Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne na Zakynthos – popłyń na Półwysep Peloponez, do Olimpii

Wycieczki fakultatywne na Zakynthos – popłyń na Półwysep Peloponez, do Olimpii

OlimpiaOlimpia to miejsce które kojarzy się głównie z igrzyskami olimpijskimi, które tu właśnie się narodziły na cześć najważniejszego boga Olimpu – Zeusa, którego okazały kompleks świątynny właśnie tutaj powstał.

W mieście (tym współczesnym) można odwiedzić Muzeum Igrzysk Olimpijskich. W antycznej Olimpii natomiast, w obrębie udostępnionych wykopalisk archeologicznych zobaczyć można wiele interesujących zabytków i miejsc między innymi: gimnazjon, czyli obszar gdzie swoje treningi odbywali dawni lekkoatleci, palestrę – gdzie do walki przygotowywali się  zapaśnicy i bokserzy, theokleon – siedziba jedynych mieszkańców sanktuarium – kapłanów Olimpii, Bazylikę z V wieku – niegdyś pracownia legendarnego rzeźbiarza Fidiasza (tutj stworzył swoje chyba najpopularniejsze dzieło – posąg Zeusa zaliczany do siedmiu cudów antycznego świata).
Kolejne bardzo interesujące znaleziska archeologiczne to dawny „hotel” zbudowany dla najważniejszych gości przybyłych na igrzyska – Leonidajon, miejsca gdzie przechowywano dokumentacje związaną z igrzyskami oraz Ołtarz Zeusa gdzie sportowcy składali uroczystą przysięgę przestrzegania zasad obowiązujących podczas zawodów. Warto zatrzymać się na ruinach Stadionu Olimpijskiego mieszczącego około 35 tys widzów a także hipodromu – miejsca gdzie odbywały się zawody rydwanów i wyścigi konne. Oprócz zabudowań związanych z igrzyskami zobaczyć tutaj można również pozostałości po antycznych świątyniach i skarbcach, które ulokowane zostały na terenie antycznego świętego Gaju, gdzie rozpościera się niesamowita woń ziół oraz żywicy. Najbardziej okazałe są pozostałości ogromnej Świątyni Zeusa z V w. p.n.e. Tym, którzy interesują się sportem i jego historią na pewno pozostanie w pamięci również miejsce gdzie dzisiaj rozpalany jest co cztery lata znicz olimpijski – dawny ołtarz ofiarny przy wejściu do świątyni Hery.
Wizyta w antycznej Olimpii jest niesamowitym przeżyciem, wyprawą w zamierzchłe czasy, gdzie sportowa rywalizacja traktowana była naprawdę z największym szacunkiem i wymagała wielu poświęceń i w przeciwieństwie do dzisiejszych zawodów nierozerwalnie łączyła się z kultem najważniejszego dla Greków boga. Spacer po ruinach jest wielką przyjemnością zwłaszcza, że zlokalizowane są one w pięknej scenerii – u stóp zielonego wzgórza Kronosa pośród okolicy porośniętej platanami, cyprysami i drzewkami cytrusowymi. W niewielkiej odległości od ruin znajduje się też niezwykle ciekawe Muzeum Archeologiczne ze „skarbami” pochodzącymi z terenu wykopalisk.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI DO OLIMPII:

Przykładowy ramowy program wycieczki fakultatywnej:

1. Wyjazd wcześnie rano z hoteli do portu w Zakynthos. Następnie rejs promem do Kilini na Peloponezie.
2. Przejazd do antycznej Olimpii – zwiedzanie ruin (w zależności od organizatora z przewodnikiem lub bez oraz większy lub mniejszy fragment rozległego kompleksu archeologicznego).
3. Przejazd do współczesnej części miasta. Wizyta w Muzeum Igrzysk Olimpijskich, czas wolny na swobodne zwiedzania nowej części miasta, odpoczynek, posiłek oraz zakupy.
4. Powrót do portu oraz powrotny rejs na Zakynthos.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, NAPOJE
CENY: około 45-60€ (zwykle w ceną nie są wliczone bilety wstępu do muzeum oraz na teren wykopalisk, w zależności od organizatora posiłek jest wliczony w cenę lub trzeba zakupić go we własnym zakresie).

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W OLIMPII? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI