Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Zwiedzanie Hiszpanii. Andaluzja - TOP 10 najwspanialszych miast, które koniecznie musisz zobaczyć

Zwiedzanie Hiszpanii. Andaluzja – TOP 10 najwspanialszych miast, które koniecznie musisz zobaczyć

Autor: Ania Nowak | poniedziałek, 10.09.12 | 1 komentarzy

Andaluzja, jedna z najpiękniejszych prowincji hiszpańskich, która jak magnes przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Nierozerwanie kojarzy się z wspaniałą pogodą, słońcem, spektakularnymi zabytkami, pięknymi plażami (to tutaj znajduje się słynne Costa del Sol i Costa de la Luz) oraz malowniczymi białymi wioskami.

Andaluzja, to również ojczyzna flamenco i corridy oraz miejsce gdzie góry (znajduje się tu najwyższy w kontynentalnej Hiszpanii łańcuch gór Sierra Nevada) i ciepłe morze wspaniale ze sobą współgrają, tworząc niebanalny krajobraz. W tym artykule skupimy się na najpiękniejszych andaluzyjskich miastach, a tak dla przypomnienia, polecamy również przeczytać inny nasz materiał dotyczący wszystkich hiszpańskich „Cost”.

Alhambra

fot.Unhindered by Talent / flickr.com / CC

1. Grenada, to pięknie położone miasto, które słynie ze wspaniałego kompleksu pałacowo-zamkowego w formie twierdzy – Alhambry. Wspaniały Calat Alhambra – Czerwony Zamek, zbudowany został przez Maurów i zarówno on, jak i pozostałe zabudowania – wspaniałe dziedzińce (z najsłynniejszym Dziedzińcem Lwów), fontanny, wieże graniczne, a także przepiękne tarasowo ułożone ogrody przenoszą nas w zupełnie inny – orientalny świat. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na niesamowite zdobienia i bogate dekoracje w formie płaskorzeźb, mocarabes (nacieki w formie stalaktytów), płytek ceramicznych w przeróżnych odcieniach oraz kaligraficznych napisów. Jeszcze dalej za Alhambrą ścieżka prowadzi do Ogrodów Wodnych (Generalife), z których rozciąga się wspaniały widok na północną część Grenady między innymi położony dwa kilometry na północ od centrum miasta Hospital Real (Królewski Szpital Królów Katolickich) – dziś siedziba Uniwersytetu Grenady. Będąc w Grenadzie warto odwiedzić kompleks katedralny składający się z kilku niezwykle interesujących budynków takich jak Kaplica Królewska, Stara Giełda, budynek dawnego Ratusza oraz Katedrę z malowidłami Alonso Cany. Jednak absolutnym hitem tego miejsca, jak i całej Grenady jest wnętrze Kaplicy Królewskiej z unikatowym złotym prezbiterium i mauzolea Królów Katolickich (między innymi Filipa Pięknego i Joanny Szalonej).

2. Sewilla, to stolica Andaluzji, w której spędzić trzeba przynajmniej dwa dni, a i tak pewnie nie uda się zwiedzić wszystkich zabytków oraz zakamarków tego miasta. Warto tu zostać nieco dłużej, by móc spokojnie pospacerować po wąskich uliczkach dzielnicy Santa Cruz (dawna żydowska dzielnica) lub innych najstarszych dzielnic miasta. Koniecznie zwiedzić trzeba: królewski pałac Alkazar, który zbudowany został w XI wieku i który dzięki przebudowom zyskał niesamowity charakter łączący elementy stylu chrześcijańskiego oraz islamskiego. Kolejny zabytek,  a więc Catedral – gotycki kościół, w którym znajduje się grób Krzysztofa Kolumba. Katedra ta jest jedną z największych świątyń na świecie, a Wieża La Giralda (na którą można wejść), ma prawie 100 metrów – to pozostałość po dawnym meczecie muzułmańskim – wkomponowana została w gmach świątyni. Wnętrze katedry robi niesamowite wrażenie, a oszklona podłoga dodaje jeszcze wspaniałości temu miejsca. Tu również znajduje się Kaplica Królewska oraz wspaniałe ołtarze. Warto też zajrzeć do wspaniałego kompleksu budynków Uniwersytetu, który zachwyca licznymi dziedzicami wewnętrznymi, czy szesnastowieczny budynek Giełdy, który stanowi dzisiaj Główne Archiwum Indii (zobaczymy tu między innymi przepiękne mapy Ameryki z czasów podboju).  Nie sposób również obojętnie przejść obok Tore del Oro – pozostałości po arabskich fortyfikacjach. W mieście zachwycają również ogrody oraz liczne muzea (warte polecenia są Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Archeologiczne

Osuna

fot.jtoledo / flickr.com / CC

3. Osuna, eleganckie miasto z zachwycającą Starą Dzielnicą – Zona Monumental. Wartymi zobaczenia zabytkami Osuny są: XVI wieczny renesansowy kościół kolegialny – Colegiata (uwagę przykuwają tu znane malowidła, jak chociażby Ukrzyżowanie Jose de Ribery oraz Mauzoleum Książąt Osuna – jednego z najpotężniejszych XVI wiecznych rodów całego Półwyspu Iberyjskiego). Nie sposób nie zwiedzić również wspaniałego gmachu XVI wiecznego Uniwersytetu i XVII wiecznego klasztoru, który słynie z malowniczych krużganków (Monasterio de la Ercarnacion) oraz licznych barokowych  pałaców i rezydencji przy samym centrum miasta.

4. Marbella, miasto które przyciąga turystów spragnionych słońca i atmosfery nadmorskiego kurortu z wieloma barami, restauracjami oraz sklepami z pamiątkami (nie brakuje tu również luksusowych hoteli i drogich markowych sklepów, przystani jachtowej czy promenady). Najładniejsza jest najstarsza część miasta, gdzie można pospacerować wzdłuż ciasnych uliczek okolonych białymi domkami albo zatrzymać się na chwilę na jednym z najładniejszych placów – Plaza de los Naranjos (nazwa wzięła się od rosnących tu drzewek pomarańczowych), by zobaczyć XVI wieczny Ratusz i o wiek starszą kaplicę Ermita de Nuestro Senior Santiago.

Kadyks, Katedra

fot. Andy Cardiff / flickr.com / CC

5. Kadyks, założone przez Fenicjan najstarsze  miasto w całej Europie, które od południa i zachodu oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a pozostałe części smagają wody Zatoki Kadyksu. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki między innymi neoklasycystyczny ratusz i kościół – Iglesia de San Juan de Dios (obydwie budowle stoją przy najpopularniejszym placu całego Kadyksu – Plaza  de San Juan Se Dios). Warto też zwrócić uwagę na Więzienie Królewskie – dziś siedziba miejskiego sądu, dawną XIX wieczną fabrykę tytoniu, Iglesia de Santa Maria zdobiona azulejos, XVII wieczny pałac z zachwycającymi drzwiami wejściowymi (Casa del Almirante), XVIII wieczną Katedrę z dwiema strzelistymi wieżami a także udać do najbardziej kolorowego miejsca w całym mieście – Plaza de las Flores. Miłośnicy sztuki powinni udać się do Oratorio de la Santa Cueva, gdzie zobaczą trzy dzieła namalowane przez Goyę.

6. Ronda, miasto które dzięki swojemu malowniczemu położeniu nad głębokim wąwozem oraz licznym legendom, było miejscem częstych podróży wielu romantycznych poetów. Dwie części miasta podzielone rzeką Gadalevin połączone są niesamowitym wręcz, ogromnym, kamiennym XVIII wiecznym mostem Puente Nuevo (rozciąga się z niego wspaniały widok na starą dzielnicę i wąwóz). Koniecznie trzeba przejść się po Starym Mieście i rozkoszować się widokiem pobielanych domów z żelaznymi balkonami otoczonymi pozostałością po mauretańskich murach obronnych. Zobaczymy tu również mauretańskie łaźnie z XIII wieku i pozostałość po meczecie Nasryda – Minaret de San Sebastian, interesujące kościoły, pałace oraz rezydencje a także jedną z najstarszych aren walk byków Plaza de Toros (trzeba pamiętać, że Ronda jest kolebką walk byków)

