Pomysły Na weekend w Europie Pomysł na lotniczy weekend inny niż wszystkie. Skocz do Skopje!

Pomysł na lotniczy weekend inny niż wszystkie. Skocz do Skopje!


Stolica małej republiki jest bardzo pociągająca. To jedno z tych miast obok Mostaru, Sarajeva czy Nowego Pazaru, który kryje w sobie wciąż tajemnicę orientu i ślady osmańskiej historii. Dlatego bardzo chcemy tam polecieć. Choćby na kilka dni

skopje macedoniafot. Sanja Nikolic / wikimedia commons

Skopje (starożytne Skupi) miasto w północnej Macedonii podzielone przez rzekę Vardar na dwie równiutkie części (nowoczesna część z hotelami i pasażami handlowymi oraz częsć muzułmańska gdzie wciąż czuć powiew orientu). Po rozpadzie Jugosławii miasto stało się stolicą niezależnego państwa  – Macedonii. A wcześniej wiele się działo – panowali tu Ilirowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Bułgarzy, Turcy, Serbowie… Pierwsze osady pojawiły się tu już w neolicie. Za panowania cesarza Justyniana Wielkiego miasto urosło do rangi bardzo ważnego i niezwykle rozwiniętego ośrodka. Tutaj też urodziła się Matka Teresa z Kalkuty. Z racji na zawirowania historii Skopje jest miastem nieco zaniedbanym, co nie znaczy, że nie warto tu przyjechać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc oraz atrakcji.

Władze chcą, by stolica Macedonii była bałkańskim portem lotniczym numer jeden. Coś w już w tym temacie się dzieje, ale dziś warto powiedzieć, że do Skopje najtaniej i najlepiej dolecieć przez porty Szwecji, Włoch, Niemiec i Londyn. Czasami loty są z wygodną przesiadką i zamykają się w 300zł w dwie strony. Często piszemy na blogu o promocjach na loty do Macedonii. Ponieważ ze Skopje do greckich Salon jest rzut beretem polecamy też wrócić właśnie z tego miasta (np. przez Rzym) lub na odwrót. Przykładowo – ostatnio o świetnej cenie na loty do Skopje za 256 zł pisała Ania z bloga latamyzgdanska.

Zabytki w Skopje: Wybraliśmy dla Was pięć obowiązkowym propozycji

1.Kamienny Most na rzece Vardar, to symbol miasta (widnieje nawet na herbie miasta) łączący nowoczesną część z częścią muzułmańską – dzielnicą Carsija. Jego konstrukcja pamięta czasy średniowiecza – powstał w XV wieku za panowania tureckiego sułtana Mehmeda Zdobywcy. Choć w swojej długiej historii był kilkakrotnie przebudowywany, to jednak robi duże wrażenie.

2. Twierdza, wznosi się nad miastem przypominając o jego długiej i burzliwej historii (jako pierwsi wznieśli twierdzę Ilirowie). Dziś po stacjonujących tu wojskach nie ma ani śladu, a miejsce po trzęsieniu ziemi w latach 60′ XX wieku przekształcona została w park miejski. Ale nie jest to taki zwykły teren rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów tu przybywających – bo to przecież park, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto.

MAcedonia skopje3. Carsija, to dzielnica muzułmańska miasta, która ciesz się największą popularnością wśród przybywających do miasta turystów. Oprócz charakterystycznych dla krajów muzułmańskich wąskich, chaotycznych i nieco zaniedbanych uliczek z bazarami (największy bazar w mieście Bit Bazar) oraz kawiarenkami zobaczyć tu można kilka ciekawych średniowiecznych tureckich zabytków na przykład Meczet Murata Paszy z XV wieku, Meczet Aldża Dżamija z XIV wieku, Meczet Hjunkar Dżamija z XV wieku, najbardziej znany – Meczet Mustafa Paszy także z tego okresu, stare łaźnie czy karawansjery (dziś pełną zazwyczaj już inne funkcje – muzeów lub galerii sztuki).

4. Cerkiew świętego Zbawiciela, wprawdzie znajduje się w wyżej opisanej dzielnicy muzułmańskiej, jednak z racji tego, że jest najważniejszym prawosławnym zabytkiem całego Skopje opisana zostanie osobno. To nie tylko cerkiew (raczej niepozorny budynek, przypominający  dom mieszkalny niż cerkiew, z racji tego, że za panowania tureckiego obiekty sakralne nie mogły być wyższe od jeźdźcy tureckiego na koniu) ale także wszelkie zabudowania klasztorne sprawiające wrażenie obronnej twierdzy a nie świątyni. Z zewnątrz widać otaczające kompleks mury oraz drewnianą ażurową dzwonnicę. Dzisiejszy kształt obiekt przybrał w XVIII i XIX  wieku, choć jego historia jest znacznie starsza. Prawdziwie skarby kryją się wewnątrz – pokaźny ikonostas wykonany przez słynnych miejscowych artystów, wspaniała ambona, doskonałe freski zdobiące sklepienie cerkwi. Na dziedzińcu, obok wspomnianej dzwonnicy, znajduje się także studnia oraz grobowiec macedońskiego bohatera narodowego – Goce Delceva.

5. Pozostałości starożytnego miasta Skupi, kolejny zabytek, który znajduje się poza centrum miasta (na jego północno – zachodnich obrzeżach). Najwcześniejsze miasto Skupi istniało już w IV wieku p.n.e jednak zostało doszczętnie zniszczone przez katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. Miasto odbudował cesarz Justynian Wielki i pozostałości Skupi (bardzo źle zachowane) z tego właśnie okresu możemy do dzisiaj podziwiać (łaźnie, domy mieszkalne, wczesnochrześcijańska bazylika, teatru)

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Skopje:

Jeśli ktoś lubi zwiedzać muzea, to niech uda się do Muzeum Macedonii – gdzie można poznać historię, kulturę i tradycję mieszkańców tych ziem, dzieciom zapewne spodoba się Muzeum Naukowo – Przyrodnicze (z przylegającym ogrodem zoologicznym) bo będą mogły zobaczyć tu na przykład szkielety prehistorycznych gadów. Można też udać się do Muzeum MAtki Teresy – w nowej części miasta. Warto też zobaczyć kamienny akwedukt, znajduje się poza centrum, jednak warto tu przyjechać, by zobaczyć długą, okazałą i świetnie zachowaną konstrukcję. To dość tajemnicza budowla, w dalszym ciągu trwają spory, czy pochodzi z czasów rzymskich, czy już z czasów panowania tureckiego.

 

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • pm says:

  Skopje to jedno z brzydszych miast, w których byłem…

 • Tomasz says:

  Dużo czasu spędzam w Skopje z powodów rodzinnych i uważam ten opis za dużo nieprecyzyjny.

  Kamiennego mostu nie warto szukać bo i tak wielokrotnie się go przekracza. Twierdza jest piękna tylko z daleko ponieważ i tak nie można wejść do środka, zresztą jest go na lekarstwo ponieważ od drugiej strony to ruiny.

  Kręcąc się po centrum (Plac Macedonia) zobaczymy i most, i ruiny i muzeum Matki Teresy (5 minut zwiedzania w sumie) i dziesiątki nowych pomników oraz budowli. Jedynie warto wejść do nowo oddanego muzeum Macedonii.

  Idąc stąd przez ów Most wchodzimy do Carsija – tu warto zrobić spacer i zaglądnąć do kilku średniowiecznych pozostałości, które są na każdej mapie. Nie warto iść na bazar bo nie ma po co. Carsija to miejsce zabaw po zmroku – tu są dyskoteki i knajpy z muzyką live i tu koncentruje się życie nocne.
  Jeśli już coś zwiedzać to autobusem lub pieszo na górę do Vodno gdzie jest widoczny z dala Krzyż. Albo podjechać autem do wąwozu Matka czy kościoła Pantaleimona – kolebki renesansowej cywilizacji.
  Ale tu się przyjeżdza głównie dla kuchni – proszę szukać szaszłyczków zwanych kebabcinja, nadziewanej papryki,pleskavicy, burek i pita jedzone z kwaszonym mlekiem i wszystkiego innego co brzmi „niepolsko”. A w każdym sklepie można kupić wspaniały ser owczy – „owczo sirenje”, którego w Polsce nie ma.

 • Radek says:

  Skopje wyjątkowo mnie zaciekawiły. W mieście dosłownie „budują zabytki”. Napisałem o Skopje króciutki tekst https://rs-totutotam.blogspot.com/2013/02/skopje-miasto-z-kompleksami.html zapraszam!

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI