Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Sewilla w 48 godzin. Największe atrakcje i zabytki stolicy Andaluzji

Sewilla w 48 godzin. Największe atrakcje i zabytki stolicy Andaluzji

Autor: Ania Nowak | poniedziałek, 3.09.12 | 2 komentarzy


Sewilla uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji – jednocześnie stolica tej popularnej hiszpańskiej prowincji. Miasto o długiej historii, miasto licznych zabytków, kolebka fado i corridy, a także barów tapas i uroczych kawiarenek.

sewilla most triana

Puente de Triana – fot. Benurs – Learning and learning / flickr.com / CC

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sewilli | Zarezerwuj hotel w Sewilli

Żeby poznać w miarę dobrze to miasto, trzeba pozostać tu przynajmniej przez dwa dni, pospacerować wąskimi uliczkami starej dzielnicy Santa Cruz i zwiedzić te pozostałości po dawnych epokach, które przyciągają turystów z różnych stron świata. Pisaliśmy już o całej Andaluzji, teraz skupimy się na stolicy regionu i spróbujemy przybliżyć Wam najwspanialsze zabytki oraz największe atrakcje Sewilli.


>>POLECAMY RÓWNIEŻ: DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SEWILLI

Sewillijskie fiesty – atrakcją turystyczną miasta. Podczas Semana Santa- Wielkiego Tygodnia, w mieście organizowane są nocne procesje – pasos (każda dzielnica organizuje swoje rywalizując między sobą). Mężczyźni niosą na swoich ramionach lektyki – pasos z przepięknymi często zabytkowymi figurami a tłumy wiernych podążają za nimi w uroczystej atmosferze. Cechą charakterystyczną są również stroje niektórych pątników – płaszcze ze spiczastymi kapturami. Kwietniowe  Święto (Feria de Abril) ma zupełnie inny charakter- to wesoła, rodzinna zabawa, kiedy turyści mają okazję zobaczyć mieszkańców Sewilli w ich tradycyjnych strojach.

Co koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Sewilli: 

Sewilla giralda

fot. ٭٭ NơƐണí ٭٭ / flickr.com / Creative Commons

1. Giralda i Katedra, ta pierwsza to pozostałość po dawnym meczecie, wspaniała budowla, która zbudowana została w XII wieku, nieco zmieniona cztery wieki później (dobudowano najwyższą kondygnację oraz latarnię na szczycie) udostępniona została dla zwiedzających. Można na nią wejść (ma prawie 100 metrów), by podziwiać niesamowite widoki. Katedra jest trzecią pod względem wielkości tego typu budowlą na całym świecie (po Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz Katedrze św. Pawła w Londynie). Świątynia zachwyca swoją zdobioną fasadą, a także niesamowitym wnętrzem: znakomite ołtarze (między innymi z pomnikiem nagrobnym Krzysztofa Kolumba), zachwycające prezbiterium, Skarbiec z malowidłami Goi, czy Kaplica Królewska to tylko niektóre atrakcje „czekające” na nas w Katedrze. Na zewnątrz możemy zobaczyć Patio de Los Naranjos – Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych, który był wykorzystywany jako miejsce ablucji w znajdującym się tu niegdyś meczecie.

real alcazar sewilla

fot. PhillipC / flickr.com / Creative Commons

2. Real Alcazar, zbudowany już w XII wieku, jednak po średniowiecznym mauretańskim zamku pozostało już tak naprawdę niewiele, bo mur dziedzińca oraz Patio de Yeso. Pozostała część Real Alcazar zbudowana została przez Alfonsa X Mądrego i znana jest pod nazwą Sala Karola V (zwana również gotyckim pałacem z znakomitymi arrasami), natomiast Piotr Okrutny dobudował jeszcze w XIV wieku Pałac Piotra Okrutnego – czyli to co możemy dziś podziwiać. Zabytek jest zachwycający: znakomite, bogato zdobione wnętrza (z najbardziej reprezentacyjną przykrytą kopułą wykonaną z drzewa cedrowego Salą Ambasadorów) i równie zachwycającymi przypałacowymi ogrodami mauretańskimi.

3. Dzielnica Santa Cruz, to dawna dzielnica żydowska. Spacer po plątaninie wąskich uliczek, z tradycyjnymi domami oraz kutymi kratami i ukwieconymi dziedzińcami to istna podróż w czasie. Doskonałe miejsce na odpoczynek po całym dniu zwiedzania, kiedy zaraz po zmroku, otwierane są małe restauracje i urokliwie kawiarenki, a uliczki i zakamarki dzielnicy pięknie oświetlone, zapełniają się turystami chłonącymi atmosferę tego magicznego miejsca.

park w sewilli

fot. antecessor / flickr.com / Creative Commons

4. Parque de Maria Luisa, XIX wieczny park, w którym znajduje się słynna Plaza de Espana czyli  przepiękny plac w kształcie półokręgu wokół którego znajdują się okazałe budowle pawilonów wystawowych, które zbudowane zostały z okazji organizowanej w Sewilli Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Wszystkie budynki wykonano z cegły i kamienia z wieloma zdobieniami i licznymi kolumnami. Koniecznie trzeba przyjrzeć się herbom wszystkich prowincji Hiszpanii, wykonanych z azulejos i umieszczonych na fasadach budynków. W samym środku Plaza de Espana, znajduje się malowniczy kanał spięty czterema mostami, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę.

5. Museo de Ballas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych), doskonałe muzeum, które gromadzi liczne dzieła sztuki tematycznie ulokowane w dziesięciu salach (głównie malarstwo i rzeźba średniowieczne, barokowe i renesansowe). Sam budynek muzeum, jest bardzo interesujący, bo to siedziba dawnego Convento de la Merced, który wzniesiony został w XVII wieku wokół przepięknych dziedzińców.

Co jeszcze trzeba zwiedzić w Sewilli:

archiwym indyjskie w sewilli

fot. Adam Jones, Ph.D. – Global Photo Archive / flickr.com / CC

Warto zwiedzić również Dom Piłata (Casa de Pilatos), XVI wieczny pałac, który zachwyca wspaniałym patio zdobionym azulejos i kaplicą z gotyckim sklepieniem, Szpital Miłosierdzia (Hospital de la Caridad) z XVII wieku oraz leżący na jego terenie kościół zdobiony dziełami wielu artystów pochodzących z Sewilli, Archiwum Indii (Archivo General de Indias) z bogatą kolekcją dokumentów i map z okresu odkryć geograficznych, pospacerować po Starym Mieście i zwiedzić znajdującą się w niewielkiej odległości od miasta Necropolis Romana (ponad 300 nagrobków z I wieku, mauzoleów oraz krematoriów).

 

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sewilli | Zarezerwuj hotel w Sewilli

BYLIŚCIE W SEWILLI? JAKIE ATRAKCJE I ZABYTKI KONIECZNIE TRZEBA ZWIEDZIĆ BĘDĄC W STOLICY ANDALUZJI? PISZCIE

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 2

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. Daria napisał(a):

    Dzięki za ten przydatny wpis, przyda się bo pojutrze lecimy do Malagi, wypożyczamy auto i zwiedzamy cały region:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  2. Malgosya napisał(a):

    Ja dopiero będę w Sewilli i bardzo dziękuję za tą esencję informacji. Muszę się nieźle nagimnastykować, aby w półtora dnia zobaczyć najbardziej charakterystyczne punkty Sewilli. Myślę o noclegu w dzielnicy Santa Cruz. Mam nadzieję, że poczuję odpowiedni klimat. Pozdrowienia

O blogu w mediach