Mapa Architektura Cuda architektury #9 – Petra, czyli wykuty w skale jeden z 7 Nowych Cudów Świata

Cuda architektury #9 – Petra, czyli wykuty w skale jeden z 7 Nowych Cudów Świata

petra monastir

Petra to niewątpliwie najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w Jordanii i całym Bliskim Wschodzie (widać, to zwłaszcza w szczycie sezonu, kiedy ludzi jest tu tak dużo, że trudno jest w spokoju pozwiedzać najbardziej znane zabytki, nie mówiąc już o robieniu zdjęć bez „statystów”). Obiekt został wpisany na słynną listę Nowych Cudów Świata.

Słynne Czerwone (lub też Różowe – jak kto woli) Miasto wpisane zostało też na listę UNESCO i  jest dziełem rąk tajemniczych Nabatejczyków (Petra była stolicą ich bogatego Królestwa, a dzisiaj jest ona jedyną po nich pamiątką). Ludu mieszkającego na terenie dzisiejszej Jordanii, Izraela, Arabii Saudyjskiej.

Większość znanych nam z pocztówek i folderów turystycznych różowo – czerwonych grobowców wykutych w skale pochodzi z I wieku p.n.e (za panowania króla Aretasa IV Petra również bardzo mocno się rozwinęła i rozbudowała, mimo, iż schyłek tego wieku przyniósł również schyłek państwa Nabatejczyków). Najpiękniejszym jest chyba ten również najbardziej rozpoznawalny, zwany Skarbcem, do którego prowadzi trasa przez wąwóz Siq (jeśli ktoś z Was chciałby przeżyć coś naprawdę niezapomnianego, niech zafunduje sobie nocne zwiedzanie Petry – przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki beduińskiej, z zabytkami i trasą wiodącą do miasta, oświetlą pochodniami i z przepyszną miętową herbatką serwowaną dla każdego uczestnika wycieczki). A co dokładnie możemy tu zobaczyć (oczywiście w zależności od tego ile mamy czasu na zwiedzanie, czy zwiedzamy indywidualnie, czy przyjechaliśmy tu z wycieczką zorganizowaną, no i jaką mamy kondycję): po pierwsze – wspaniałe grobowce jak chociażby wspomniany przepiękny Skarbiec Faraona zachwycający swoją ozdobną fasadą wykutą w przybierającej przeróżne odcienie czerwonego skale i wysoką na ponad 40 metrów, antyczny teatr – z widownią wykutą w skale, która mogła pomieścić aż 8 tysięcy widzów, wiele innych grobowców, nie tak spektakularnych jak Skarbiec (czy Grobowiec Obelisków tuż przy wejściu do wąwozu), ale równie ciekawych.

fot. Hobe / Holger Behr / wikipedia CC
fot. Hobe / Holger Behr / wikipedia CC

Niezwykłą atrakcją jest samo miasto Perta otoczone z dwóch stron malowniczymi wzniesieniami, w których to wykuto kolejne wspaniałe grobowce (we wzniesieniach po wschodniej stronie zobaczymy Grobowce Królewskie, gdzie najprawdopodobniej chowani byli władcy Petry oraz członkowie królewskiej rodziny np. Grobowiec Urnowy, Grobowiec Jedwabny – nazwa wzięła się od pięknych kolorów skały, w której grobowiec został wykuty, Grobowiec Pałacowy, czy Grobowiec Koryncki). Po zabudowaniach samego miasta nie zachowało się wiele ale to, co możemy podziwiać dzisiaj, wystarczy nam, by wyobrazić sobie znakomitość tego miejsca w zamierzchłych czasach. Stały tu bowiem monumentalne budowle, jak Wielka Świątynia, kolumnada wiodąca wzdłuż głównej drogi, okazały łuk triumfalny i wreszcie świątynia Qasr Al – Bint Firun – najlepiej zachowana budowla Petry. Poza tym zobaczymy na terenie tego okazałego kompleksu Świątynię Uskrzydlonych Lwów, a także pozostałość bazyliki (na zboczu wzgórza, po północnej stronie Wadi Musa) z V wieku, czy Grobowiec namiestnika rzymskiego Sekstusa Florentinusa. Dla lubiących piesze wędrówki polecamy również wejście wykutymi w skale schodkami na szczyt skały Al – Habis, gdzie znajdują się pozostałości fortu krzyżowców, gdzie podziwiać możemy niesamowite widoki na grobowce i starożytną Petrę. W okolicach Petry, w licznych skalnych zakamarkach i labiryntach odkryć możemy jeszcze wiele innych wspaniałych cudów wykutych w skale, a także zatrzymać się możemy, na jednym z licznych punktów widokowych. Nieco dalej poza centrum starożytnego miasta (około godziny marszu) zobaczymy kolejny i równie wspaniały, jak wspomniany już Skarbiec, grobowiec zwany Monasterem – z fasadą wysoką na 48 metrów i szeroką na 4 metrów, w całości wykutą w skale. Dla wytrwałych niezwykle zachęcająca będzie również „wycieczka” na Wyżynę Ofiarną (szczyt Dżabal Al – Madhbah – 1070 metrów n.p.m). Takie wycieczki poza centrum starożytnej Petry, to świetna okazja, by zobaczyć miejsca miej oblegane przez masowych turystów, jak np. Grób Rzymskiego Żołnierza – nazwa wzięła się od posągu przedstawiającego postać w stroju rzymskiego legionisty, czy Grobowiec Renesansowy. A na koniec jeszcze ciekawostka: Jeśli oglądaliście film Indiana Jones i Ostatnia Krucjata, to pewnie kojarzycie, że wykuty w skale grobowiec zwany Skarbcem Faraona „grał” tam rolę, świątyni chroniącej Świętego Grala.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze Czerwone Miasta Świata

POŁOŻENIE: Petra leży nieopodal współczesnego miasteczka Wadi Musa (południowo – zachodnia Jordania), gdzie zatrzymują się, w jednym z licznych hoteli turyści, którzy za swój cel obrali sobie te wspaniałe pozostałości po dawnej potędze Nabatejczyków (jeśli zdecydujemy się na nocleg w Wadi Musa, będziemy mogli wcześnie rano udać się do Petry i w ten sposób uniknąć tłumów turystów, którzy przyjeżdżają tu w godzinach przedpołudniowych z wycieczkami zorganizowanymi). Żeby dostać się do jednego z najpiękniejszych (a także najbardziej znanych) i tak doskonale zachowanych grobowców wykutych w skale (ze słynnym Skarbcem na czele) i pozostałości miasta,trzeba przejść przez tajemniczy wąwóz Siq o długości 1200 metrów(pobieżne zwiedzenie najważniejszych zabytków zajmie nam pół dnia, a bardziej „zaawansowane” uwzględniające zwiedzanie Monasteru i wejście na Skałę Wyżyny Ofiarnej – jeden dzień, można również nabyć bilet dwu i trzydniowy). Można również wejść na chwilę do Starego i Nowego Muzeum (wstęp bezpłatny) gdzie znajdują się odnalezione podczas prac wykopaliskowych na tym terenie przedmioty – posągi, rzeźby i inne cenne artefakty. Bilet wstępu do Petry kosztuje około 30$

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Maciek says:

    Marzenie – wybrać się do tego miejsca. Mógłbym siedzieć przed i nic innego nie robić. Fajny artykuł.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI