Mapa Architektura Przełęcz Szipka i niesamowita Buzludja. Dwa magiczne miejsca Bułgarii [ZDJĘCIA]

Przełęcz Szipka i niesamowita Buzludja. Dwa magiczne miejsca Bułgarii [ZDJĘCIA]


Jakie jest najbardziej magiczne miejsce Bułgarii? Jeśli zapytacie o to nas – chyba odpowiemy Szipka. Pamiętamy, że wiatr wiał tu niemiłosiernie ale nie miał czym szeleścić. Właściwie były tu tylko bezkresne widoki i suche osty. I mnóstwo historii…

szipkaarmaty

Ponad 900 kamiennych schodów prowadzi na szczyt Stoletow, gdzie stoi imponujący Pomnik Wolności. Wcześniej mijamy bułgarskiego lwa, a na samej górze, już dysząc nie rozumiemy wszechobecnych armat i gigantycznego znicza. Który nie płonie. I generalnie w jaki sposób zapłonie, skoro tak strasznie wieje?

Podczas krwawej wojny rosyjsko-tureckiej pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku na przełęczy Szipka, znajdującej się obok doszło do jednej z największych górskich bitew w historii Europy. Góry Stara Płanina były jakby naturalnym „Murem Hadriana”, który chronił oddziały rosyjskie, było w nim jednak trochę wyłomów. Ten był najbardziej „atrakcyjny”.

Dziesiątki tysięcy Turków Sulejmana Paszy podeszło od południa kilkukrotnie. Wcześniej podczas pierwszej bitwy „rozpoznawczej” stracili taktyczne pozycje na przełęczach. Przeszli do ofensywy. Kilka razy przed zebraną na południu gigantyczną armią (posiłki sprowadzone z innych miejsc Wysokiej Porty) okoliczne przełęcze i wzgórza broniły zjednoczone wojska rosyjsko-bułgarskie. Przy czym ogromną częścią armii carskiej stanowili Polacy. To było kilka pułków, mnóstwo polskich oficerów. Do dziś jedna z górskich kulminacji została nazwana na cześć jednego z pułków płk „Wzgórzem Wołyńskim”. Połowę doradców wojskowych kampani w Bułgarii stanowili Polacy, podobno większość taktyków w ekipie Aleksandra II (brata cara) stanowili Polacy. Pomiędzy ostami i wapiennymi kopczykami leży niemało polskiej krwi.

szipka14      szipka6

szipka8      szipka13

Rosjanie ostatecznie po 4 krwawy starciu pokonali Turcję. To otworzyło drogę w kierunku Stambułu. Zginęło tu prawie 20 tys ludzi. 20 tysięcy! Oprócz wspomnianego wyżej pomnika, trochę niżej od przełęczy w wiosce Szipka znajduje się wybudowana na pamiątkę tych wydarzeń Cerkiew wotywa Św. Mikołaja – jedna z najciekawszych w całej Bułgarii, choć trochę „cukierkowa”. Od tego czasu miłość Bułgarów do Rosjan jest niezatapialna. W istocie wiele im zawdzięczają.

szpika10      _IGP6132-2

szipka cerkiew      szipka1

szipka      buzludia szipka

Będąc na szczycie i nasłuchując wiatru, który nigdy nie szeleści można zerknąć daleko na wschód, gdzie w oddali pomiędzy elektrownią wiatrową widzimy gigantyczny „spodek” na szczycie góry. On z pewnością nadaje tym okolicom więcej magii. To typowy socrealistyczny kolos, który jednak nie ma sobie równych na swiecie. Pomnik-minument ku czci jednego z pierwszych rebeliantów bułgarskich przeciw Turcji jest betonową halą z wysokim na 100 metrów wieżą. Wychodząc z zdewastowanej (ale zdewastowanej pięknie) hali stoimy na szczycie chorego rozmiaru schodów, kiedyś będących areną, miejscem wysłuchiwania przemówień Teodora Żiżkowa, miejscem modlitw do Socjalizmu.

thumbs_unknown-origin-02 thumbs_unknown-origin-04 thumbs_unknown-origin-03

Photo: Copyright Timothy Allen . https://humanplanet.com

Bardzo proszę, zobaczcie więcej zdjęć z tego miejsca. Są… naprawdę…

Obiekt ma też swoją stronę specjalną

Ciekawostki: Okolice pomiędzy obydwoma monumentami i szczyty Starej Płaniny w tym miejscu są objęte nietypową formą ochrony – Parkiem Narodowym (kulturalno-przyrodniczym) Bulgarka. W walkach o Przełęcz Szipka uczestniczył sam Lew Tołstoj. Pomagał między innymi „polskim” pułkom.

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Ania says:

  Najbardziej magicznym miejscem w Bułgarii jest maisteczko Melnik 🙂

  • Janusz says:

   Melnik rzeczywiście jest magiczny, piękny, oślepiajaco jasny ale też smutny, gdyż złote czasy ma za sobą.
   Przy okazji chciałbym polecić równie niezwykłe miejsca: Rilski Monastyr, Wielkie Tyrnowo oraz Balczik.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI