Ciekawe miejsca w Azji Ciekawe miejsca w Gruzji Lećmy na Kaukaz obcować z dziką naturą. Najważniejsze parki narodowe Gruzji

Lećmy na Kaukaz obcować z dziką naturą. Najważniejsze parki narodowe Gruzji


Gościny tekst na naszym blogu. Autorami są Natalia Krawczak i Krzysztof Dębowski, pomysłodawcy projektu „Na żywioł”

gruzja parki narodowe

Gruzja to w ostatnich czasach coraz bardziej popularny kierunek. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: morskie wybrzeże, wysokie góry, pustynie, malownicze doliny rzeczne, wspaniałe zabytki. Wszystkiemu towarzyszy niezwykła kultura, gościnność Gruzinów oraz pyszne jedzenie. Szczególnie warta uwagi jest niezmącona ludzką działalnością przyroda. Najdziksze zakątki Gruzji zostały objęte ochroną, na dużych obszarach powstały rezerwaty oraz parki narodowe. Dzisiaj przedstawiamy 5 najczęściej odwiedzanych parków narodowych, a na koniec kilka słów o tym, jak można wesprzeć bardzo fajną inicjatywę dwójki studentów…

PARK NARODOWY BORJOMI-KHARAGAULI

1. Borjomi-Kharagauli

Największy z gruzińskich parków narodowych obejmuje swymi granicami aż 7,5% powierzchni kraju. Położony w samym sercu Małego Kaukazu kusi nieprzebytymi lasami, alpejskimi łąkami oraz dziką przyrodą. Nierzadko na ścieżce można stanąć oko w oko z przedstawicielami bogatej fauny. A jest co eksplorować, ponieważ w granicach parku znajduje się ok. 170 km szlaków. W okolicach zwiedzić można ruiny starożytnych fortec i średniowiecznych skalnych miast. Właśnie tutaj tryskają źródła wód mineralnych i stąd pochodzi najbardziej znana gruzińska woda Borjomi.

PARK NARODOWY KAZBEGI

2. Kazbegi
Kazbegi jest typowym górskim parkiem narodowym. Jego najniższa partia znajduje się na wysokości 1400 m n.p.m. Piękne widoki przyciągają wielu turystów, którzy przybywają tu w celu wyciszenia po pobycie w większych gruzińskich miastach. Górski obszar charakteryzuje się dużo łagodniejszym klimatem niż pozostałe części kraju, dlatego jest miejscem ucieczki przed prażącym letnim słońcem. Dzieła ludzkich rąk usytuowane w malowniczej górskiej scenerii nadają regionowi bajkowy charakter. Park narodowy Kazbegi to raj dla fanów trekkingu i wspinaczki. Region przez wielu uznawany jest za najlepszy do spędzania aktywnego wypoczynku.

PARK NARODOWY LAGODEKHI

3. Lagodekhi
Park ten zlokalizowany jest na południowych zboczach Kaukazu Wschodniego. Jest ostoją wielu endemicznych gatunków, zarówno roślin jak i zwierząt: piwonii lagodeskiej, berberysu kaukaskiego czy żaby kaukaskiej. Schronienie znalazły tutaj również m.in.: niedźwiedź brunatny, ryś, kozica i orzeł przedni . Park oferuje możliwość wędrówek pośród nietkniętych naturalnych ekosystemów, pięknych jezior i wspaniałych wodospadów.
Liczne szlaki przemierzane mogą być pieszo lub konno.

PARK NARODOWY TUSHETI

4. Tusheti
Tushetia to kraina położna w Kaukazie Wysokim na wysokości od 1650-4500 m n.p.m.
Cały obszar wysokich gór przecinają głębokie wąwozy ze stromymi stokami wpadającymi do bystrego nurtu rzek. Kamieniste zbocza i iglaste lasy regionu zasiedlają dzikie zwierzęta, w tym wiele gatunków ptaków. Okoliczna ludność zamieszkuje niewielkie wioski, do których dostęp możliwy jest często tylko w porze letniej. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tu murowane wieże, pełniące w dawnych czasach funkcje obronnych fortec.

PARK NARODOWY VASHLOVANI

5. Vashlovani
Park położony jest we wschodniej części Gruzji, na granicy z Azerbejdżanem. Obejmuje obszar położony w bardzo suchym, prawie półpustynnym klimacie. Głównymi elementami krajobrazu są tutaj suche stepy, niskie lasy liściaste oraz zerodowane kaniony rzeki Alazani. Ciekawym zjawiskiem występującym na tym terenie są wulkany błotne. Mieszkańcami parku są rzadkie gatunki zwierząt: lampart, hiena pręgowana, jeżozwierz, sęp płowy i kasztanowaty oraz bocian czarny. Z powodu ciężkich warunków klimatycznych region jest słabo zaludniony.

Więcej o akcji „Na Żywioł” i wsparciu świetnego pomysły Natalii i Krzyśka
Dwoje studentów Turystyki Międzynarodowej z Poznania, Natalia Krawczak i Krzysztof Dębowski, zostało schwytanych w sidła uroku Gruzji. Podczas wakacyjnego pobytu w tym kraju, zakochali się w nim i nie wyobrażają sobie, że mogliby tam nie wrócić. Przygotowują projekt, którego efektem będzie przewodnik po gruzińskich parkach narodowych. Aby zdobyć fundusze na przedsięwzięcie biorą udział w „Stypendium z Wyboru” programie wspierającym rozwój studentów. Zwrócili się oni do nas z prośbą o pomoc w głosowaniu na ich projekt. O zwycięzcach decyduje liczba głosów internautów, dlatego zapraszamy do obejrzenia filmu, promującego projekt i do oddawania głosów na stronie: https://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/aplikacja/na-zywiol-w-gruzji Żeby zagłosować wystarczy posiadać konta w serwisie Facebook.Więcej informacji o pomysłodawcach projektu NA ŻYWIOŁ w Gruzji, znajdziecie na ich stronie nazywiol.pl.

Fotografie pochodzą ze zbiorów APA – Agency of Proceted Areas, gruzińskiej organizacji zajmującej się obszarami chronionymi, z którą współpracujemy w ramach projektu.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI