Blog Branża turystyczna No, nareszcie coś się ruszyło! Nowe, niższe stawki roamingowe dla podróżujących po UE

No, nareszcie coś się ruszyło! Nowe, niższe stawki roamingowe dla podróżujących po UE

tanszyroaming

Doczekaliśmy się! 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe stawki roamingowe. To dobra wiadomość dla użytkowników sieci komórkowych podróżujących po krajach Unii Europejskiej. Stawki za połączenia w roamingu między państwami członkowskimi będą niższe niż dotychczas.

Zmiany powstały na mocy porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim a rządami krajów członkowskich UE (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii)

Maksymalne stawki za usługi roamingowe kształtują się więc teraz w następujący sposób (po przeliczeniu na złotówki – kurs wymiany euro na złotówki został ustalony na poziomie 4,1612 zł – średnia kursów z trzech miesięcy – 1 marca, 1 kwietnia i 1 maja 2013 roku)

Nowe stawki za roaming

 • połączenie wychodzące (min) – 1,22 zł z VAT  (w roku 2012 stawka ta wynosiła 1,48 zł z VAT)
 • połączenia przychodzące (min) – 0,36 zł z VAT (w roku 2012 stawka ta wynosiła 0,41 zł z VAT)
 • SMS – 0,41 zł z VAT (w roku 2012 stawka ta wynosiła 0,46 zł z VAT)
 • MMS – 2,30 zł z VAT
 • transmisja danych (1 MB) – 2,30 zł z VAT (w roku 2012 stawka ta wynosiła 3,57 zł z VAT)

Rozliczenie usług telekomunikacyjnych:

 • połączenia głosowe – opłaty naliczane sekundowo (połączenia wychodzące i przychodzące). W przypadku połączeń nazwijmy to wychodzących dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu (nie może jednak przekraczać 30 sekund)
 • wiadomości SMS – opłata za każdą wysłaną wiadomość, ważna informacja jest taka, że operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS
 •  transmisja danych – opłata za każdy wykorzystany megabajt danych (naliczanie według kilobajtów), za wyjątkiem MMS (tutaj może być pobierana opłata jednostkowa). W takim przypadku opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.

Pamiętać trzeba o tym, że powyższe stawki dotyczą tylko i wyłącznie krajów Unii Europejskiej. Wybierając się w podróż gdzieś dalej, musimy w dalszym ciągu „uważać” na opłaty roamingowe. Ciekawe taż, czy piękne plany zupełnego zniesienia opłaty roamingowej w przyszłym roku, o których słyszy się już w mediach, staną się faktem? Miejmy nadzieję, że TAK! Trzymamy kciuki za panią komisarz Nellie Kroes.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Dołącz do naszego newslettera!

  Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI