Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Portugalii Porto w 48 godzin. TOP10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w stolicy północnej Portugalii

Porto w 48 godzin. TOP10 największych atrakcji i najciekawszych miejsc w stolicy północnej Portugalii

Porto jest miastem niezwykłym, malowniczo rozłożonym na skalistych wzgórzach nad wpadającą do morza rzeką Douro. Ma swoją niepowtarzalną atmosferę, właściwie trudną do określenia. Kojarzy się wiatrem, żaglami i beczkami z winem o tej samej nazwie.

fot. jfcfar – flickr.com / CC

POLECAMY: Porównaj ceny noclegów hosteli i hoteli w Porto / Karta Lizbona

To miasto licznych zabytków i atrakcji spośród których na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się dzielnica Ribeira wpisana na listę UNESCO. Ale to też miasto przepysznego wina porto, które produkowane jest tutaj (na przedmieściach w Vila Nova de Gaia, tutaj też zobaczymy tradycyjne „łodzie”, którymi beczki z trunkiem spławiane były niegdyś w dół rzeki Douro) od wieków. Koniecznie trzeba usiąść w jednej z niewielkich kawiarenek lub barów i spróbować tego niezwykle esencjonalnego w smaku trunku! A jeszcze lepiej udać się na wycieczkę do jednej z tradycyjnych piwnic, które udostępniane są dla zwiedzających. Miasto, gdzie urodził się znany wszystkim Henryk Żeglarz po prostu trzeba zobaczyć!

AirplaneLOTY I KOMUNIKACJA: W mieście znajduje się port lotniczy Aeroporto Francisco Sa Carneiro, które obsługuje loty do Lizbony i niektórych stolic europejskich. Z Polski chyba najłatwiej zrobić to z przesiadką w jednym z centralnych portów Ryanaira. Bardzo dużo lotów o dobrych porach jest z Paryża, Włoch, Brukseli, Londynu i Barcelony. Poruszanie się po mieście nie jest specjalnie trudne – istnieje tu metro składające się sześciu linii (największe metro w kraju), tutaj też powstała pierwsza w całym kraju linia tramwajowa – obecnie nieco zredukowana (pozostawiono jedynie trzy historyczne linie) a także dobrze rozbudowana sieć autobusowa zarządzana przez Sociedade de Transportes Colectivos do Porto oraz trzy dworce kolejowe (Sao Bento obsługuje trasy podmiejskie, informacje kolejowe można znaleźć tutaj). Można też się tutaj „przejechać” naziemną koleją, która łączy dzielnice Ribeira i Betalha (Funicular dos Guindais).

Zabytki i atrakcje Porto. Co warto zobaczyć w 2 dni? Top 10

porto ribeira
fot. @ Tchacky’s… / flickr.com / CC

1. Dzielnica Ribeira, wpisana w całości na listę UNESCO, jest miejscem, które przyciąga rzesze turystów z całego świata. Nic dziwnego – jest swego rodzaju symbolem miasta, który ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Spacer wąskimi, krętymi średniowiecznymi uliczkami ciągnącymi się wzdłuż charakterystycznych domków krytych czerwonym dachem robi wrażenie. Zobaczyć tu można codzienne życie mieszkańców, które niewiele zmieniło się od zamierzchłych czasów. Tutaj też mieści się dom, w którym przyszedł na świat propagator wypraw eksplorujących morza i oceany –  Henryk Żeglarz (Casa do Infante).

2. Wieża Kleryków, posiadająca ponad 75 metrów wysokości, jest najwyższą wieżą kościelną (Kościół Kleryków) w całej Portugalii. Zbudowana w pod koniec XVIII wieku w stylu baroku, posiada aż sześć pięter. Warto wdrapać się po schodach prowadzących na jej szczyt, by na platformie widokowej podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Nie zapomnijcie z wrażenia zwiedzić również ciekawego Kościoła Kleryków (piękny barokowo – rokokowy wystrój wnętrza świątyni)

dworzec sao bento porto
fot. J-Cornelius / flickr.com / CC

3. Dworzec Sao Bento, znajduje się w centrum Porto i mimo, iż jest zabytkiem młodym (gmach pochodzi z 1916 roku), to warty jest zobaczenia głównie z powodu przepięknych azulejos, które ozdabiają wewnętrzne ściany budynku. Te niezwykłe ozdoby prezentują historię miasta, codzienne życie i zwyczaje miejscowych.

4. Katedra (czyli Se), powstała na przełomie XII i XIII wieku i początkowo miała ona charakter budowli obronnej w stylu romańskim. Świątynie wielokrotnie przebudowywano lecz nie straciła ona swego surowego uroku (przynajmniej zewnętrzna fasada, bo wewnątrz króluje barok!).  W pobliskim, założonym w XIV wieku klasztorze zobaczymy natomiast przepiękne krużganki ozdobione barokowymi ozdobami azulejos.

Carmo – fot. lilivanili / flickr.com / CC

5. Ciekawe kościoły, polecamy przede wszystkim zajrzenie do Kościoła świętego Wawrzyńca (Igreja de Sao Lourenco) – jednej z najstarszych świątyni barokowych w całej Portugalii i Kościoła Karmelitanek (Igreja de Carmelitas) – pochodzi z początków XVII wieku i zachwyca bardzo ładną wieżą z azulejos i niezwykle ozdobnym ołtarzem oraz niemalże połączony z nim –  Igreja do Carmo – ozdobiony licznymi figurami świętych oraz jedną z największych w kraju wykonanych z płytek azulejos dekoracji – na zewnętrznej ścianie, gdzie zaprezentowana została historia założenia klasztoru na górze Karmel. Warty odwiedzenia jest również opisywany wcześniej Kościół Kleryków z wieżą kościelną oraz Kościół świętej Klary z niemal kipiącym bogactwem i złotem wystrojem. Warto też wejść do Kościoła świętego Franciszka, który nie pełni już roli świątyni ale można tu zobaczyć tzw. Drzewo Jezuego (swoiste drzewo geneologiczne Pana Jezusa) oraz wejść do podziemnych katakumb. Miłośnicy sztuki nie zawiodą się poświęcając chwilę czasu na zwiedzenie Kościoła Miłosierdzia (Igreja de Misericordia), gdzie znajduje się podarowany kościołowi przez króla Manuela I przepiękny renesansowy obraz „Źródło Życia” (nieznanego autora). Koniecznie trzeba też dotrzeć do zdaje się najstarszego kościoła na całym Półwyspie Iberyjskim – Igreja Romanica de Cedofeita (prawdopodobnie powstał w VI wieku).

6. Ogród Kryształowego Pałacu (Jardim do Palacio de Cristal), po długich godzinach zwiedzania można tu odpocząć wśród ciszy, z dala od miejskiego zgiełku a bardzo blisko bujnej roślinności: kwiatów, pięknie zadbanych kląbów i drzew.

piwnice villa nova de gaia
fot. Alfredo Estevez / flickr.com / CC

Dla wytrwałych polecamy Muzeum Romantyzmu mieszczące się w parku (w dawnej rezydencji spędzającego tu swoje ostatnie miesiące życia króla Sardynii Carlosa Alberta) a także piwnice, gdzie można spróbować wielu gatunków pysznego wina porto.

7. Villa Nova de Gaia, tak naprawdę samodzielna wioska leżąca na południowym brzegu Douro, którą można określić jako  przedmieścia Porto. Zamieszkiwane przez „winiarzy” którzy od wieków zajmują się rozlewaniem, butelkowaniem i przechowywaniem przybywającego tu z doliny Douro młodego wina porto. Nieodłącznym elementem krajobrazutego miejsca są podłużne budynki rozlokowane głównie przy nadbrzeżu – piwnice, gdzie leżakuje porto a także tradycyjne barcos rabelos, którymi niegdyś transportowano wino w dół rzeki Douro.

8. Zwiedzanie piwnic, bardzo wiele piwnic, które licznie rozlokowane są w miasteczku Villa Nova de Gaia otwartych jest dla zwiedzających. Oprócz poznania tajników produkcji oraz przechowywania tego niezwykle smacznego trunku możemy również spróbować wielu rodzajów wina typu porto. Oto kilka piwnic, które można odwiedzić: Calem, Barros, Ramos Pinto, Sandeman, Taylor i wile innych, które znajdują się na nadbrzeżu i nieco w głąb miasta (niektóre można zwiedzić nawet za darmo!)

wino porto butelkaW 1754 roku angielscy kupcy, chcący przewozić wino na duże odległości, bardzo zaniepokoili się się faktem, że jeżeli wino wzmacnia się przed końcem fermentacji to wzrasta ryzyko, że nieprzetworzony cukier może zacząć fermentować powtórnie. Postanowiono dodać 1-2% brandy jako konserwantu – i w ten sposób, jak wiele innych produktów powstałych z życiowej konieczności narodziły sie wina z dorzecza Douro – porto i madera.

9. Museu Nacional Soares dos Reis, mieści się w dawnym królewskim Pałacu Masek, można zobaczyć tu ciekawą kolekcję sztuki portugalskiej i zbiory archeologiczne np. miecz pierwszego króla portugalskiego.

10. Dla miłośników techniki i zabytków związanych z transportem, polecamy ciekawe Muzeum Tramwajów. Można tu podziwiać tramwaje z różnych okresów, między innymi pierwszy elektryczny tramwaj jaki „pojawił się” i jeździł na całym Półwyspie Iberyjskim.

A co jeszcze warto zobaczyć w Porto?

Zamek Serowy, który stoi na wybrzeżu na skałach, które przypominają swoim przekrojem ser (stąd ta dziwna nazwa). Największy park w mieście – Parque de Cidade i dzielnica, gdzie rzeka wpływa do oceanu – Poz do Douro, znajduje się tu bardzo dużo kawiarni, restauracji i innych atrakcji specjalnie przygotowanych dla turystów. Turyści, kochający futbol powinni również zobaczyć słynny stadion Estadio de Dragao, arenę piłkarskich Mistrzostw Europy 2004 oraz klubu FC Porto.

stadion fc porto
fot. santinet / flickr.com / CC

BYLIŚCIE W PORTO? CO WEDŁUG WAS KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ W MIEŚCIE? CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W maju wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo!