Blog Wideo Vlogi podróżnicze Tajemniczy lud pustyni. Kim właściwie byli ci Nabatejczycy? Wideo z Petry

Tajemniczy lud pustyni. Kim właściwie byli ci Nabatejczycy? Wideo z Petry


petra nabatejczycy
Kim byli Nabatejczycy? Może o nich słyszeliście a może nie, ale na pewno ta cywilizacja należy do najbardziej „tajemniczych” w dziejach. Tylko spaniały lud mógł wznieść tak spektakularne miasto jakim jest Petra (wpisana na listę UNESCO) – to jasne. Ale tak naprawdę do dziś niewiele wiemy o Nabatejczykach, choć pamiątki po nich stały się dziś jednymi z najczęściej odwiedzanych zabytków na całym świecie „Różowe miasto”, które wznieśli znajduje się dziś na liście 7 cudów nowożytnego świata (to wcale nie dziwi) .

nabatejczycy mapa 2

Wiemy na pewno, że lud ten pochodził z północnej części Półwyspu Arabskiego, skąd rozpoczął ekspansję  na tereny dzisiejszego południowego Izraela i Jordanii oraz wzniósł miedzy innymi wspaniałą Petrę – stolicę „Pustynnego Królestwa”. Petrę wymyślili sobie w bardzo ważnym miejscu – na przecięciu znaczących szlaków karawanowych na Bliskim Wschodzie a jednocześnie fantastycznie zakamuflowaną. Dotrzeć można tu było tylko wąwozami skalnymi lub od strony północnego muru. Niewątpliwie było to królestwo potężne, posiadające bardzo dużą pozycję i rangę w ówczesnym świecie – w szczególności od III wieku p.n.e a największy „boom” nastał w I wieku p.n.e (z tego okresu pochodzi też większość czerwonych grobowców). W szczytowym okresie Imperium sięgało rozległych terenów (widocznych na mapie) i nawet przekraczało kontynent. Dziś pamiątki po Nabatajeczykach zobaczymy nie tylko w Jordanii czy Arabii Saudyjskiej ale i Syrii, Iraku, Jemenie, Erytrei, Etiopii, Egipcie i Izraelu.

[sprawdz] Petra miała nas rzucić na kolana. I rzuciła [DUŻE ZDJĘCIA] [/sprawdz]

malowidła naskalne nabatejskie

Zajmowali się handlem, między wschodem a zachodem, dostarczali między innymi masę asfaltową do Egiptu, gdzie wykorzystywano ją do mumifikacji zwłok. I na tym zbijali największy majątek. Co ciekawe głównym portem imperium otwartym na świat cywilizacji śródziemnomorskich była współczesna palestyńska Gaza. A pomiędzy Gazą a Petrą istniało jedno z największych miast Bliskiego Wschodu – Memphis. Było w bardzo dobrej komitywie ze starożytnym Egiptem.
Kres znakomitej pozycji Nabatejczyków, jako pośredników w handlu  minął, gdy wzrosła ekspansja Rzymian, którzy rozwijali handel morski wodami Morza Czerwonego, „hamując” rozwój tajemniczego ludu pustyni. Na Pustyni Wadi Rum możemy z resztą zobaczyć wiele zachowanych „malowideł” skalnych przedstawiających głównie postaci ludzkie i zwierzęta. Rzymianie wkroczyli do Petry w 106 n.e przebudowując ją nieco (między innymi wznieśli teatr, główną drogę z kolumnadą, świątynię)  i włączając do rzymskiej prowincji Arabia, przenieśli stolicę do położonej obecnie na terenie Syrii Bosry – no ale to już zupełnie inna historia…

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI