Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Mediolan nieco inaczej, niż Ci się wydaje… Najważniejsze świątynie romańskie

Mediolan nieco inaczej, niż Ci się wydaje… Najważniejsze świątynie romańskie

Mediolan włochy kolumny
Mediolan jest miastem wciąż niedocenianym. Zgoda, pod względem zabytków nie może się równać z Rzymem, czy Florencją. Jasne… Kojarzy się raczej ze snobizmem, modnymi butikami, modą i designem. To jednak tylko pozory, bo po dokładniejszym poznaniu stolicy Lombardii, znajdziemy w niej wiele ciekawych zabytków, atrakcji historycznych i architektonicznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują piękne kościoły romańskie – warto zwiedzając Mediolan – podążyć ich śladem. My właśnie dla nich (no i oczywiście dla gotyckiej Duomo) przyjechaliśmy tu z aparatem.

Nasze propozycje najciekawszych romańskich świątyń w Mediolanie:

1. Kościół S. Ambrogio, pochodzi z IV wieku i jak sama nazwa wskazuje – ufundowany został przez biskupa Mediolanu – świętego Ambrożego. Naszą uwagę przykuł zwłaszcza zachwycający dziedziniec z  równie pięknymi krużgankami, nad którym wznosi się fasada w kształcie łagodnego trójkąta, tworząca rzadki balkon – loggię. Charakterystyczne są także dwie dzwonnice – pierwsza zwana dzwonnicą mnichów z VIII wieku, a druga tzw. kanoników z XII wieku. Wewnątrz zobaczyć można romańsko-bizantyjską ambonę, ołtarz z IX wieku i mozaiki z V wieku – zwłaszcza  w kaplicy św. Wiktora z Mediolanu (sklepienie kopuły kaplicy wykonane ze złota, zachwycają mozaiki przedstawiające świętych). W krypcie kościelnej znajdują się szczątki Ambrożego, Gerwazego oraz Protazego.

Mediolan santo ambrogio

2. Kościół S. Eustorgio, to tutaj miała swoją siedzibę święta Inkwizycja, a kościół, podobnie jak powyżej opisany nosi swą nazwę od imienia biskupa Mediolanu. Najstarsze pozostałości pierwszego powstałego tu kościoła pochodzą z V wieku. W świątyni tej możemy dostrzec różne style, także (obok romańskiego) renesansowe – Kaplica Portinari ozdobiona malowidłami z XV wieku autorstwa Vincenza Foppy między innymi Zwiastowanie, wizerunek św. Piotra, czy Wniebowzięcie. Fasada kościoła jest ceglana z charakterystycznymi białymi „wykończeniami”.

eustorgio mediolan

3. Bazylika S. Lorenzo Maggiore, kościół pochodzi z IV wieku (później przebudowywany). Mieści się w miejscu zwanym Parkiem Bazylik – kościół S. Lorenzo  oraz S. Eustorgio. Wewnątrz kościoła dominuje styl romańsko-bizantyjski z mrocznym wnętrzem rozświetlonym jedynie przez zapalane przez wiernych i turystów świece i znicze (niestety by wejść do najstarszej części – kaplicy z wczesnochrześcijańskimi mozaikami trzeba zapłacić). Do kościoła przylegają kaplice – szczególnie interesująca jest kaplica S. Aquilino z IV wieku, gdzie zobaczymy wczesnochrześcijańskie mozaiki (na przykład przedstawiające Chrystusa i jego uczniów). Naprzeciwko kościoła wznosi się kolumnada – Kolumny św. Wawrzyńca pochodzące z III wieku – najprawdopodobniej z cesarskich łaźni, która łączy się ze starą bramą miejską.

maggiore milano

styl romanski mediolan

4. Kościół S. Simpliciano, kolejny romański kościół, którego budowę rozpoczęto na polecenie św. Ambrożego a dokończono już za jego następcy – św. Symplicjana (tutaj także został pochowany). Fasada kościoła jest surowa, a wnętrze kryje w sobie zabytki prezentujące różne style – renesansowy, barokowy, rokoko. Największym dziełem w świątyni jest bez wątpienia, znajdujące się w sklepieniu absydy, Koronacja Najświętszej Marii Panny – fresk wykonany przez Bergognona. Można wejść także do krypty męczenników z Anaunii –  Sisinnio, Martirio i Alessandro.

nazaro maggiole5. Kościół S. Nazarro Maggiore, kameralny, romański kościół z IV wieku, poświęcony Św. Nazarowi, którego relikwie znajdują się w świątyni. Wedle rzadkiej tradycji, świątynia na planie krzyża greckiego ma dwie absydy w bocznych ramionach. Takie świątynie można spotkać dziś jedynie w Stambule (Konstantynopolu).

6. Bazylika S. Eufemia, znana jest z doskonałej akustyki i zdobień, przypominających wschodnie, bizantyjskie kontrasty oraz pseudogotyk fasad w Sienie czy Pistoi. W rzeczywiśtości romańskie wnętrze świątyni, powstałej w V wieku, kryje sporo cennych mozaik i obrazów, w tym Zesłanie Ducha Świętego oraz słynną rzeźbę Tomba Brasca.

JAKIE KOŚCIOŁY DODALIBYŚCIE JESZCZE DO NASZYCH PROPOZYCJE? CZEKAMY!

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI