Pomysły Na weekend W Polsce Poznań, miasto do POZNANIA. Oto lista przebojów TOP10 atrakcji poznańskich

Poznań, miasto do POZNANIA. Oto lista przebojów TOP10 atrakcji poznańskich

TEKST I ZDJĘCIA (gościnnie na blogu) Piotr Oźmina City Guide Poznań

Miasto Poznań kojarzone jest najczęściej z biznesem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Na zwiedzanie miasta przeznacza się zazwyczaj jedną, góra dwie godziny. Jest to wielki błąd – aby poznać bogatą historię i atrakcje trzeba zarezerwować przynajmniej kilka godzin. Oto 10 najważniejszych obiektów proponowanych przez grupę City Guide Poznań, oferującej zwiedzanie Poznania z przewodnikiem. Uwaga! Jedziemy od końca.

10. Muzeum Czerwca 1956 i Plac Adama Mickiewicza – małe, ale ciekawe i interaktywne muzeum, umożliwiające zrozumienie okresu  socjalizmu w Polsce w latach 50. oraz wydarzeń w Poznaniu, nazwanych potem Czarnym Czwartkiem.

10. Wejście Muzeum Czerwca

9. Dzielnica Cesarska – obecne centrum życia uniwersyteckiego, a wcześniej dzielnica, która miała utwierdzić niemczyznę w Poznaniu. Centralnym punktem jest Zamek Cesarski, wybudowany specjalnie dla ostatniego żyjącego władcy Europy – Cesarza Niemiec Wilhelma II.

9. Ogród Różany w Dzielnicy Cesarskiej

8. Okrąglak – symbol Poznania w okresie PRL, najbardziej charakterystyczny budynek powstały wówczas w Poznaniu.

8. Poznański Okrąglak

7. Plac Wolności – strefa kibica na EURO 2012 otoczona znakomitymi budynkami: Bazarem (to z niego przemawiał Paderewski, przyczyniając się do wybuchu powstania wielkopolskiego), Biblioteką Raczyńskich (pierwszą biblioteką publiczną na ziemiach polski) czy Muzeum Narodowym. Ulubionym miejscem wypoczynku młodych poznaniaków jest znajdująca się na Placu nowoczesna fontanna.

7. Plac Wolności podczas EURO 2012

6. Zamek Królewski – przypominający o stołecznej roli Poznania. Niedługo, po długiej odbudowie, będzie można wejść na wieżę zamkową, skąd roztacza się przepiękna panorama miasta.

6. Zamek Królewski

5. Kamieniczki Starego Rynku – a w szczególności domki budnicze, gdzie kiedyś handlowano towarami codziennego użytku. Wąskie, urocze budyneczki nadają charakter i przypominają o kupieckiej tradycji miasta.

5. Domki budnicze i Ratusz

4. Pomnik koziołków – jedne z niewielu koziołków w Poznaniu, na które można się spóźnić i nie przegapić widowiska. Na zdjęciu akurat w przebraniu świątecznym.

4. Koziołki w świątecznym przebraniu

3. Poznańska Fara – czyli kościół farny, tj. kościół parafialny Starego Rynku. Przepiękny przykład baroku, sanktuarium maryjne, mieszczący w sobie jedne z najlepszych organów w Polsce. W każdą sobotę o godzinie 12:15 (a w okresie wakacyjnym codziennie) można posłuchać bezpłatnego koncertu muzyki organowej).

3. Organy Farne

2. Ratusz Poznański – zwany inaczej perłą renesansu lub najpiękniejszym przykładem włoskiego renesansu na północ od Alp. W środku mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania, a codziennie o godzinie 12:00 na wieży trykają się słynne poznańskie koziołki.

2. Ratusz Poznański

1. Ostrów Tumski – miejsce, gdzie zaczęła się Polska, wg. słów Jana Pawła II. To tutaj Mieszko I wybudował swoje palatium (siedziba książęca) i  silnie ufortyfikował osadę. Mury wybudowane przez Mieszka I można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym. Jednakże najważniejszym obiektem jest najstarsza w Polsce katedra  z grobami pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

1. Katedra Poznańska

A na koniec odpoczywając po pełnym wrażeń dniu spróbujmy wspaniałych rogali świętomarcińskich!

Ważne info od nas: Nasz blog JEST OTWARTY! Jeśli tylko jesteś blogerem, przewodnikiem, fotografem, podróżnikiem lub po prostu dobrze piszesz – możesz opublikować u nas swój niekomercyjny tekst ZA DARMO. Napisz do nas – redakcja(małka)gdziewyjechac.pl 🙂

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Poznaniu 

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Tak, ale Poznań się mocno zmienia i turystycznie

 • Każde TOP 10 danego miasta będzie subiektywne, coś pominie i komuś czegoś braknie. Siłą rzeczy – nie może być obiektywne. Niemniej, w miejsce Okrąglaka i Pomnika Koziołków można by z powodzeniem umieścić Cytadelę czy Maltę.
  Tak na marginesie, turystyczne „top” każdego miasta mniej lub bardziej odzwierciedla turystyczną frekwencję, co nie musi iść w parze z tzw. „duchem miasta”, który często dostępny jest w pewnych uliczkach, lokalach, wcale niekoniecznie kojarzonych z danym miastem. „Duch” Poznania jest wyczuwalny na Jeżycach nie mniej niż np. w poznańskich muzeach.

 • Jam z Poznania – i nie widze tu:
  – stadionu Lecha Poznan
  – okolic fabryk Cegielskiego
  – Cytadeli
  – okolic Malty (jeziora)
  – wielkiej ilosci pubow

  i kuffa wielu innych rzeczy 🙂

  • Marcin Nowak says:

   Tak, park Cytadela to dla mnie coś kompletnie niesamowitego, nawet jak na skalę Europy. Chciałbym się kiedyś po nim przejść. No i rezerwat Morasko chyba jeszcze w granicach miasta jest, nie? Było nawet o nim w Łowcach Meteorytów na Discovery.

   Trochę jako adwokat naszego gościa powiem, ze to było TOP10, więc pewnie nie wszystko potrafił zmieścić…

  • Tak, ale Poznań się mocno zmienia i turystycznie to może nawet wcale nie ma dużo, ale fajnie się w nim żyje. Jest dużo takich miejsc do życia – wiesz coś bardziej w stylu Central Park niż Fontanna di Trevi.

   (zalogowałem się do Disqusa po paru miesiącach 🙂

  • Tak, ale Poznań się mocno zmienia i turystycznie to może nawet wcale nie ma dużo, ale fajnie się w nim żyje. Jest dużo takich miejsc do życia – wiesz coś bardziej w stylu Central Park niż Fontanna di Trevi.

   (zalogowałem się do Disqusa po paru miesiącach 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI