Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Zwiedzamy południe Włoch. Apulia – słońce, plaże, przepiękne krajobrazy i wspaniałe zabytki

Zwiedzamy południe Włoch. Apulia – słońce, plaże, przepiękne krajobrazy i wspaniałe zabytki

Apulia to miejsce magiczne, takie które oferuje każdemu coś interesującego – zabytki, zamki, słońce, plaże, nieziemskie krajobrazy, smaczne wino i oliwa. Znajduje się na „obcasie” i „ostrodze” włoskiego „buta”. Miejsce wymarzone na wakacje niemal o każdej porze roku. A co warto zobaczyć i zwiedzić w tym regionie Włoch?

Kilka naszych propozycji najciekawszych miejsc i zabytków Apulii:

1. Alberobello, to miasteczko, które słynie z niesamowitych budynków ze stożkowymi dachami- trulli (najstarsze pochodzą z XII wieku) tworzących całą osadę – dzielnicę. Widząc je nie sposób uciec przed wrażeniem, że właśnie znaleźliśmy się w jakimś bajkowym miasteczku z białymi domkami krasnoludków. Wspaniale jest się przechadzać po uliczkach wzdłuż których truli się znajdują i podziwiać kontrast pomiędzy białymi elewacjami domków, błękitem nieba i kolorowymi kwiatami zdobiącymi uliczki. To niesamowite i niepowtarzalne miejsce wpisane zostało na listę UNESCO.

fot. Alberobello / fot. Verity Cridland / flickr.com/ CC

2. W Apulii znajduje się wiele wspaniałych zamków wzniesionych na polecenie Fryderyka II. Na największą uwagę zasługuje Castel del Monte. To dzieło średniowiecznej architektury wpisane na listę UNESCO. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się na niewielkim wzniesieniu, wokół którego… pustka – w związku z tym dość charakterystyczna jasna fasada zamku (zbudowany na planie ośmiokąta foremnego z charakterystycznymi wieżami) widoczna jest już z daleka.

fot. Castel del Monte / fot. franco.a / flickr.com / CC

fot. zak mc / flickr.com / CC

3. Bari, stolica regionu i miasto świętego Mikołaja (zobaczymy tu Bazylikę Świętego Mikołaja z XII wieku, która wzniesiona została po przywiezieniu relikwii świętego z tureckiej Myry, ze wspaniałym obrazem świętego). W Bazylice na szczególną uwagę zasługuje również Tron Biskupi i dla nas szczególnie ważny – nagrobek Bony (księżna Bari i królowa Polski) z dwoma świętymi – patronami Bari i Polski – św. Mikołaja i św. Stanisława. Warto jest tutaj jeszcze wstąpić do romańsko – gotyckiej Katedry Świętego Sabina  ze wspaniałą kolumnadą i  ikoną Matki Bożej w kryptach i Castello Svevo di Bari wybudowany w miejscu dawnego rzymskiego fortu (można podziwiać tu znakomite dzieła sztuki z regionu Apulii)

>> ZOBACZ TEŻ: Dwie ojczyzny świętego Mikołaja

4. Półwysep Gargano, wspaniałe miejsce na wypoczynek w jednym z nadmorskich kurortów (np. Vieste, Peschici), a także idealne dla miłośników dziewiczej przyrody (wnętrze półwyspu, objęte ochroną Parku Narodowego). Na Półwyspie Gargano znajduje się również bardzo ważne miejsce kultu, a mianowice – najstarsze w całej Europie Sanktuarium Świętego Michała wzniesione na Górze świetego Anioła –  odwiedzane licznie przez wielu pielgrzymów. Innym, również bardzo ważnym miejscem na szlaku pielgrzymkowym jest miejscowość San Giovani Rotondo, gdzie pochowany został święty Ojciec Pio.

 fot. Półwysep Gargano /fot.  pizzodisevo, slowly i will recover/ flickr.com / CC

>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najważniejsze sanktuaria Maryjne w Europie

fot. Nouhailler / flickr.com / CC

5. Lecce, to propozycja dla miłośników sztuki barokowej. Bo w tym właśnie stylu miasto zostało wybudowane (choć zobaczymy tu również antyczne pozostałości). Zobaczymy tu wiele ciekawych budynków, interesujących zabytków, przepięknych kościołów, nastrojowych placyków i uliczek. Warto udać się na Piazza Sant ‚ Oronzo, która zdobiona jest przez pomnik świętego i kolumnadę, no i przede wszystkim Rzymski Amfiteatr z I w. p.n.e. A co jeszcze możemy tu zobaczyć spacerując po mieście: pozostałości po rzymskim teatrze, zamek, barokowy (a jak inaczej!) Basilica di Santa Croce, wspaniała Brama – Porta Rudiae i kościół San Giovanni Batista. Przy Piazza del Duomo zobaczymy między innymi: Pałac Biskupi i katedrę.

Co jeszcze warto zobaczyć w Apulii:

Tarent – z jego najstarszą częścią przypominającą o odległej historii miasta (Piazza Castello z kolumnami antycznymi, Katedra i kościół San Domenico Maggiore z VII wieku). Warto też zobaczyć Brindisi – zwłaszcza katedrę, malowniczy port, Muzeum Archeologiczne i nieliczne ślady po rzymskiej świetności.

[W Apulii i Marche byliśmy w 2007 roku]

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Apulii | Zarezerwuj hotel w Apulii

BYLIŚCIE W TYM REJONIE WŁOCH? JEŚLI TAK, TO CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE NAJFAJNIEJSZYCH I NAJŁADNIEJSZYCH MIEJSC W APULII

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 95 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI