Blog Ciekawostki 7 polecanych przez nas kierunków na 2013 rok. Subtelnie podpowiadamy – jedźcie tam!!!

7 polecanych przez nas kierunków na 2013 rok. Subtelnie podpowiadamy – jedźcie tam!!!

 

Koniec Świata już za nami, więc teraz przygotujmy się godnie na Koniec Roku. Co będzie po drugiej stronie? Co czeka nas tam tuż za rogiem… eghk… tzn. tuż za pierwszym stycznia? Mnóstwo ciekawych kierunków i miejsc!

Czy w turystyce  panuje moda? Oczywiście! Panują też trendy lub widzimy skutki i efekty długofalowych kampanii turystycznych. Niektóre kraje święcą właśnie triumfy notując dwucyfrowe wzrosty turystów (jak teraz Turcja i Egipt) tracą turystów (jak Izrael i Grecja) czy przed którymi dopiero jest „5 minut” (jak Czarnogóra czy Maroko). I o tych między innymi w tym wpisie. Więc gdzie polecamy Wam spróbować pojechać w nadchodzącym roku i dlaczego?

 1.  ALBANIA

fot. Rob Hogeslag / flickr.com / CC

Stało się to, co musiało się stać. Albania otwiera się na masowego turystę, zachowując jednak przez najbliższe kilka lat swoistą prowincjonalność. Kto chciałby spróbować czegoś orientalnego blisko Polski, czegoś co łączy świeżą infrastrukturę plażową i minaretami oraz  dzikimi wapiennymi górami w tle, czegoś co przypomina znane Wam dobrze obrazki z pustymi ulicami, rozklekotanymi mercedesami i przewiewaną po chodnikach reklamówką (Kuba?) oraz suche ale bardzo życzliwe twarze lokalnej ludności.

Polecamy: Średniowieczne miasta Sarda i Berat, plaże Durres, Apollonia, Alpy Północnoalbańskie

 2.  OMAN

fot. Oman Tourism office

Masa nowych połączeń z Europy w kierunku Emiratów oraz rosnąca popularność Dubaju i AbuZabi, powoduje, że sąsiedni kraj niejako „oberwał rykoszetem” turystycznym. Dużo osób zagląda tu przy okazji lub ucieka autobusami przez góry i pustynie do Omanu – dawnej Arabii Felix, kojarzonej z bogatymi kupcami, kadzidłem, mirrą i handlem morskim. Dziś kraj jest jakby balkonem Arabii nad Oceanem Indyjskim. Dosłownie i w przenośni. Odkrywane przez turystów południe kraju, którego klimat i fauna przypomina trochę Indie i Sri Lankę niebawem zyska międzynarodowe lotnisko (Sallallah)

Polecamy: Park Narodowy Gór Dhofar, System kanałów Aflaj

 3.  ROSJA CZARNOMORSKA

fot. Arthur Ivanov / flickr.com / CC

Pisząc „czarnomorska” mamy na myśli głównie Kraj Krasnodarski i północne stoki Kaukazu. To niewątpliwie kierunek wart odwiedzenia. Rosnąca popularność turystyczna Gruzji i drugie życie Krymu trochę ominęły ten najcieplejszy rejon Rosji, który znajduje się pomiędzy wspomnianymi. A jeszcze kilka miesięcy temu dotkliwie nawiedzony przez powódź. Jest jeszcze jeden powód tego, że zachęcamy Was do wpadnięcia tu w przyszłym roku w miejsce, gdzie Kaukaz opada do morza. Rozwijająca się niesamowicie ta część wybrzeża (głównie przy granicy z Abchazją) to oczywiście efekt zbliżających się Igrzysk Zimowych w Soczi w 2014.

Polecamy: Zatoka Gelendżycka, Anapa i okoliczne klify, Krasna Polana w Kaukazie

 4.  MADAGASKAR

fot. lonesome:cycler / flickr.com / CC

Podobna sytuacja, co w Rosji (sic!) Z jednej strony samoloty, lądujące na wyspach typu Mauritius a z drugiej strony Kanału Mozambickiego np. Tanzania i tysiące turystów na safari lub w Zanzibarze. W Madagaskarze jest już po demokratycznych wyborach, sytuacja polityczna się uspokaja, jest ogromna presja na promocję turystyczną. To państwo z największą linią brzegową w Afryce, pełne flory i fauny endemicznej i niesamowitych krajobrazów – spalonej na paprykę ziemi na dole i szmaragdowego jak atrament nieba. Jedno i drugie łączą i sklejają z sobą sylwetki baobabów. Blisko, było, by za sprawą Maurycego Beniowskiego była polskim terytorium zamorskim. Klimatycznie tak się składa, że okres od marca do października jest najlepszy na odwiedziny wyspy lemurów.

Polecamy: Postkolonialna Anatanariwa, PN Montagne d’Ambre, Wysepka Nosy Be, Aleja Baobabów

 5.  BURMA/MYANMAR (dawniej BIRMA)

fot. dany13 / flickr.com / CC

To nie błąd! To oficjalna zmiana nazwy tego – naprawdę dużego i ludnego – kraju w Azji. To prawdopodobnie był największy odizolowany kraj świata. Jeszcze niedawno bohater popularnego programu BBC „Zwrotnik Raka” nie został wpuszczony z kamerą do tego kraju. Tylko tu i do Chin. Junta wojskowa odpuściła, turystów jest coraz więcej (nie tylko plecakowych). Jeszcze jedną ciekawą zmianą jest przeniesienie stolicy (niczym w Brazylii kiedyś czy Kazachstanie). Zostaje budowana praktycznie „od zera” w środku kraju. Dziewicze puszcze, odosobnione doliny, góry wysokie na 5 tys. metrów i tysiące buddyjskich świątyń oraz rajskie wyspy na Morzu Andamańskim dają szanse, że Burma będzie kierunkiem w samym sobie a nie „opcję” przy okazji Tajlandii.

Polecamy: Złota pagoda Shwedagon w Rangunie, Stare miasto Bago, Dysktrykt Mandalay

 6.  BOLIWIA

fot. Padmanaba01 / flickr.com / CC

James Bond w zakurzonej marynarce z rozhechłaną koszulą w Qantum Solace rozreklamował skutecznie Boliwię (Wcześniej Tomek w książkach Szklarskiego). Drugi niepokorny kraj otwiera się na turystę masowego, choć jest drugim obok Paragwaju bez dostępu do Morza. Fakt posiadania dostępu do Jeziora Ticitaca robi jednak swoje. Kraina samotnych wulkanów, suchego powietrza spływającego z Andów, morderczo białych połaci słonych jezior czy dzikiej dżungli amazońskiej. Tu jest wszystko!

Polecamy: Kanion El Alto, Wielowiekowe miasto Sucre, Pustynia Salar Uyuni, Copacabana

 7.  WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA

fot. Jeppe Salvesen / flickr.com / Creative Commons

Nowy kierunek turystyczny, spopularyzowany głównie dzięki większej ilości lotów z Portugalii, Hiszpanii, Francji a ostatnio bliskich nam Niemiec. Choć są dużo dalej, stają się powoli ciekawą alternatywą do (nudnych i przepełnionych, zdaniem niektórych) Wysp Kanaryjskich. Swoista mieszanka smaków i kultur, języków i ras, wreszcie krajobrazów i klimatów. Przypominają trochę Karaiby aczkolwiek jakby w bardziej pastelowych barwach. Cabo Verde czasami smagają piaski znad Sahary, rzadko deszcze. Nad archipelagiem króluje łańcuszek wulkanów. Najbardziej kosmiczny wydaje się krajobraz wyspy Santo Andao.

Polecamy: Wulkaniczne wyspy Santo Antao i Fogo, Kolonialny klimat miasta Cidade Velha

 

PONADTO PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

>> 21 krajów idealnych na ucieczkę zimą w „tropiki”. Nasz raport

>> Co zrobić, by znaleźć ciepłe miejsca w Europie, gdy u nas już chłody?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI