Home Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Cuda architektury #2 – Niesamowita Hagia Sophia od kościoła, poprzez meczet aż po muzeum

Cuda architektury #2 – Niesamowita Hagia Sophia od kościoła, poprzez meczet aż po muzeum

Autor: Ania Nowak | czwartek, 8.11.12 | 0 komentarzy


Hagia Sophia to”gwiazda” Stambułu, której blasku nie zdołają przyćmić wszystkie inne znakomite zabytki miasta (jak chociażby znajdujący się niemal naprzeciwko Błękitny Meczet). Zachwyca nietypową – na pierwszy rzut oka zdawać by się mogło nieco chaotyczną fasadą, ale to, co zobaczymy w środku przyprawi nas o zawrót głowy. Zwłaszcza, że wiele spośród wspaniałych, złoconych mozaiek zdobiących świątynię-muzeum pamiętamy z książek z historii. To losy Istambułu, jego historia zaklęta w czerwono-różowych murach

Hagia Sophia (Kościół Mądrości Bożej) kilkakrotnie była przebudowana, wiele razy spłonęła a obecny kształt przybrała za czasów cesarza Justyniana II w VI w. Jest czwartą budowlą świata pod względem wymiarów po Bazylice świętego Piotra oraz katedrach w Mediolanie i Sewilli. W 1453 roku, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, Hagia Sophia  została zamieniona na meczet, w jej narożnikach wzniesiono wówczas 4 minarety. Od 1934 na mocy zarządzenia prezydenta Turcji Atatürka pełni funkcję muzeum.W przestronnym wnętrzu kościoła-muzeum zobaczyć można wiele wspaniałych elementów architektonicznych i malarskich. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim wspaniałe mozaiki przedstawiające sześcioskrzydłe anioły- Serafiny;  Chrystusa Pantokratę, Matkę Boską, Jana Chrzciciela (Mozaika Deesis, która powstała w XIII wieku i miała upamiętniać koniec użytkowania tej świątyni przez katolików); Cesarza Jana II Komnena, cesarzową Irenę z Aleksym, Matkę Bożą z Dzieciątkiem (Mozaika Komnenów); Cesarza Konstantyna Monomakos, Cesarzową Zoe. Można je podziwiać spacerując po udostępnionej turystom galerii na „piętrze” kościoła. Nad głównym wejściem (Cesarskie Wrota) prowadzącym z przedsionka wewnętrznego do nawy głównej znajduje się jedna z najbardziej znanych mozaik Chrystusa Pantokraty siedzącego na bogato zdobionym tronie, trzymającego w jednej ręce księgę a drugą udzielając błogosławieństwa. U jego stóp klęczy cesarz Leon VI. Kościół wręcz przytłacza swoją monumentalnością, gdy się jest w środku rzeczywiście ma się wrażenie jakby miejsce to było nadzwyczajne, święte, zwłaszcza, że wnętrze z kopułą o wysokości 18 pięter tak zostało zaprojektowane, żeby światło wpadające to środka przez 170 otworów okiennych jedynie delikatnie rozpraszało ciemność pozostawiając atmosferę tajemniczości.
Bilet wstępu kosztuje 25 TL. Muzeum – kościół zamknięty jest w poniedziałki. W okresie letnim (od 15 kwietnia do 1 października) zwiedzać możemy do godziny 19:00, w okresie zimowym – do godziny 17:00.


POŁOŻENIE: Hagia Sophia znajduje się w najstarszej i najpiękniejszej dzielnicy Stambułu – Sultanahmet (na placu o tej samej nazwie). Świątynia – muzeum położone jest niemal naprzeciwko Błękitnego Meczetu i fontanny pięknie oświetlonej w nocy. W niewielkiej odległości znajduje się również wspaniały Pałac Topkapi.

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Ciekawe miejsca w Turcji - wpisany przez Ania Nowak , Tagi: ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach