Stolica małej republiki jest bardzo pociągająca. To jedno z tych miast obok Mostaru, Sarajeva czy Nowego Pazaru, który kryje w sobie wciąż tajemnicę orientu i ślady osmańskiej historii. Dlatego bardzo chcemy tam polecieć. Choćby na kilka dni
fot. Sanja Nikolic / wikimedia commons
Skopje (starożytne Skupi) miasto w północnej Macedonii podzielone przez rzekę Vardar na dwie równiutkie części (nowoczesna część z hotelami i pasażami handlowymi oraz częsć muzułmańska gdzie wciąż czuć powiew orientu). Po rozpadzie Jugosławii miasto stało się stolicą niezależnego państwa – Macedonii. A wcześniej wiele się działo – panowali tu Ilirowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Bułgarzy, Turcy, Serbowie… Pierwsze osady pojawiły się tu już w neolicie. Za panowania cesarza Justyniana Wielkiego miasto urosło do rangi bardzo ważnego i niezwykle rozwiniętego ośrodka. Tutaj też urodziła się Matka Teresa z Kalkuty. Z racji na zawirowania historii Skopje jest miastem nieco zaniedbanym, co nie znaczy, że nie warto tu przyjechać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc oraz atrakcji.
Władze chcą, by stolica Macedonii była bałkańskim portem lotniczym numer jeden. Coś w już w tym temacie się dzieje, ale dziś warto powiedzieć, że do Skopje najtaniej i najlepiej dolecieć przez porty Szwecji, Włoch, Niemiec i Londyn. Czasami loty są z wygodną przesiadką i zamykają się w 300zł w dwie strony. Często piszemy na blogu o promocjach na loty do Macedonii. Ponieważ ze Skopje do greckich Salon jest rzut beretem polecamy też wrócić właśnie z tego miasta (np. przez Rzym) lub na odwrót. Przykładowo – ostatnio o świetnej cenie na loty do Skopje za 256 zł pisała Ania z bloga latamyzgdanska.
Zabytki w Skopje: Wybraliśmy dla Was pięć obowiązkowym propozycji
1.Kamienny Most na rzece Vardar, to symbol miasta (widnieje nawet na herbie miasta) łączący nowoczesną część z częścią muzułmańską – dzielnicą Carsija. Jego konstrukcja pamięta czasy średniowiecza – powstał w XV wieku za panowania tureckiego sułtana Mehmeda Zdobywcy. Choć w swojej długiej historii był kilkakrotnie przebudowywany, to jednak robi duże wrażenie.
2. Twierdza, wznosi się nad miastem przypominając o jego długiej i burzliwej historii (jako pierwsi wznieśli twierdzę Ilirowie). Dziś po stacjonujących tu wojskach nie ma ani śladu, a miejsce po trzęsieniu ziemi w latach 60′ XX wieku przekształcona została w park miejski. Ale nie jest to taki zwykły teren rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów tu przybywających – bo to przecież park, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto.
3. Carsija, to dzielnica muzułmańska miasta, która ciesz się największą popularnością wśród przybywających do miasta turystów. Oprócz charakterystycznych dla krajów muzułmańskich wąskich, chaotycznych i nieco zaniedbanych uliczek z bazarami (największy bazar w mieście Bit Bazar) oraz kawiarenkami zobaczyć tu można kilka ciekawych średniowiecznych tureckich zabytków na przykład Meczet Murata Paszy z XV wieku, Meczet Aldża Dżamija z XIV wieku, Meczet Hjunkar Dżamija z XV wieku, najbardziej znany – Meczet Mustafa Paszy także z tego okresu, stare łaźnie czy karawansjery (dziś pełną zazwyczaj już inne funkcje – muzeów lub galerii sztuki).
4. Cerkiew świętego Zbawiciela, wprawdzie znajduje się w wyżej opisanej dzielnicy muzułmańskiej, jednak z racji tego, że jest najważniejszym prawosławnym zabytkiem całego Skopje opisana zostanie osobno. To nie tylko cerkiew (raczej niepozorny budynek, przypominający dom mieszkalny niż cerkiew, z racji tego, że za panowania tureckiego obiekty sakralne nie mogły być wyższe od jeźdźcy tureckiego na koniu) ale także wszelkie zabudowania klasztorne sprawiające wrażenie obronnej twierdzy a nie świątyni. Z zewnątrz widać otaczające kompleks mury oraz drewnianą ażurową dzwonnicę. Dzisiejszy kształt obiekt przybrał w XVIII i XIX wieku, choć jego historia jest znacznie starsza. Prawdziwie skarby kryją się wewnątrz – pokaźny ikonostas wykonany przez słynnych miejscowych artystów, wspaniała ambona, doskonałe freski zdobiące sklepienie cerkwi. Na dziedzińcu, obok wspomnianej dzwonnicy, znajduje się także studnia oraz grobowiec macedońskiego bohatera narodowego – Goce Delceva.
5. Pozostałości starożytnego miasta Skupi, kolejny zabytek, który znajduje się poza centrum miasta (na jego północno – zachodnich obrzeżach). Najwcześniejsze miasto Skupi istniało już w IV wieku p.n.e jednak zostało doszczętnie zniszczone przez katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. Miasto odbudował cesarz Justynian Wielki i pozostałości Skupi (bardzo źle zachowane) z tego właśnie okresu możemy do dzisiaj podziwiać (łaźnie, domy mieszkalne, wczesnochrześcijańska bazylika, teatru)
Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Skopje:
Jeśli ktoś lubi zwiedzać muzea, to niech uda się do Muzeum Macedonii – gdzie można poznać historię, kulturę i tradycję mieszkańców tych ziem, dzieciom zapewne spodoba się Muzeum Naukowo – Przyrodnicze (z przylegającym ogrodem zoologicznym) bo będą mogły zobaczyć tu na przykład szkielety prehistorycznych gadów. Można też udać się do Muzeum MAtki Teresy – w nowej części miasta. Warto też zobaczyć kamienny akwedukt, znajduje się poza centrum, jednak warto tu przyjechać, by zobaczyć długą, okazałą i świetnie zachowaną konstrukcję. To dość tajemnicza budowla, w dalszym ciągu trwają spory, czy pochodzi z czasów rzymskich, czy już z czasów panowania tureckiego.
Skopje to jedno z brzydszych miast, w których byłem…
Dużo czasu spędzam w Skopje z powodów rodzinnych i uważam ten opis za dużo nieprecyzyjny.
Kamiennego mostu nie warto szukać bo i tak wielokrotnie się go przekracza. Twierdza jest piękna tylko z daleko ponieważ i tak nie można wejść do środka, zresztą jest go na lekarstwo ponieważ od drugiej strony to ruiny.
Kręcąc się po centrum (Plac Macedonia) zobaczymy i most, i ruiny i muzeum Matki Teresy (5 minut zwiedzania w sumie) i dziesiątki nowych pomników oraz budowli. Jedynie warto wejść do nowo oddanego muzeum Macedonii.
Idąc stąd przez ów Most wchodzimy do Carsija – tu warto zrobić spacer i zaglądnąć do kilku średniowiecznych pozostałości, które są na każdej mapie. Nie warto iść na bazar bo nie ma po co. Carsija to miejsce zabaw po zmroku – tu są dyskoteki i knajpy z muzyką live i tu koncentruje się życie nocne.
Jeśli już coś zwiedzać to autobusem lub pieszo na górę do Vodno gdzie jest widoczny z dala Krzyż. Albo podjechać autem do wąwozu Matka czy kościoła Pantaleimona – kolebki renesansowej cywilizacji.
Ale tu się przyjeżdza głównie dla kuchni – proszę szukać szaszłyczków zwanych kebabcinja, nadziewanej papryki,pleskavicy, burek i pita jedzone z kwaszonym mlekiem i wszystkiego innego co brzmi „niepolsko”. A w każdym sklepie można kupić wspaniały ser owczy – „owczo sirenje”, którego w Polsce nie ma.
Świetny opis! Aż chce się go włożyć w tekst powyżej 🙂
Skopje wyjątkowo mnie zaciekawiły. W mieście dosłownie „budują zabytki”. Napisałem o Skopje króciutki tekst https://rs-totutotam.blogspot.com/2013/02/skopje-miasto-z-kompleksami.html zapraszam!