Home Pomysły Na wakacje za granicę Gdzie złapać słońce i ciepło zimą w Europie i blisko Europy? Dajemy Wam 10 takich miejsc

Gdzie złapać słońce i ciepło zimą w Europie i blisko Europy? Dajemy Wam 10 takich miejsc

Autor: Ania Nowak | poniedziałek, 6.01.14 | 34 komentarzy

Śnieg, mróz, potem chlapa i ciągły brak słońca. Jeśli nie lubicie zimy, to koniecznie przeczytajcie ten tekst. Nie, nie będziemy pisać o tropikach za kilka tysięcy…

Na świecie jest wiele miejsc, gdzie bez problemu można uciec przed zimą i naładować akumulatory na wiele, wiele dni a nawet kolejnych miesięcy. To oczywiste. Marzymy o Azji, Seszelach, Meksyku itd itp. Zauważcie jednak, że tych miejsc jest sporo całkiem blisko Europy albo tak naprawdę jeszcze w Europie. Jeśli nie potrzebujecie skwaru i upałów, woda nie musi być ciepła jak w wannie a słońce wystarczy Wam co drugi dzień – zaryzykujcie i pojedźcie tam zimą. Zwłaszcza, że do większości miejsc można dolecieć tanimi liniami za kwotę od 300 do 600 zł.


Jeśli gubicie się w gąszczu ofert i potrzebujecie porady w zorganizowaniu takiego wypadu – napiszcie do nas. Jak tylko znajdziemy czas możemy umówić się na taką usługę (mail: redakcja<małpa>gdziewyjechac.pl)

chcesznowocacairbnb

cieplozima5

Gdzie jest ciepło w Europie zimą (i okolicach) – NASZE TYPY

1. EGIPT

To raj dla tych, którzy uwielbiają upały i gorące morze. Sezon trwa tu przez cały rok, a dobra pogoda jest tu nawet w grudniu, styczniu, w lutym i w marcu. Najwięcej turystów przyjeżdża tu w okresie naszej jesieni i zimy, czyli od listopada do końca lutego, choć są również i tacy, którzy przybywają do Egiptu w lipcu i sierpniu – kiedy upały mogą naprawdę dać się we znaki. W listopadzie średnia najwyższych temperatur dochodzi tutaj do 25 – 27 stopni, a w grudniu – do 22 – 23 stopni. Woda w morzu ma grubo ponad 20 stopni. Podobnie jest w styczniu i w lutym, natomiast w marcu temperatura powietrza wynosi już 26 stopni, a wody 21.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hurhgada pogoda w listopadzie i grudniu oraz Sharm El Sheikh temperatury wody i powietrza w listopadzie i grudniu | w styczniu i lutym

sharm el shikhfot. Sharm El Sheikh, Naama Bay/ fot. WomEOS / flickr.com / CC

Zobacz aktualne oferty urlopowe w Egipcie. Lot + hotel + jedzenie od 2000 zł

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Egipcie | Zarezerwuj hotel w Egipcie

2. MAROKO POŁUDNIOWE

Klimat Maroko jest bardzo zróżnicowany – w strefie nadmorskiej jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju, a na północy panuje klimat śródziemnomorski. Trzeba o tym pamiętać planując wczasy – zwłaszcza te zimowe w Maroko. Listopad i grudzień, to dobre miesiące na zwiedzanie kraju i podróż np. w kierunku południowej części, gdzie w miesiącach letnich może być niezwykle upalnie. Temperatura powietrza waha się wówczas między 20 a 23 stopnie, a woda w Oceanie ma około 19 stopni (właściwie nigdy nie przekracza 21-22 stopni, ma taką temperaturę nawet w lipcu czy sierpniu). Podobnie jest również w miesiącach kolejnych – styczniu, lutym i marcu, choć woda jest jeszcze trochę niższa (około 17 stopni) ale słońce świeci już 8 godzin w ciągu dnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Maroko (Agadir) temperatury wody i powietrza w listopadzie i grudniu | w styczniu i lutym

agadir plaża

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Maroko | Zarezerwuj hotel w Maroko

3. MADERA

Madera zwana jest „wyspą wiecznej wiosny”, a to ze względu na bardzo łagodny klimat i przyjemne temperatury, które utrzymują się tutaj przez okrągły rok. Średnia temperatura powietrza na tej pięknej portugalskiej wyspie waha się od 18 do 25 stopni. W listopadzie i grudniu można liczyć na 19 – 21 stopni, a od stycznia do marca 18 – 19 stopni. Jedyną przeszkodą w błogim zimowym odpoczynku na Maderze mogą być pojawiające się opady deszczu. Rekompensowane są one jednak wspaniałymi widokami i znakomitymi zabytkami.

fot. Madeira Tourism Board / CC

TUTAJ ZOBACZYSZ aktualne oferty urlopowe na Maderze. Lot + hotel + jedzenie od 1350 zł

A TU MOŻNA sprawdzić aktualne oferty czarterowe na Maderę. Loty od 699zł

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Maderze | Zarezerwuj hotel na Maderze

4. DŻERBA, TUNEZJA

Dżerba (Dżarba, Jerba) to wyspa na Morzu Śródziemnym, która połączona jest ze stałym lądem groblą. Klimat jest tu bardzo przyjemny, a pogoda słoneczna przez cały rok. Średnia roczna temperatura powietrza waha się tutaj w granicach 16 – 31 stopni. W listopadzie i grudniu możemy się cieszyć przyjemną pogodą i temperaturami od 18 do 22 stopni, natomiast w styczniu i lutym od 16 do 19 stopni. Woda w morzu może jeszcze zachęcać do kąpieli – zwłaszcza w listopadzie, kiedy nagrzana jest do 22 stopni, nieco chłodniejsza jest w miesiącach późniejszych, bo ma około 16 – 18 stopni.

ZOBACZ: Jak wygląda pogoda na Dżerbie w styczniu i lutym?

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Dżerbie | Zarezerwuj hotel na Dżerbie

fot. fileone – flickr, CC

5. CYPR

To kolejne miejsce, idealne na ucieczkę przed śniegiem i mrozem. Może nie tak upalne jak Egipt ale równie piękne i ciekawe. Co najważniejsze, można tu również skorzystać z białego szaleństwa w górach Troodos (od grudnia do marca trwa tu sezon narciarski). Na Cyprze średnia roczna temperatura powietrza waha się od 17 stopni w styczniu do 31 w najcieplejszym sierpniu. W okresie od listopada do lutego średnie najwyższe temperatury kształtują się kolejno: 22 – 23 w listopadzie (woda w morzu ma wówczas około 22 stopnie), 18-19 w grudniu (woda ma około 19stopni) oraz 17 w styczniu i lutym (woda 18 oraz 17 stopni). Niestety możemy się w tym okresie spodziewać opadów deszczu, musimy więc nastawić się raczej na zwiedzanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Temperatury wody i powietrza na Cyprze w listopadzie i grudniu

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Cyprze | Zarezerwuj hotel na Cyprze

cypr mapa turystyczna

6. ANTALYA, SIDE

Antalya leży na bardzo popularnej wśród polskich turystów Riwierze Tureckiej, która w miesiącach letnich „pęka w szwach”. Może więc warto pojechać tam w zimie, kiedy nie jest tłoczno, a pogodowo bardzo przyjemnie? W listopadzie średnia najwyższych temperatur wynosi tu około 21 stopni, podobnie jak temperatura morza. W grudniu, styczniu oraz lutym jest nieco chłodniej – notuje się w tym czasie 17 oraz 15 kresek na termometrze, a woda w morzu ma średnio 16 stopni. Niestety w miesiącach zimowych spodziewać się możemy opadów deszczu – najintensywniejsze są w grudniu (około 13 dni w przeciągu całego miesiąca). Cóż to jednak znaczy w obliczu naszej często deszczowo – śnieżnej zimy!

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Riwierze Tureckiej | Zarezerwuj hotel na Riwierze Tureckiej

port antalyafot. burntime / flickr / CC

TU PORÓWNASZ aktualne oferty urlopowe na Riwierze Tureckiej. Lot + hotel + jedzenie od 1200 zł

TUTAJ SPRAWDZISZ PO ILE SĄ aktualne oferty czarterowe na Riwierę Turecką. Loty od 696zł

7. WYSPY KANARYJSKIE

Wyspy Archipelagu Wysp Kanaryjskich nazywane są – podobnie jak portugalska Madera – „wyspami wiecznej wiosny” . To wyspy, na które warto się udać o każdej porze roku, właśnie ze względu na łagodny klimat i przyjemną ciepłą pogodę. Podzielone są one zasadniczo na dwie strefy klimatyczne: zieloną i żyzną północ, gdzie często padają deszcze oraz gorące i latem spalone przez słońce południe. Zdarza się, że jeszcze w listopadzie turyści błogo wylegują się na plażach ale znaczna większość decyduje się raczej na zwiedzanie.
Średnia najwyższych temperatur w ciągu roku waha się tutaj od 20 do 28 stopni (w zimie: średnio 23 w listopadzie do 20 w styczniu i lutym), a woda w Oceanu w okresie zimowym ma średnio 19 – 22 stopni. Pamiętajmy jednak, że na Fuerteventura musimy spodziewać się silnych wiatrów – w końcu to raj dla surferów, ale za to nie powinien zaskoczyć nas deszcz, natomiast przelotnych opadów możemy spodziewać się w tym okresie na Teneryfie (średnio 6-7 dni w ciągu miesiąca).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Temperatury wody i powietrza w listopadzie oraz grudniu na Teneryfie, na Gran Canaria oraz Fuerteventura | Albo jak wygląda pogoda w styczniu i lutym na Gran Canarii

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Wyspach Kanaryjskich | Zarezerwuj hotel na Wyspach Kanaryjskich

Teneryfa wyspy kanaryjskie

TUTAJ zobaczysz aktualne oferty urlopowe na Wyspach Kanaryjskich. Lot + hotel + jedzenie od 1200 zł

A TUTAJ sprawdzisz aktualne oferty czarterowe na Wyspy Kanaryjskie. Loty od 399zł

A PONADTO…

Na liście rezerwowej miejsc ciepłych a bliskich Europie czy też będących w Europie postanowiliśmy zaliczyć jeszcze:

8. LIBAN

Gdzie temperatura na wschodnim, pustynnym terenie sięgać może 20 stopni (jednak mroźne noce) a klimat na wybrzeżu przypomina ten opisany przez nas w przypadku zimy na Cyprze

9. IZRAEL I JORDANIA

Gdzie dolecieć możemy tanimi liniami Easyjet lub Wizzair przez Budapeszt a temperatura sprawia wrażenie pośredniej pomiędzy tym co opisaliśmy w przypadku Cypru a tym, co można zastać w Egipcie. Warto zauważyć, że czerwonomorski port i kurort – Eljat praktycznie nie doświadcza zimy a temperatury w tym okresie często przekraczają 20 stopni. Tuż „obok” znajduje się tańszy, równie piękny kurort – Akaba, gdzie mamy jeszcze więcej plaż. Trzeba tylko dołożyć trochę „groszy” na opłaty graniczne.

akaba plaża

10. MALTA I POŁUDNIOWA SYCYLIA

Okolice Syrakuz na Sycylii (Costa Orientale) to ten fragment wybrzeża Włoch, który utrzymuje najdłużej ciepłą temperaturę wody (nawet w grudniu). A gdy zima nie jest uciążliwa (czyli nie ma zbyt często deszczy) możemy się spodziewać tu oraz na Malcie ciągłych temperatur około 15-16 stopni. Większość mas niżowego powietrza zanim dotrze do Malty czy południowej Sycylii rozbija się o Góry Atlas, Półwysep Iberyjski czy góry wnętrza Sycylii.

Malta klify Ta cenc

GDZIE JESZCZE UDAŁO WAM SIĘ ZŁAPAĆ SŁOŃCE I CIEPŁO W ZIMIE BLISKO EUROPY?

I JESZCZE TO: OTO LISTA NAJCIEPLEJSZY I NAJCHŁODNIEJSZYCH MIEJSC NAD MORZEM ŚRÓDZIEMNYM [+MAPA]

chcesznowocacairbnb

czarterowebannerpng

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 34

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Emilia napisał(a):

  Polecam Kanary-poludnie Gran Canarii Maspalomas: w grudniu a takze w styczniu na poludniu Gran Canarii temperatury w dzien to okolo 28 stopni. W nocy 18-19. I spokojnie wygrzejecie sie na plazy i poplywacie w Oceanie.

 2. Ryszard napisał(a):

  Od kiedy to Egipt , Tunezja czy Izrael leżą w Europie ? Autor tych wypocin „dał se w żyłe” czy dostał udaru słonecznego ?

 3. Marcia napisał(a):

  witam,
  jaki kierunek byłby najcieplejszy w miesiącu luty-marzec? jestem w ciąży i mamy dwuletniego synka więc nie chcielibyśmy daleko lecieć. Priorytetem jest żeby synek mógł się trochę popluskać w wodzie i pobawić w piasku. Czy w tych miesiącach to w ogóle gdzieś możliwie? Kraje afrykańskie odpadaja

  • Julia napisał(a):

   Hej. I jaki kierunek wybraliście? U nas podobna sytuacja 🙂 w tej chwili jestem w 14 tv i planujemy wylot w połowie marca. Marzymy o cieplejszych temperaturach i bliskim locie (Max 5 godz.). Rozważamy póki co Maltę, Maderę, bo na wyspach kanadyjskich już byliśmy. Bierzemy tez pod uwagę Portugalię na własna rękę, w tamtym roku tak byliśmy w hiszpani i było tanio i przyjemnie 🙂

 4. Milczenie napisał(a):

  Niestety, wakacje za 1500zł to dla niektórych również koszt nie do przeskoczenia.

  • ROBERT napisał(a):

   Dolicz jeszcze do tych 1500zł minimum 1000, wtedy będzie całkowity koszt wycieczki, ceny które podają biura podróży to z reguły 3/4 całkowitego kosztu

 5. Agata napisał(a):

  Ciepło w EUROPIE… Z tego co wiem, to 80% wymienionych miejsc do Europy nie należy. Żenada.

 6. Ivona napisał(a):

  Za tydzień chcialabym polecieć na urlop myślę o Wyspach Kanaryjskich, ale nie wiem którą wyspę wybrać??myślałam też o Tunezji? Proszę o jakieś podpowiedzi…

  • Wędrowne Motyle napisał(a):

   Jak za tydzień to najlepiej jakiś czarter last minute na Teneryfę albo Gran Canarię, czyli Kanary.

  • Paula napisał(a):

   Też poszukuję opini planuje wczasy na przyszły tydzień ratujcie gdzie ciepło??? Chciałabym poopalac sie i popluskac w rozsadnej cenie 🙂

   • Wędrowne Motyle napisał(a):

    Południowy Cypr, Sycylia, Kanary, Izrael – Morze Czerwone

   • wiola napisał(a):

    I jak wyjazd, gdzie było cieplutko? też planuję, ale w lutym i nie mam pojęcie dokąd, Afryka, Turcja odpada 🙂

  • Tomek napisał(a):

   Polecam Teneryfe.Byłem już kilkukrotnie.Ostatnio w lutym.Za kazdym razem można zwiedzic co innego.Ja ostatnio np.byłem w wąwozie Masca.Super.Znow mam ochote na Teneryfe.Polecam okolice portu San Miguel i tutejsze pustkowia.Ja akurat nie lubie tłumów.

 7. Twoje imię napisał(a):

  Bardzo bym chciała pojechać na Teneryfę bo już od tego tygodnia będę cierpiała całą zimę z powodu bóli stawówi kręgosłupa.
  Ceny jednak są nie na moją emeryturę. Muszę widocznie cierpieć w tym naszym zimnym klimacie. Smutno mi z tego powodu ale już mam zapas leków przeciwbólowych.
  Chciałabym aby klimat nasz zamienił się z afrykańskim!Tylko na zimę !

  • KrystaTwoje imię napisał(a):

   Na początku grudnia ,to ceny spadają więc można imza 1500 zł polecieć na Teneryfę.trzeba tylko pilnować w internecie .My co roku listopad/ grudzień gdzieś latamy ,aby poleżeć na słońcu,pochodzic po plaży.itd.
   Teneryfa już była,Fuerta też.Do Egiptu i innych muslimow już nie latamy,bo tam nie mozna normalnie na miasto wyjść,zaraz nagabuja wciągają do sklepów,itd.
   W tym roku mam Madere upatrzony ewent Gran Canaria.i jeszcze lanza czeka w kolejce.

 8. Kamila napisał(a):

  Mnie zachwyca Teneryfa:
  http://www.mytravel.pl/przewodnik/hiszpania/teneryfa
  Ale Grecja i południe Francji też są piękne w zimie 🙂

 9. Maria napisał(a):

  Ja polecam bardziej d Teneryfy Gran Canarię tu pada 1 do 3 razy w Roku a nie co 3 dni
  Jest dużo cieplej , i przyjemniej , nie wiem dlaczego tak ta Teneryfa się utarła
  Ta wyspa jest najcieplejsza , Polecam

 10. sylwia napisał(a):

  No i zapomnieliśmy o Grecji ,europejski kraj wysunięty najbardziej na południe i ciepła Kreta , tutaj tęperetura wody w „zimie” często jest wyższa niż w Bałtyku w sierpniu.

 11. Włochy napisał(a):

  ja zdecydowanie polecam moje ulubione włochy, zwłaszcza sycylię! 🙂

 12. Piotr napisał(a):

  A my co roku jeździmy w lutym do Egiptu, bo jest tam ciepło i tanio. Wolałbym w Europie ale niestety wszędzie jest chłodniej ,a u tych arabusow jest ciepło. Nieznośne tych arabusow i jeżdzę tam tylko dla pogody zima i tanizny. Gdyby bliżej była Tajlandia to moja noga w Egipcie by nie stanęła.

 13. Kawiz napisał(a):

  A mi się Polska zima podoba i z chęcią jeżdżę w tym okresie w góry. Chociaż do Egiptu też mi się zdarzyło kilka razy wybyć. Jednak te ostatnie lata to spędzam w Polsce i najczęściej w Karkonoszach. Mam tam ulubiony pensjonat Malwa, gdzie zawsze załapię się na jakąś promocję. Do tego znajduje się w Świeradowie Zdroju – a to duży plus bo lubię to miasto. 🙂

  • Gabi napisał(a):

   Popieram, chociaż mnie ciągnie w drugą stronę – nad morze:) Ostatnio byłam na wyjeździe zdrowotnym dieta+aktywność pod okiem eksperta w hotelu Kormoran w Rowach. Serio, nie muszę wyjeżdżać za granicę, żeby dobrze czuć się na wakacjach. Po takich dalekich wycieczkach czuję się zwykle bardziej zmęczona niż przed nimi.

 14. Pawel napisał(a):

  Ciekawi mnie czy zminą na wyspach kanaryjskich jest wystarczając ciepło na swobodne spacery wieczorem bez kurtek?

  • waldi napisał(a):

   Bylem rok temu w grudniu na teneryfie, nie warto zabierac kurtek czy tam bluz (no ale lecac z pl to tak czy tak mamy jakies spodnie czy tam jedna bluze), bo nawet w nocy temp jest ok 23st.

   • Agnieszka napisał(a):

    Tomek powiedz mi jesli mozesz jaka byla pogoda w ciagu dnia- na opalanie i jkapiel w basenie czy na zwiedzanie?? Szukam czegos na swieta,ale w normalnych cenach poszukiwania sa ograniczone

   • Wiola napisał(a):

    byłam na Teneryfie wraz z rodziną w ostatnim tygodniu lutego 2014,było pieknie ciepło, kurtkę ubrałam raz ,jak pojechalismy na wycieczke na wulkan.W nocy siedzielismy często na plazy- ja w cienkiej bluzie ,mój mąz w koszulce.Ogólnie było goraco temp odczuwalna w dzień 25-27 stopni.POOOOLECAM

 15. Tomek napisał(a):

  Grecja:). Marzę żeby zobaczyć Grecję antyczną. W tym roku zdecydowanie się wybiorę. Zdecydowanie zapomnieliście o kraju Bogów z Olimpu;). Znalazłem wycieczkę na Podróże na czasie

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 34

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach