dawnej świątyni postawionej tu ku czci Zeusa Olimpijskiego. O ogromie tej świątyni niech świadczą liczby, które ją opisuję: długość 200 metrów, kolumnada ponad 100 korynckich kolumn o wysokości przekraczającej 17 metrów, a także czas (właściwie ilość czasu), w jakim świątynia powstawała (od VI w. p.n.e do II w. n.e.). Przed Olimpejonem wznosi się Łuk Hadriana, który wyznaczał granicę Aten rzymskich i Aten antycznych.

panorama aten

fot. freeblue_kostas / flickr.com / CC

9. Wzgórze Likavitos, to najwyższe wzgórze ateńskie, na które można dostać się kolejką linową lub na nogach. Na szczycie, z którego roztacza się znakomity widok na miasto (zachęcający zwłaszcza o zachodzie słońca) znajduje się kościół Agios Georgios, a na pónocno-wschodnim zboczu amfiteatr, gdzie odbywają się letnie przedstawienia.

10. Narodowe Muzeum Archeologiczne, to gmach, które mieści w swoich ogromnych wnętrzach najwspanialszą na świecie kolekcję greckiej sztuki antycznej. Zobaczyć tu można naprawdę mnóstwo ciekawych zabytków, jak chociażby skarb mykeński ze złotą maską Agamemnona, wazy ze scenami mitologicznymi, freski ścienne z Thiry, wspaniałe posągi z brązu i wiele innych. Zobaczcie więcej na stronie muzeum.

Co jeszcze warto zobaczyć w Atenach:

Koniecznie, jeśli macie nieco więcej czasu, zobaczcie też wspaniałe bizantyjskie zabytki Aten, jak na przykład Monastyr Dafin, który znajduje się na liście UNESCO, Monastyr Kesarianis, mały kościółek Kapnikareas, czy kościół Agios Nikolaos Rangavas. Udajcie się na wycieczke na spokojne wzgórze Filopapposa (wzgórze Muz), gdzie znajduje się Mauzoleum Księcia Syryjskiego z II w. albo na wzgórze Pnyks, gdzie w starożytności odbywały się posiedzenia Zgromadzenia Ludowego Ateńczyków lub na wzgórze Nimf, by odpocząć w cieniu lasu sosnowego. By poznać nieco inne oblicze Aten, możecie się udać do dzielnicy Eksarchia, gdzie zobaczycie neoklasycystyczne gmachy Akademii Ateńskiej, Uniwersytetu Ateńskiego i Biblioteki Narodowej.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Atenach | Zarezerwuj hotel w Atenach

BYLIŚCIE W ATENACH? CO WEDŁUG WAS KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ W STOLICY GRECJI? CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 4

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Dawid napisał(a):

  Do tego dochodzi jeszcze cała inna strona Aten, która czeka na odkrycie dla tych, którzy będą chcieli zobaczyć jeszcze więcej niż „kamienie” 🙂
  http://www.masaperlowa.pl/ateny-przewodnik-alternatywny/

 2. dorota napisał(a):

  Atrakcje rzeczywiście prezentują się imponująco. Dobrze byłoby tylko trafić na dobrego przewodnika, który jeszcze opowie coś ciekawego. Jasne, że można w książkowych przewodnikach poczytać, ale ja jednak wolę kontakt z żywym człowiekiem. Z resztą tacy przewodnicy niejednokrotnie mają jakieś fajne opowieści. No i zawsze się cieszę, jak dostępny jest sprzęt audio http://www.systemtourguide.pl/systemy-tourguide/wt-300 bo to bardzo ułatwia słuchanie, przy czym można nieco oddalić się od grupy.

 3. kamila napisał(a):

  My na Ateny daliśmy sobie właśnie około 48 h (podczas 4-dniowego pobytu zaliczyliśmy jeszcze Delfy oraz Peloponez). Kilka rad i wskazówek ode mnie tutaj:
  http://kamtraveller.blogspot.com/2016/02/grecja-ateny-i-okolice-w-praktyce.html

 4. Greek Tours napisał(a):

  Ateny to nie tylko zwiedzanie muzeum i historycznych miejsc.Ateny to tagże wspaniałe miejsce na wypoczynek.Ja proponuje jezioro Vulagmenis.To bajkowe miejsce o leczniczych właściwościach. Jeśli się zatrzymiesz kiedyś w Atenach musisz je zobaczyć !

O blogu w mediach