Malaga, twierdza i teatr rzymski

fot. costadelsol59 / flickr.com / CC

7. Malaga, urocze miasto o długiej historii, której ślady widoczne są tu na każdym kroku. Przyciąga ono swoimi ładnymi plażami a także urokliwą dzielnicą rybacką. Niewątpliwie najwspanialszą atrakcją Malagi jest Muzeum Picassa, gdzie zobaczymy wiele dzieł (obrazy, szkice, ceramikę, drzeworyty i inne) tego słynnego artysty. Warto jest się również wspiąć na mury mauretańskiej fortecy Alcazaba, u której stóp zachowały się pozostałości po teatrze rzymskim oraz zwiedzić monumentalną Katedrę, która budowana była aż przez trzy wieki (i w dalszym ciągu nie jest w pełni skończona!).

8. Arcos de la Frotera, to co przyciąga turystów do Arcos to jego malownicze położenie – na skalnym występie u podnóża którego wije się rzeka Guadalete, a także stare miasto otoczone murami obronnymi. Na szczególnie widokowym placu – Plaza del Cabildo, które rozłożyło się z nad przepaścią można podziwiać (oprócz krajobrazów meandrującej rzeki) ratusz oraz zamek (niestety nie jest udostępniony dla zwiedzających). Warto też zwrócić uwagę na Katedrę z XVI wieku i na Iglesia de San Pedro z XV wieku. Jerez de la Frontera, również malowniczo położone – lecz tym razem nie na skalnym urwisku, lecz w samym sercu żyznych andaluzyjskich wsi. Warto zwiedzić Stare Miasto z ładnymi kościołami, renesansowymi pałacami a także monumentalną pięcionawową katedrę. Koniecznie trzeba wejść w obręb wyznaczony przez mury  XII wiecznej fortecy, z której rozciąga się wspaniały widok i wejść do meczetu zwieńczonego potężną kopułą.

Kordoba, Mezquita

fot. Goldmund100 / flickr.com / CC

9. Kordowa (Cordoba), to mieszanina kultur chrześcijańskiej, żydowskiej i arabskiej, których wpływy widoczne są w architekturze poszczególnych dzielnic. Największą atrakcją jest stara część miasta, z katedrą – meczetem w samym jej sercu. Mezquita zachwyca swoim wspaniałym dziedzińcem z pomarańczowymi drzewkami (Patio de los Naranjos) a także niespotykaną wręcz architekturą (na przykład nałożone na siebie dwa rzędy arkad) i bogatymi zdobieniami. Część meczetu przekształcona została na kaplice, dobudowano również inne elementy, co sprawia, że nazwa katedra-meczet jest jak najbardziej zasadna. Po zwiedzeniu Mezquity koniecznie trzeba pospacerować po wąskich, krętych pełnych zakamarków uliczkach Dzielnicy Żydowskiej i wstąpić do XIV wiecznej Synagogi. Koniecznie trzeba również wstąpić do Palacio de Viana, który słynie z niesamowitych, wspaniale zdobionych wnętrz z pełnym wyposażeniem a także z niezwykle pięknego ogrodu i aż dwunastu dziedzińców. Niezwykle ciekawa jest również Torre de la Calahorra – XIV wieczna mauretańska forteca, w której zorganizowano muzeum przedstawiające czasy kalifatu, zobaczymy tu makietę XIII wiecznego meczetu – możemy więc na własne oczy przekonać się jak wyglądał przed wiekami. Na Plaza de Los Capuchinos znajduje się słynna w całej Hiszpanii Kalwaria otoczona latarniami (stąd nazwa El Cristo del los Faroles). W niewielkiej odległości od centrum miasta zobaczymy miasto założone w X wieku – Medina Azahara, składająca się z trzech poziomów z zachwycającym obwarowanym zamkiem z bogato zdobionymi wnętrzami. Na wzniesieniu ponad miastem góruje imponujący gotycki zamek z potężnymi ośmioma wieżami – Castillo de Almodovar del Rio, a w XV wiecznym kościele Iglesia de Santa Maria, w kaplicy „zamkniętej” wspaniałymi kratami (wykonane przez Bartolomego) znajduje się obraz El Greca „Chrystus w Ogrodzie Oliwnym”

10. Baeza, położona jest wśród gajów oliwnych i słynie z renesansowej zabudowy, a także z tego, iż znajduje się w niewielkiej odległości od Parque Natura de Cazorla. Oczywiście najbardziej interesującym miejscem jest tutaj stara dzielnica – zabytkowe centrum, gdzie zobaczymy między innymi fontannę lwów na jednym z najbardziej popularnym placu Plaza del Populo (wokół niego wznoszą się znakomite budowle jak chociażby Casa del Populo, Puerto de Juan, renesansowy budynek z herbem Karola V – dawna rzeźnia). Inne godne uwagi zabytki to: Katedra z imponującym wnętrzem (na uwagę zasługuje Złota Kaplica, ambona z malowanego metalu), w krużgankach zobaczymy cztery kaplice z arabskimi napisami, a także Palacio de Jabalquinto z niesamowitą fasadą zbudowaną w stylu gotyku płomienistego i ciekawym patio oraz kościół św. Krzyża z gotycką kaplicą i starymi malowidłami, budynek dawnego uniwersytetu i pałac szlachecki z XVI wieku (Palacio de Montemar).

Co jeszcze warto zobaczyć w Andaluzji:

Warto choć na chwilę zatrzymać się w Olvera – znanej z wysokiej jakości oliwy z oliwek a także z zamku z pokaźną wieżą warowną, Zahara de la Sierra – malowniczo położona wioska z XII wiecznym zamkiem i wspaniałym barokowym Iglesia de Santa Maria de Mesa i w jednej z najpiękniejszych andaluzyjskich wsi Grazalema– z zaprojektowanym jeszcze przez Maurów układem zabudowań, z wieżą kościoła – Iglesia de San Juan a także warsztatów tkackich, gdzie tradycyjnie wyrabiane są brązowe i białe wełniane koce.

BYLIŚCIE W ANDALUZJI? JAKIE MIASTA ZWIEDZILIŚCIE, KTÓRE POLECACIE? PISZCIE

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 1

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. lukasz napisał(a):

    Super miasteczko! Byłem tam tydzień temu i cały czas jestem pod wrażeniem nie tylko Rondy, która jest przepiękna ale i całej Andaluzji. Andaluzja to bardzo ciekawy region nawet na skale światową. Przyjeżdżając tutaj nie wiem dlaczego większość osób myśli o plaży i słońcu bo takie rzeczy można znaleźć w tańszych krajach jak np Turcja lub Tunezja. Przyjeżdżając np do Malagi warto zwiedzić takie miejsca jak: Grenada i Alhambra, Gibraltar, Nerja i jaskinie, Ronda – można pociągiem z Malagi(piękne widoki ale długo się jedzie) Sewilla, Cordoba, Mijas Pueblo lub Alharuin de la Grande lub Torox – typowe białe miasteczka. El Chorro, Tarifa i okolice np Bolonia, ciekawy też jest Kadyks (Cadiz) Na sama Malge wystarczy 2- 3 dni aby dość porządne zwiedzić. Dużo osób mówi, że to brzydkie miasto ale się mylą… Co do wypożyczenia samochodów to w sezonie jest dość drogo i trzeba powiedzieć, że ciężko się tu jeździ. Brak kultury podczas jazdy i ciągłe trąbienie może porządnie zestresować i wkurzać. Na dodatek trzeba mieć szczególna ostrożność na prawe i lewe lusterko podczas każdego manewru, ciężko tez z parkingami. Uważajcie na motorki bo często wyprzedzają z prawej. W targnięcie na czerwonym przez pieszego to normalka. Jeśli cenicie święty spokój to po prostu zamówcie jakąś jednodniową wycieczkę z Malagi lub okolic. Firm jest sporo jest też polska firma z polskim przewodnikiem. Za 50 euro zwiedzicie np Ronda – Gibrartar – Tarifa od rana do wieczora a przede wszystkim bez stresu. Tutaj więcej info http://www.wycieczkiandaluzja.pl Co do Rondy to obowiązkowy punkt dla każdego turysty! Sam most robi wrażenie ale i droga do Rondy jest przepiękna. Aby zobaczyć most z dołu warto zejść niżej – jest zejście darmowe. Do samego mostu do środka też da sie wejść i kasują za to chyba 1 czy 2 euro ale nie warto. Warto też przejść sie po uliczkach

O blogu w mediach