Blog Kultura i media Anglia, Hiszpania, Jordania, Maroko śladem lokalizacji (lokacji) z filmów Ridleya Scotta

Anglia, Hiszpania, Jordania, Maroko śladem lokalizacji (lokacji) z filmów Ridleya Scotta


Jest taki brodaty pan, Ridley Scott i kręci jedne z najlepszych filmów, jeśli chodzi o scenerię czy tzw. live – scenografię. W miarę możliwości śledzimy i będziemy śledzić miejsca, które uwiecznił w swoich filmach. W kilku już byliśmy. To strasznie wciągające…

Ridley Scott na planie Robin Hooda. Bourne WoodRidley Scott na planie Robin Hooda. Zamek w lesie Bourne Wood / fot. 20′ Century Fox

Lokacje czy lokalizacje? Jak powinno mówić się o miejscach, gdzie kręcone są sceny plenerowe filmów a następnie można te same miejsca odnaleźć w realu? Real – czytaj rzeczywistość, nie market. Swego czasu bardzo podobał mi się wykop o człowieku, który odnalazł nowojorskie lokalizacje z filmów o Kevinie – klik. Postanowiliśmy prześledzić możliwość podróżowania śladami miejsc z filmów Scotta. Zupełnie abstrahując od naszego, powoli kończącego się projektu podróży śladami miejsc z serii gier Assasins Creed.

1. Robin Hood wiadomo gdzie

Niedaleko Londynu w okolicach miejscowości Fartham znajduje się Bourne Wood, nietypowe „studio” filmowe położone w naturalnym plenerze na pofałdowanej polanie w środku wielkiego lasu. Tutaj m.in. kręcono sceny batalistyczne do nowego Robin Hooda – oblężenie Zamku Chalau. Postawiono od zera zamek (który pozostał tu do dziś). Jakby tego było mało ten ciekawy plener filmowy był wykorzystywany jeszcze przez twórców takich filmów jak” Królewna Śnieżka i Łowca”, Harry Potter, Gladiator czy Złoty Kompas. Oczywiście nie zawsze chodziło o zamek. Z miejsc, które zagrały w filmie, byliśmy m.in w Twierdzy Tower. Ale scena orszaku okrętów wpływających do Londynu została niestety wypaczona obróbką komputerową. W niej Tower jest zamkiem na skale nad rzeką. Hmmmm

1. Prometeusz w Szkocji i Jordanii

wyspa skye prometeuszSkały zwane „starcami” na wyspie Skye. Plener ziemskiej części filmu „Prometeusz”

Na północy Wielkiej Brytanii na kosmicznej Wyspie Skye Ridley Scott ulokował początkowe sceny swojego najnowszego filmu SF – Prometeusz. Skalista, zimna wyspa z charakterystycznymi wąskimi formacjami geologicznymi Old Man of Stoor, grała tu miejsce archeologiczno-antropologicznych badań głównych bohaterów. Dziś reklamowana jest właśnie jako „miejsce kosmiczne”. VisitScotland sprytnie to wykorzystuje i promuje. ( Uwaga nie klikaj TUTAJ, bo od razu będziesz musiał tam jechać )

Popularny bloger Maciej Budzich udaje się w czerwcu śladem islandzkich lokalizacji z filmu Scotta. Nas natomiast Maciek zainspirował do odnalezienia tego miejsca w Jordanii. W sumie kawał filmu rozgrywał się w tej scenerii.

Wadi Rumm w Jordanii. Tam nagrywane były kosmiczne sceny w Prometeuszu. Będziemy tam w majuWadi Rum w Jordanii. Tam nagrywane były kosmiczne sceny w Prometeuszu. Właściwie to „inspirowane”

I udało się! Dyskutowaliśmy sporo z Zedanem i jego synami, przekazywano sobie kartkę z rąk do rąk. Trochę to trwało, ale się udało – beduini ustalili gdzie to i to podobno ta dolina, odwiedziliśmy ją później podczas wizyty na pustyni –> KLIK

IMG_1534

2. Wyprawa do Raju zaczyna się w Salamance

1492: Wyprawa do Raju to obecnie najlepsza epicka inscenizacja traktująca o odkryciach geograficznych. Pamiętam ja do dziś i to nie tylko za sprawą muzyki Vangelisa.

Kolumb jak wiemy poparcie do wyprawy od Izabeli Kastyliskiej otrzymał. Natomiast od „uczonych geografów” tamtego świata – nie bardzo. Przekonywał ich do tego na Uniwersytecie w Salamance, który grał samego siebie w filmie Scotta. Uniwersystet ten dziś sam w sobie jest skarbem architektury, jednym z najstarszych i najsłynniejszych na świecie, całe miasto wydaje się jakby wyjęte ze złotych wieków Kastylii a paradoksalnie wiele lat po odkryciach Kolumba uniwersytet wydawał mnóstwo ekonomistów, kartografów i administratorów, znajmujących się w ramach organizacji „Casa de Contraction” zarządzaniem wszystkimi koloniami Hiszpanii. Zobacz jak Kolumb przygotowywał się do przemówienia w klasztornym sciptorium. Scena z filmu

O samej Salamance poczytacie w jednym z najlepszych polskich blogów o Hiszpanii – Pisanezsewilli

3. Essaouira, grająca Jerozolimę i Messynę

Zrobliśmy taki kolaż. Po lewej zdjęcie murów Essaouiry, po prawej scena z "Królestwa Niebieskiego" w tym samym miejscu
Zrobiliśmy taki kolaż. Po lewej zdjęcie murów Essaouiry, po prawej scena z „Królestwa Niebieskiego” w tym samym miejscu. fot. Marcin Nowak

Byliśmy w Maroko w wielu miejscach, ale szczególnie podobało nam się w Easouirze (As-Sawira lub Mogador. Do nie dawna kojarzona głównie z widowiskowym, ale starym już „Otello” w reżyserii Orsona Wellesa, dziś powinna kojarzyć się z „Królestwem Niebieskim”, jednym z moich ulubionych filmów Scotta. Choć – jak wiecie, bądź nie – „Kingdom of Heaven” rozgrywa się w Ziemii Świętej to Jerozolimę z czasów Baldwina w dużej mierze grała właśnie As-Sawira. Co więcej – miasto grało również Messynę, w scenie, gdy flotylla krzyżowców wyrusza w stronę Akki. Wystarczy wejść na mury obronne na jeden z bastionów i zobaczyć to na własne oczy. Musicie mieć tylko sporą wyobraźnie albo nałożyć na panoramę efekty obróbki komputerowej. Wszystko to zapewne dzięki subtelnemu pożenieniu biało-błękitnych barw mediny oraz nowych hoteli z piaskowcowymi nabrzeżami i murami obronnymi. Maroko lubi Scotta, Scott lubi Maroko. Król Mohammed VI zezwolił nawet na udział w filmie 1500 marokańskich żołnierzy. Zezwolił czy zmusił…

Off Topic: Essaouira gra też ważne role w trzeciej serii kultowego serialu Gra o Tron 😉

4. Wnętrzności Maroko, czyli Maximus zmienia się w Gladiatora

kazba ait benhaddou maroko
KAzba Ait Benhaddou widziana z urwiska nad rzeką – fot. Marcin Nowak

Pamiętacie scenę, gdy Maximus wraca do spalonej posiadłości na południu Hiszpanii i widzi powieszoną rodzinę przy wejściu. Nie mdleje ale zostaje zdzielony obuchem i sprzedany jako niewolnik. Budzi się w kupieckiej karawanie, leczony przez towarzysza larwami i okazuje się, że trafia do rzymskiej prowincji Africa Proconsularis, gdzie z czasem wyćwiczy się na Gladiatora. Miejsce to gra w filmie Kazba Ait- Benhaddou w południowym Maroko, niedaleko Sahary. Będąc tam spełniłem kilka moich filmowych marzeń, bo przecież miejsce to doskonale znamy m.in z filmów: Klejnot Nilu, Prince of Persia, Mumia czy Jezus z Nazaretu. Kilkanaście km stąd znajduje się filmowe „Hollywood” czyli Oazarat. Maroko wspiera filmowców na tyle, że postawiło im nawet zespół hal produkcyjnych, istne centrum filmowe. Jest tanio, spektakularnie, wszyscy korzystają.

Z tego miejsca nakręciłem też krótki filmik. Zobaczcie

5. Mroczna Florencja w Hannibalu

florencja widok
Na ulicach Florencji rozgrywają się włoskie sceny z „Hannibala” w tym jedno morderstwo

Takiej nie znacie. Ale ja pamiętam. Florencja w horrorze z Anthonym Hopkinsem była szara, stalowa, ciężka. Słynna scena, w której Lecter morduje włoskiego komisarza policji rozgrywa się w ratuszu Palazzo Vecchio, choć same wnętrze filmowe został nagrane w studio. Lecter udaje we Włoszech naukowca, pracuje w bibliotece w Palazzo Capponi. W filmie grają ponadto kościół Santa Croce czy Kaplica Pazzich. Trochę scen rozgrywa się na ulicach Florencji, w tym jedna z morderstwem kieszonkowca.

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI