Home Pomysły Na wakacje za granicę TOP 10 najpiękniejszy zamków na Słowacji. Nasza, autorska lista przebojów

TOP 10 najpiękniejszy zamków na Słowacji. Nasza, autorska lista przebojów

Autor: Ania Nowak | środa, 5.12.12 | 6 komentarzy


Jeśli mielibyśmy wybrać dla Was kraj w Europie Środkowej, po którym można byłoby podróżować szlakiem zamków zastanowilibyśmy się może nad Rumunią czy Czechami, jednak ostatecznie stawiamy na Słowację. To z pewnością kraj, gdzie spotkamy zamczyska z początku X wieku, gotyckie twierdze, bajkowe rezydencje czy unikatowe bastiony. Podróż od zachodu do wschodu odbyliśmy gdzieś latem 2009 roku.

Zamek Orawski

Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z drugiej połowy XIII wieku (zbudowany gównie z dwóch powodów – zabezpieczenie wschodniej granicy kraju oraz ochrona drogi biegnącej do Polski). W XIII wieku był w posiadaniu króla Węgierskiego Beli IV. W weekendy oblegany przez turystów z Polski. Mimo sporych rekonstrukcji zachował sporo średniowiecznego uroku, który urzekł również wielu filmowców.


orawski hrad słowacja

Zamek Trenczyński

Pochodzi z XI wieku (Postawiony został na miejscu grodziska z okresu Wielkiego Księstwa Morawskiego), przetrwał najady tureckie w XIII wieku ale zaczął podupadać podczas panujacej w XVIII wieku dżumy. Dominującą wieżę zamkową wybudowano w XIII wieku za panowania Matusza Czaka

fot. Zamek Trenczynski / fot. srnec / flickr.com / CC

Cachtice

Przypominający trochę nasze orle gniazda zamek, znajduje się na zachodzie kraju, blisko granicy z Czechami. Razem z zamkiem Beckov stanowił częścią umocnień chroniących zachodnią granicę państwa węgierskiego. Wybudowany w XIII w. później rozbudowywany. Zyskał mroczną sławę dzięki mieszkającej w nim na przełomie XVI i XVII w. księżnej Elżbiecie Batory, zdaniem wielu historyków seryjnej morderczyni kobiet.

cachtice zamek słowacjafot. korom / flickr.com / CC

Zamek Spiski

Obiekt wpisany na listę UNESCO, jeden z największych kompleksów zamkowych Europy, zajmujący powierzchnię około 4 ha. Powstał na przełomie XI i XII wieku – dziś niestety jest ogromną ruiną. W miarę możliwości warto zwiedzić również miasteczko położone pod wzgórzem zamkowym – Spiskie Podhradie z zabytkową katedrą romańską.

Krasna Horka

Gotycki zamek z XIV wieku, góruje nad miejscowością  Krásnohorské Podhradie. Jeden z najpiękniej położonych. Zamek zbudował ród Mariássych ok. 1320 roku. Pełnił funkcję ochronną na szlaku handlowym wiodącego z północy. Zamek ucierpiał niestety w poważnym pożarze w 2011 roku.

fot. Krasna Horka / fot. korom / flickr.com / CC

Devin

Ruiny średniowiecznego zamku, w których mieści się dzisiaj oddział Muzeum Miasta Bratysławy. Miejsce, gdzie Morava uchodzi do Dunaju ma bardzo długą historię, w starożytności znajdował się tutaj rzymski posterunek graniczny, jednak pierwsza historyczna wzmianka o samym zamku pochodzi jednak dopiero z IX wieku n.e. W okolicy Devina warto też zobaczyć nietypowe skały piaskowcowe w rezerwacie geologicznym.

zamek devin słowacja

Zamek Miejski w Kremnicy

Kompleks średniowiecznych budowli otoczonych podwójnym murem, z bramą główną i trzema basztami, które wybudowane były stopniowo, w okresie od XIII do XV wieku

Zamek w Bratysławie

Symbol Słowackiej stolicy, przez lata pełniący rolę szkoły katolickiej i koszar. Dominuje nad miastem, blisko jego starego miasta i świetnie prezentuje się m.in nocą. Obecnie wykorzystywany przez Narodowe Muzeum Słowackie

Zamek Nitrzański

Należy do grupy najstarszych, udokumentowanych pisemnie, warownych siedzib na Słowacji. Postawiony był w IX – XI wiekach na miejscu grodziska z okresu Wielkiego Księstwa Morawskiego. Do dziś góruje nad głębokim jarem i częścią starego miasteczka.

zamek w nitrze słowacja

Bojnice

Miejsce nazywane przez złośliwych słowackim Disneylandem, ze względu na sporą odbudowę po pożarze w 1950 roku. Przez wielki zamieszkiwany przez ród Pallfy, dzięki czemu stał się największą prywatną kolekcją dzieł sztuki na Słowacji.

Zamek bojnice słowacjafot. Zamekbojnice.sk

GZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Słowacji | Zarezerwuj hotel na Słowacji

Które zamki na Słowacji umieścilibyście na liście TOP 10? Które jeszcze polecacie?

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 6

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Pribina napisał(a):

  Stara Lubovna nikdy nebola polackovska,len tam sidlil spravca zalohovanyh Spisskych miest,ktore tiez nikdy nepatrili do polackova. prestante uz sirit tie debilne klamstva,stepne potkany.

 2. AK napisał(a):

  Cerveny kamen ! 🙂

 3. Pudelek napisał(a):

  pięknie położony nad Wagiem jest także zamek Strecno, w okolicach Żyliny

 4. Pudelek napisał(a):

  pięknie położony nad Wagiem jest także zamek Strecno, w okolicach Żyliny

 5. Beata napisał(a):

  Dodałabym jeszcze Zamek Beckov nad Wagiem no i Zamek w Starej Lubovni, który kiedyś należał do Polski 🙂

O blogu w mediach