Pomysły Na wakacje w Polsce Jedziecie nad morze? Co warto zobaczyć z Łebie i okolicach?

Jedziecie nad morze? Co warto zobaczyć z Łebie i okolicach?


Łeba jest bardzo popularnym ośrodkiem wypoczynkowym o łagodnym klimacie i pięknym położeniu (z trzech stron miasto otoczone jest przez wodę i leży wśród pachnących sosnowych lasów). W sezonie miasto tętni życiem, często aż trudno się przecisnąć wśród tłumu turystów dlatego też lepiej jest przyjechać tu we wrześniu lub na wiosnę.

łeba atrakcje
Łeba z lotu ptaka / fot. Urząd Miasta Łeba – łeba.eu

Ciekawostką jest to, że miasto  oficjalnie jest księstwem: bije własne monety, wydaje swoje znaczki pocztowe, no i specjalne paszporty, które szczególnie przydadzą się turystom, bo uprawniają do licznych zniżek. Sama Łeba nie ma zbyt wielu zabytków, jednak dla tych podróżników, którzy jeszcze tu nie byli przygotowaliśmy listę obiektów i miejsc w pobliżu miasta i w jego obrębie, które warto zobaczyć i zwiedzić podczas wycieczki na Wybrzeże Słowińskie. Naszym zdaniem Łeba jest najciekawszym miejsce na wakacje nad polskim morzem. Bierzemy pod uwagę różne czynniki: rozrywki, atrakcje, przyroda, okolice, historia, zabytki.

Co warto zobaczyć w Łebie i okolicy księstwa:

ŁEBA : przypominający zameczek pensjonat z początków XX wieku (dziś słynny hotel Neptun  symbol Łeby), jedyna pozostałość po Starej Łebie (zniszczonej przez huragany i pochłoniętej przez wędrujące wydmy)  fragment muru kościoła świętego Mikołaja, który znajduje się w lesie blisko zachodniej plaży, za rzeką. Kolejnym wartym zobaczenia obiektem jest XVII wieczny Kościół Świętego Mikołaja (na ulicy Kościelnej), a także XIX wieczne domy rybackie. Warto pospacerować po łebskim deptaku, zjeść rybkę w jednej z licznych smażalni, udać się do niewielkiego portu kutrowego, skorzystać z wycieczki kutrem po morzu lub po rzece Łebsko.

RUCHOME WYDMY: wspaniałe przyrodnicze „okazy” ogromnych (największych w Europie Środkowej), bo sięgających nawet 50 metrów, „gór” utworzonych z piasku i na dodatek będących w ciągłym ruchu. Znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego obejmującego duży obszar Mierzei Łebskiej między Łebą a Rowami (182 km2) i są celem wycieczek wielu turystów. Warto wspomnieć, że Park wpisany jest na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO ze względu na bogactwo specyficznej flory i fauny no i oczywiście ruchome wydmy. Wspaniale jest wdrapywać się na szczyt majestatycznej piaskowej góry, po czym zbiegać, ześlizgiwać się lub turlać się  sam dół  zabawa gwarantowana.

MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ: znajduje się na terenie Słowińskiego PN we wsi Kluki. Jest miejscem, w którym poznać można w jaki sposób pracowali, mieszkali, bawili się Słowińcy (dawna ludność Kaszubska). To żywy skansen z autentycznymi zabudowaniami dawnej wsi (zagrody,domy, karczmy, magazyny, piece chlebowe), sprzętami domowymi, wystrojem wnętrz z poprzedniego wieku. Będąc tam naprawdę można pomyśleć, że czas zatrzymał się w miejscu.

ŚWIĘTA GÓRA ROWOKÓŁ: to wysokie wzgórze morenowe, które znajduje się po południowej stronie wsi Smołdzino. Było centrum pogańskiego kultu dawnych Słowian (IX  XI wiek), następnie wzniesiona tu kaplica świętego Mikołaja stała się jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Pomorzu Zachodnim. Dzisiaj można wejść tutaj na 20 metrową wieżę z platformą widokową, która czynna jest przy ładnej pogodzie i w sezonie (od maja do września) i z której rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

LATARNIA MORSKA CZOŁPINO: znajduje się na najwyższej wydmie Słowińskiego PN (Czołpińska Góra, która ma 56 m n.p.m). Ceglany, przykryta czarną kopułą obiekt zbudowany został w XIX wieku i ma wysokość 25 metrów. Dzisiaj latarnię można zwiedzać, a na jej tarasie widokowym podziwiać cudowną okolicę ruchomych wydm.

SASINO: klimatyczna wioska oddalona około 12 km na wschód od Łeby. Przyciąga swoimi krajobrazami, starymi sadami i wspaniałymi domkami o naczółkowych dachach (dwuspadowy dach z krótkimi połaciami na szczycie). Tutaj również można pospacerować po parku krajobrazowym w stylu angielskim wchodzącym w skład zespołu dworsko parkowego Sasinko i zobaczyć dwór pochodzący z XIX wieku.

KOMPLEKS PAŁACOWY RODU WEJHERÓW: znajduje się w niewielkiej odległości od Łeby (około 3 km) we wiosce Nowęcin nad jeziorem Sarbsko. Częściowo zachowała się tutaj fosa, liczne zabudowania (kaplica, dwuskrzydłowy pałac z gotyckimi sklepieniami  obecnie zamieniony w hotel), park z kaplicą grobową oraz dawnymi zabudowaniami folwarcznymi.

WYSOKIE KLIFY: dla osób, które lubią podziwiać strome, urwiste brzegi morza polecamy, by udały się do niewielkiego miasteczka oddalonego około 10 km na wschód od Ustki  pochodzącego z XV wieku Poddąbia. W okolicy miasteczka warto przejść się po wspaniałym bukowo dębowym lesie no i oczywiści podziwiać strome i wysokie (nawet 35 metrów) klify, które powstały na wskutek ogromnego sztormu w 1914 roku.

WYRZUTNIA RAKIET: niedaleko Łeby na terenie Słowińskiego PN w okolicach Rąbki od roku 1940 znajdował się hitlerowski poligon rakietowy, gdzie niemieccy naukowcy testowali rakiety przeciwlotnicze oraz działo, które miało być przeznaczone do ostrzału Londynu. Na terenie dawnego poligonu znajdują się liczne ekspozycje, niedaleko stacja meteorologiczna oraz wieża widokowa. Więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej.

MUZEUM PRZYRODNICZE: znajduje się w Smołdzinie  wsi w połowie drogi między Łebą a Ustką. Znajduje się tu ciekawa ekspozycja dotycząca Słowińskiego PN w postaci pięknych zdjęć, tablic poglądowych oraz wypchanych zwierząt podzielona na działy: plaża, wydmy, jeziora, lasy, ochrona przyrody i archeologia.  Będąc we wsi warto jest też zobaczyć XVII wieczny kościół z pięknym barokowym ołtarzem, ciekawą amboną (wsparta na figurze Mojżesza) oraz starymi lichtarzami i organami.

>>POLECAMY: CENNIK ATRAKCJI W 2012 ROKU

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Łebie | Zarezerwuj hotel w Łebie

JAKIE SĄ WASZE ULUBIONE MIEJSCA W ŁEBIE I OKOLICY? JAKIE CIEKAWE OBIEKTY POLECACIE INNYM? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI WSPOMNIENIAMI Z PODRÓŻY.

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Michał says:

  Dla mojej rodziny Łeba jest najlepszym kierunkiem wyjazdów ze względu na ilość atrakcji dla dzieci. Nie jesteśmy mocno plażowi, dlatego nie ma drugiej miejscowości nad naszym morzem, żeby było tyle atrakcji. Kilka parków rozrywki ( Łeba Park Dinozaury, Foki w Sea Parku i Farma Alexa z traktorami i królikami, Discovery park – świetny plac zabaw i gier plus ślizg ) , trasy wycieczkowe , wydmy, dobre ryby – polecam szczególnie małą smażalnie Gruba Ryba w porcie.
  Piękna plaża i ten zamek Neptun – przepiękny. Byliśmy zimą i widziałem jak buduje się wielkie muzeum – może otworzą na lato. Łeba z dziećmi to na pewno dobry wybór !

 • Patty says:

  Moja rodzina od pokoleń jeździ co sezon do Łeby! To chyba takie miejsce, które już zostanie z naszą rodziną na zawsze. Razem z mężem zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i zakupiliśmy mieszkanie w Rowach, miejscowości tuż obok. Po załatwieniu wszystkich formalności, co przebiegło szybko i sprawnie zostaliśmy posiadaczami mieszkania na osiedlu Lubicz Apartamenty. Świetna okolica, super przestrzeń, fajnie, bardzo fajnie. Polecam! 🙂

 • majkel says:

  Musicie koniecznie rozszerzyć ten materiał o latarnię STILO w Osetniku o specyficznej budowie ze skręcanych płyt żeliwnych, z której widać maszty duńskiego statu WEST STAR, który zatonął w 1970 roku. Z Łeby na wschód bodajże czerwonym szlakiem jest to około 8 km piechotą lub wynajętym rowerem … Oczywiście dla wygodny istnieje możliwość podjechania samochodem do Osetnika, po drodze przejeżdżając przez Sarbsko, można odwiedzić w tej miejscowości fokarium. Z samego Osetnika trzeba jeszcze przejść kawałek przez las na wzgórze gdzie znajduje się latarnia lub podjechać tam na rowerze …. W samej latarni pnąc się po schodach do góry można podziwiać wystawiane prace malarskie różnych autorów. Widok przy dobrej pogodzie jest przepiękny, patrząc wtedy na wschodnie wybrzeże widać maszty zatopionego WEST STAR, a mniej więcej na północ pozostałości przedwojennego niemieckiego buczka mgłowego. Dla wytrwałych polecam po zwiedzeniu latarni zejść ze wzgórza dalej szlakiem na północ do pięknej, dzikiej plaży na której znajduje się ów wspominany powyżej buczek. Znam ludzi, którzy podczas pobytu w Łebie uciekają właśnie do Osetnika i wybierają tą dziką, cichą i wspaniałą plażę.

 • Andrzej says:

  Byłem ostatnio na majówce w Łebie (i okolicach). Super sprawa, dużo miejsc do odwiedzenia. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z mojego wyjazdu na blogu https://blog.fanferrari.pl a konkretnie o Łebie i okolicach poświęciłem wpisy:

  https://blog.fanferrari.pl/index.php?wpis=35 (Łeba)
  https://blog.fanferrari.pl/index.php?wpis=36 (Ruchome Wydmy)
  https://blog.fanferrari.pl/index.php?wpis=37 (Wydmy Czołpińskie)
  https://blog.fanferrari.pl/index.php?wpis=38 (Latarnia Stilo)

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI