Home Pomysły Na wakacje za granicę Gdzie złapać słońce i ciepło zimą w Europie i blisko Europy? Dajemy Wam 10 takich miejsc

Gdzie złapać słońce i ciepło zimą w Europie i blisko Europy? Dajemy Wam 10 takich miejsc

Autor: Ania Nowak | poniedziałek, 6.01.14 | 13 komentarzy

Śnieg, mróz, potem chlapa i ciągły brak słońca. Jeśli nie lubicie zimy, to koniecznie przeczytajcie ten tekst. Nie, nie będziemy pisać o tropikach za kilka tysięcy…

Na świecie jest wiele miejsc, gdzie bez problemu można uciec przed zimą i naładować akumulatory na wiele, wiele dni a nawet kolejnych miesięcy. To oczywiste. Marzymy o Azji, Seszelach, Meksyku itd itp. Zauważcie jednak, że tych miejsc jest sporo całkiem blisko Europy albo tak naprawdę jeszcze w Europie. Jeśli nie potrzebujecie skwaru i upałów, woda nie musi być ciepła jak w wannie a słońce wystarczy Wam co drugi dzień – zaryzykujcie i pojedźcie tam zimą. Zwłaszcza, że do większości miejsc można dolecieć tanimi liniami za kwotę od 300 do 600 zł

gdzie jest ciepło w zimie

Gdzie jest ciepło w Europie zimą (i okolicach) – NASZE TYPY

1. EGIPT

To raj dla tych, którzy uwielbiają upały i gorące morze. Sezon trwa tu przez cały rok, a dobra pogoda jest tu nawet w grudniu, styczniu, w lutym i w marcu. Najwięcej turystów przyjeżdża tu w okresie naszej jesieni i zimy, czyli od listopada do końca lutego, choć są również i tacy, którzy przybywają do Egiptu w lipcu i sierpniu – kiedy upały mogą naprawdę dać się we znaki. W listopadzie średnia najwyższych temperatur dochodzi tutaj do 25 – 27 stopni, a w grudniu – do 22 – 23 stopni. Woda w morzu ma grubo ponad 20 stopni. Podobnie jest w styczniu i w lutym, natomiast w marcu temperatura powietrza wynosi już 26 stopni, a wody 21.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hurhgada pogoda w listopadzie i grudniu oraz Sharm El Sheikh temperatury wody i powietrza w listopadzie i grudniu | w styczniu i lutym

sharm el shikhfot. Sharm El Sheikh, Naama Bay/ fot. WomEOS / flickr.com / CC

2. MAROKO POŁUDNIOWE

Klimat Maroko jest bardzo zróżnicowany – w strefie nadmorskiej jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju, a na północy panuje klimat śródziemnomorski. Trzeba o tym pamiętać planując wczasy – zwłaszcza te zimowe w Maroko. Listopad i grudzień, to dobre miesiące na zwiedzanie kraju i podróż np. w kierunku południowej części, gdzie w miesiącach letnich może być niezwykle upalnie. Temperatura powietrza waha się wówczas między 20 a 23 stopnie, a woda w Oceanie ma około 19 stopni (właściwie nigdy nie przekracza 21-22 stopni, ma taką temperaturę nawet w lipcu czy sierpniu). Podobnie jest również w miesiącach kolejnych – styczniu, lutym i marcu, choć woda jest jeszcze trochę niższa (około 17 stopni) ale słońce świeci już 8 godzin w ciągu dnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Maroko (Agadir) temperatury wody i powietrza w listopadzie i grudniu | w styczniu i lutym

agadir plaża

3. MADERA

Madera zwana jest „wyspą wiecznej wiosny”, a to ze względu na bardzo łagodny klimat i przyjemne temperatury, które utrzymują się tutaj przez okrągły rok. Średnia temperatura powietrza na tej pięknej portugalskiej wyspie waha się od 18 do 25 stopni. W listopadzie i grudniu można liczyć na 19 – 21 stopni, a od stycznia do marca 18 – 19 stopni. Jedyną przeszkodą w błogim zimowym odpoczynku na Maderze mogą być pojawiające się opady deszczu. Rekompensowane są one jednak wspaniałymi widokami i znakomitymi zabytkami.

fot. Madeira Tourism Board / CC

4. DŻERBA

Dżerba (Dżarba, Jerba) to wyspa na Morzu Śródziemnym, która połączona jest ze stałym lądem groblą. Klimat jest tu bardzo przyjemny, a pogoda słoneczna przez cały rok. Średnia roczna temperatura powietrza waha się tutaj w granicach 16 – 31 stopni. W listopadzie i grudniu możemy się cieszyć przyjemną pogodą i temperaturami od 18 do 22 stopni, natomiast w styczniu i lutym od 16 do 19 stopni. Woda w morzu może jeszcze zachęcać do kąpieli – zwłaszcza w listopadzie, kiedy nagrzana jest do 22 stopni, nieco chłodniejsza jest w miesiącach późniejszych, bo ma około 16 – 18 stopni.

ZOBACZ: Jak wygląda pogoda na Dżerbie w styczniu i lutym?

fot. fileone – flickr, CC

5. CYPR

To kolejne miejsce, idealne na ucieczkę przed śniegiem i mrozem. Może nie tak upalne jak Egipt ale równie piękne i ciekawe. Co najważniejsze, można tu również skorzystać z białego szaleństwa w górach Troodos (od grudnia do marca trwa tu sezon narciarki). Na Cyprze średnia roczna temperatura powietrza waha się od 17 stopni w styczniu do 31 w najcieplejszym sierpniu. W okresie od listopada do lutego średnie najwyższe temperatury kształtują się kolejno: 22 – 23 w listopadzie (woda w morzu ma wówczas około 22 stopnie), 18-19 w grudniu (woda ma około 19stopni) oraz 17 w styczniu i lutym (woda 18 oraz 17 stopni). Niestety możemy się w tym okresie spodziewać opadów deszczu, musimy więc nastawić się raczej na zwiedzanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Temperatury wody i powietrza na Cyprze w listopadzie i grudniu

cypr mapa turystyczna

6. ANTALYA

Antalya leży na bardzo popularnej wśród polskich turystów Riwierze Tureckiej, która w miesiącach letnich „pęka w szwach”. Może więc warto pojechać tam w zimie, kiedy nie jest tłoczno, a pogodowo bardzo przyjemnie? W listopadzie średnia najwyższych temperatur wynosi tu około 21 stopni, podobnie jak temperatura morza. W grudniu, styczniu oraz lutym jest nieco chłodniej – notuje się w tym czasie 17 oraz 15 kresek na termometrze, a woda w morzu ma średnio 16 stopni. Niestety w miesiącach zimowych spodziewać się możemy opadów deszczu – najintensywniejsze są w grudniu (około 13 dni w przeciągu całego miesiąca). Cóż to jednak znaczy w obliczu naszej często deszczowo – śnieżnej zimy!

port antalyafot. burntime / flickr / CC

7. WYSPY KANARYJSKIE

Wyspy Archipelagu Wysp Kanaryjskich nazywane są – podobnie jak portugalska Madera – „wyspami wiecznej wiosny” . To wyspy, na które warto się udać o każdej porze roku, właśnie ze względu na łagodny klimat i przyjemną ciepłą pogodę. Podzielone są one zasadniczo na dwie strefy klimatyczne: zieloną i żyzną północ, gdzie często padają deszcze oraz gorące i latem spalone przez słońce południe. Zdarza się, że jeszcze w listopadzie turyści błogo wylegują się na plażach ale znaczna większość decyduje się raczej na zwiedzanie.
Średnia najwyższych temperatur w ciągu roku waha się tutaj od 20 do 28 stopni (w zimie: średnio 23 w listopadzie do 20 w styczniu i lutym), a woda w Oceanu w okresie zimowym ma średnio 19 – 22 stopni. Pamiętajmy jednak, że na Fuerteventura musimy spodziewać się silnych wiatrów – w końcu to raj dla surferów, ale za to nie powinien zaskoczyć nas deszcz, natomiast przelotnych opadów możemy spodziewać się w tym okresie na Teneryfie (średnio 6-7 dni w ciągu miesiąca).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Temperatury wody i powietrza w listopadzie oraz grudniu na Teneryfie, na Gran Canaria oraz Fuerteventura | Albo jak wygląda pogoda w styczniu i lutym na Gran Canarii


A PONADTO…

Na liście rezerwowej miejsc ciepłych a bliskich Europie czy też będących w Europie postanowiliśmy zaliczyć jeszcze:

8. Liban

Gdzie temperatura na wschodnim, pustynnym terenie sięgać może 20 stopni (jednak mroźne noce) a klimat na wybrzeżu przypomina ten opisany przez nas w przypadku zimy na Cyprze

9. Pd. Izrael i Jordania

Gdzie dolecieć możemy tanimi liniami Easyjet lub Wizzair przez Budapeszt a temperatura sprawia wrażenie pośredniej pomiędzy tym co opisaliśmy w przypadku Cypru a tym, co można zastać w Egipcie. Warto zauważyć, że czerwonomorski port i kurort – Eljat praktycznie nie doświadcza zimy a temperatury w tym okresie często przekraczają 20 stopni. Tuż „obok” znajduje się tańszy, równie piękny kurort – Akaba, gdzie mamy jeszcze więcej plaż. Trzeba tylko dołożyć trochę „groszy” na opłaty graniczne.

akaba plaża

10. Malta i południowa Sycylia

Okolice Syrakuz na Sycylii (Costa Orientale) to ten fragment wybrzeża Włoch, który utrzymuje najdłużej ciepłą temperaturę wody (nawet w grudniu). A gdy zima nie jest uciążliwa (czyli nie ma zbyt często deszczy) możemy się spodziewać tu oraz na Malcie ciągłych temperatur około 15-16 stopni. Większość mas niżowego powietrza zanim dotrze do Malty czy południowej Sycylii rozbija się o Góry Atlas, Półwysep Iberyjski czy góry wnętrza Sycylii.

Malta klify Ta cenc

GDZIE JESZCZE UDAŁO WAM SIĘ ZŁAPAĆ SŁOŃCE I CIEPŁO W ZIMIE BLISKO EUROPY?

I JESZCZE TO: OTO LISTA NAJCIEPLEJSZY I NAJCHŁODNIEJSZYCH MIEJSC NAD MORZEM ŚRÓDZIEMNYM [+MAPA]

700x90_tfs_160216

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 13

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Twoje imię pisze:

  Bardzo bym chciała pojechać na Teneryfę bo już od tego tygodnia będę cierpiała całą zimę z powodu bóli stawówi kręgosłupa.
  Ceny jednak są nie na moją emeryturę. Muszę widocznie cierpieć w tym naszym zimnym klimacie. Smutno mi z tego powodu ale już mam zapas leków przeciwbólowych.
  Chciałabym aby klimat nasz zamienił się z afrykańskim!Tylko na zimę !

 2. Kamila pisze:

  Mnie zachwyca Teneryfa:
  http://www.mytravel.pl/przewodnik/hiszpania/teneryfa
  Ale Grecja i południe Francji też są piękne w zimie 🙂

 3. Maria pisze:

  Ja polecam bardziej d Teneryfy Gran Canarię tu pada 1 do 3 razy w Roku a nie co 3 dni
  Jest dużo cieplej , i przyjemniej , nie wiem dlaczego tak ta Teneryfa się utarła
  Ta wyspa jest najcieplejsza , Polecam

 4. sylwia pisze:

  No i zapomnieliśmy o Grecji ,europejski kraj wysunięty najbardziej na południe i ciepła Kreta , tutaj tęperetura wody w „zimie” często jest wyższa niż w Bałtyku w sierpniu.

 5. Włochy pisze:

  ja zdecydowanie polecam moje ulubione włochy, zwłaszcza sycylię! 🙂

 6. Piotr pisze:

  A my co roku jeździmy w lutym do Egiptu, bo jest tam ciepło i tanio. Wolałbym w Europie ale niestety wszędzie jest chłodniej ,a u tych arabusow jest ciepło. Nieznośne tych arabusow i jeżdzę tam tylko dla pogody zima i tanizny. Gdyby bliżej była Tajlandia to moja noga w Egipcie by nie stanęła.

 7. Kawiz pisze:

  A mi się Polska zima podoba i z chęcią jeżdżę w tym okresie w góry. Chociaż do Egiptu też mi się zdarzyło kilka razy wybyć. Jednak te ostatnie lata to spędzam w Polsce i najczęściej w Karkonoszach. Mam tam ulubiony pensjonat Malwa, gdzie zawsze załapię się na jakąś promocję. Do tego znajduje się w Świeradowie Zdroju – a to duży plus bo lubię to miasto. 🙂

  • Gabi pisze:

   Popieram, chociaż mnie ciągnie w drugą stronę – nad morze:) Ostatnio byłam na wyjeździe zdrowotnym dieta+aktywność pod okiem eksperta w hotelu Kormoran w Rowach. Serio, nie muszę wyjeżdżać za granicę, żeby dobrze czuć się na wakacjach. Po takich dalekich wycieczkach czuję się zwykle bardziej zmęczona niż przed nimi.

 8. Pawel pisze:

  Ciekawi mnie czy zminą na wyspach kanaryjskich jest wystarczając ciepło na swobodne spacery wieczorem bez kurtek?

  • waldi pisze:

   Bylem rok temu w grudniu na teneryfie, nie warto zabierac kurtek czy tam bluz (no ale lecac z pl to tak czy tak mamy jakies spodnie czy tam jedna bluze), bo nawet w nocy temp jest ok 23st.

   • Agnieszka pisze:

    Tomek powiedz mi jesli mozesz jaka byla pogoda w ciagu dnia- na opalanie i jkapiel w basenie czy na zwiedzanie?? Szukam czegos na swieta,ale w normalnych cenach poszukiwania sa ograniczone

   • Wiola pisze:

    byłam na Teneryfie wraz z rodziną w ostatnim tygodniu lutego 2014,było pieknie ciepło, kurtkę ubrałam raz ,jak pojechalismy na wycieczke na wulkan.W nocy siedzielismy często na plazy- ja w cienkiej bluzie ,mój mąz w koszulce.Ogólnie było goraco temp odczuwalna w dzień 25-27 stopni.POOOOLECAM

 9. Tomek pisze:

  Grecja:). Marzę żeby zobaczyć Grecję antyczną. W tym roku zdecydowanie się wybiorę. Zdecydowanie zapomnieliście o kraju Bogów z Olimpu;). Znalazłem wycieczkę na Podróże na czasie

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 13

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach