Home Blog Historia Mapa dnia: Średniowieczny Paryż w 1550 roku. Możesz sobie przybliżać...

Mapa dnia: Średniowieczny Paryż w 1550 roku. Możesz sobie przybliżać…

Autor: Wędrowne Motyle | poniedziałek, 26.11.12 | 2 komentarzy


paryz sredniowieczny

Co powiecie na nowy cykl? Najciekawsze mapy, znalezione przez nas w internecie, odkopane z naszych archiwów lub rysowane.


Na początek fantastyczna mapa miniaturowa Paryża. W połowie XVI wieku już całkiem sporego miasta, jak widzicie otoczonego gigantycznym murem (To był największy tego typu pierścieniowaty system murów obronnych). W dawnej rzymskiej Lutecji mieszkało już wtedy ponad 250 tys. ludzi. A jeszcze kilka wieków wcześniej Paryż ograniczał się tylko do podłużnej Wyspy Cite na Sekwanie. Do dziś mamy tu oczywiście więcej mostów i kładek, tym bardziej, że obecna wyspa (znacznie dłuższa, niż wtedy) nie ma oryginalnej zabudowy z XVI wieku a mosty nie są zabudowane budynkami. To zachowało się w niewielu miejscach na świecie. Ewentualnie we Florencji.

Aby na siłę odnaleźć resztki autentycznego Paryża sprzed 500 lat musimy stanąć przez Notre Damme (kiedyś nie była tak majestatyczna, tylko gęsto wciśnięta w zabudowę) lub pójść na uliczkę des Ursins lub de la Colombe, gdzie zachował się wąski układ urbanistyczny Cite. Do Paryża udajemy się w styczniu. Wyspa Cite na pewno będzie miejscem naszej wytężonej pracy 🙂

Zobaczcie to sami… Uwaga mapa zorientowana jest na wschód, nie północ! (p.s. Ktoś wie, dlaczego takie zamiłowanie kartografów to tego właśnie „profilu” miasta?)

A tutaj Paryż zaledwie 25 lat później. Wyspa się wydłużyła i pojawił nowy most – słynny Pont Neuf.

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Historia - wpisany przez Wędrowne Motyle , Tagi: , ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 2

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

  1. @Bizqu napisał(a):

    Przyczyna skierowania na wschód jest prosta. Podobnie jak tak jak ołtarz w świątyni, symbolicznie wskazuje na Ziemię Świętą.

  2. szogun napisał(a):

    Ekstra są takie stare mapki, chyba też zacznę rysować.

O blogu w mediach