Uncategorized Historia z dużą porcją przyrody. Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicach Poznania

Historia z dużą porcją przyrody. Co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicach Poznania

Stolica Wielkopolski – Poznań, z najstarszą częścią czyli Ostrowem Tumskim, to miasto, które musi się kojarzyć z początkami polskiej państwowości. Samo w sobie ma wiele atrakcji to zaoferowania – zabytków jak na przykład Katedra św. św. Piotra i Pawła z charakterystycznymi dwiema wieżami, urokliwy Rynek z ładnym Ratuszem (no i oczywiście słynnymi koziołkami na wieży) i zabudową w postaci odnowionych, kolorowych kamieniczek, gmach okzałej Biblioteki Raczyńskich, zabytkowe kościoły, czy Nowa Synagoga i wiele innych.

Opcja zarówno dla mieszkańców jak dla ludzi… przybywających tu na 2-3 dni. Warto jest więc udać się nieco dalej, by zagłębić się w historię a także przyrodę tego tak ważnego przecież dla Polski regionu jakim jest Wielkopolska.

Przydatne linki: Rozkład PKP Poznań Główny, PKS Poznań

Okolice Poznania na weekend. Co warto zobaczyć? Nasze propozycje:

Rogalin, niewielka miejscowość położona jakieś 20 km od Poznania w pięknym parku krajobrazowym na prawym brzegu doliny Warty. Zobaczyć tu można bardzo ładny pałac Raczyńskich  z XVIII wieku, wzniesiony w malowniczym miejscu na skarpie nad rzeką Wartą. Pałac wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego otacza ogromny park w stylu francuskim oraz angielskim. W pałacu zobaczyć możemy między innymi kolekcję znakomitych dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego m.in. Matejki, Moneta. W zespole pałacowym zwiedzić możemy również Kaplica św. Marcelgo (niegdyś kaplica dworska, dziś kościół parafialny)a, gdzie znajduje się mauzoleum Raczyńskich oraz powozownie z kolekcją starych pojazdów konnych. Tutaj też znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody – zobaczymy tu słynne dęby rogalińskie, wśród których najbardziej znane są te nazwane imionami Lech, Czech i Rys.

Gniezno, leży około 51 km na północny wschód od Poznania. Wszyscy wiemy, że była to pierwsza stolica Polski (bo wiemy, prawda? 😉 ) i miasto św. Wojciecha a także miejsce koronacji aż pięciu królów (począwszy od koronacji naszego pierwszego króla – Bolesława Chrobrego).
Z racji swojej długiej historii, w Gnieźnie zobaczymy wiele bardzo ciekawych zabytków, choć tych z czasów piastowskich raczej niewiele, ponieważ nawiedzały miasto liczne pożary, wojny itd – to także znak długiej oraz burzliwej historii tego miasta.  Najważniejszymi są bez wątpienia Archikatedra Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi z XII wieku prezentującymi sceny z życia św. Wojciecha, znajdują się tu również relikwie świętego (w podziemiach zobaczymy wiele zabytków archeologicznych między innymi fragmenty najstarszego średniowiecznego kościoła wzniesionego w tym miejscu) oraz Wzgórze Lecha w ogóle (to tutaj wznosi się wspomniana Katedra) – dawnej zwane Górą Królewską, gdzie we wczesnym średniowieczu powstała pierwsza osada, a następnie gród książęcy (z zamkiem oraz kaplicą grodową).
Warto jest też oczywiście wstąpić na ładny Rynek z zabytkowym Starym Ratuszem (większość zabudowy rynku pochodzi z XIX i XX wieku) oraz podążać szlakiem mnóstwa pomników lub jednym z szlaków przecinających miasto na przykład: Szlak Piastowski, Szlak Romański i inne. Poza tym warto wstąpić do Kościoła Franciszkanów – pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego, którego historia sięga XIII wieku oraz do Kościoła św. Jana Chrzciciela także z XIII wieku, gdzie zobaczymy gotycką polichromię. Kościół ten stoi na miejscu wcześniejszego, wzniesionego przez Krzyżaków. Ponieważ Gniezno kojarzy się przede wszystkim z początkiem polskiej państwowości, to oczywiście koniecznie wstąpić trzeba do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie na dziedzińcu powitają nas, a jakżeby inaczej posągi Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Kórnik, znajduje się 20 km na południowy wschód od Poznania, leży nad Jeziorem Kórnickim – latem można udać się na „rejs” stateczkiem o nazwie Biała Dama. Miasto słynie z pięknego zespołu parkowo-pałacowego (pierwszy zamek powstał tu w XV wieku, później był on kilkakrotnie przebudowywany) oraz kościoła, które uznane zostały za pomnik historii. Zamek wyróżnia się swoją architekturą z charakterystyczna okrągłą wieżą oraz nieco orientalnym ryzalitem. Zamek otacza fosa, przez którą przerzucono neogotycki most.  Wnętrza kryją wiele skarbów, między innymi zabytkwe obrazy, meble czy porcelana oraz znakomicie wyposarzona biblioteka ze starodrukami i oryginalnymi rękopisami dzieł Kochanowskiego, czy Mickiewicza. Zamek otacza oczywiście wspaniały park, założony w stylu angielskim, to doskonałe miejsce na spacer i podziwianie wielu drzewi i krzewów z różnych stron świata. Wielu z Was Kórnik może się także kojarzyć z naszą noblistką – Wisławą Szymborską, tutaj właśnie się urodziła.

Rezerwat Morasko, to miejsce naprawde niebywałe. W Rezerwacie przyrodniczo-astronomicznym Meteoryt Morasko, bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca, zobaczymy tu 7 kraterów, które powstały w wyniku upadku meteorytów w bardzo zamierzchłej przeszłości. Rezerwat utworzono w 1976 roku, a pierwsze meteoryty odnalezione tu zostały już na początku XX wieku. Największy krater ma 60 metrów średnicy oraz 11 metrów głębokości. Na terenie rezerwatu znajduje się największe wznieniesie Poznania – Góra Moraska oraz małe jezioro polodowcowe – Zimna Woda.

Środa Wielkopolska, leży około 30 km na południowy wschód od Poznania. To miasto, w którego okolicach odnaleziono ślady wielu prehistorycznych kultur. Ziemie te były więc zamieszkiwane od dawien dawna, tutaj także, w pobliżu biegnie jedna z odnóg Szlaku Bursztynowego. Jeśli chodzi jednak o samo miasto, to warto do niego wstąpić chociażby po to, by zobaczyć kościół Klegiacki pod wezwaniem NMP Wniebowziętej. Jego historia sięga XV wieku i choć został później przebudowany, to jednak gotyckie elementy architektoniczne oraz fragmenty wystroju zachowały się po dziś dzień. Dużą atrakcją są renesansowy ołtarz główny oraz renesansowa kaplica grobowa Gostomskich. Oczywiście jak zwykle warto udać się na ładny Rynek gdzie zachował się historyczny układ urbanistyczny sięgający XIV wieku.

Puszczykowo, to miasto oddalone 12 km na południe od Poznania. To tutaj własnie znajduje się miejsce, które będzie szczególnie ważne dla tych wszystkich, którzy interesują się osobistościami związanymi z podrózami, podróżowaniem i literaturą jednocześnie. W Wilii Pod Totemem zorganizowano bowiem Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fiedler. Wspomniany podróżnik mieszkał tu niemal przez 40 lat, tutaj też zobaczymy przerżne pamiątki z jego bardzo dalekich podróży a nawet replikę (wierną w skali 1:1) żeglowca Santa Maria Krzysztofa Kolumba, czy ekspozycja monumentów egzotycznych – na przykład posąg z Wyspy Wielkanocnej.

Pożegowo, położone jest na stokach Osowej Góry – najwyższego wzniesienia (morena lodowca) na terenie Wielkopolskiego PN. To wieś, która powstała najprawdopdobniej w początkach XIV wieku jednak wówczas nie zyskała na znaczeniu. Dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł jej rozwój, powstała tu bowiem cegielnia, gdzie wykorzystywano zasoby iłów, by usprawnić proces wydobycia, a właściwie transportu surowca założono tu także kolej wąskotorową. Dziś można zwiedzać te swoiste zabytki turystyki przemysłowej (zabudowania cegielni), podobnie z resztą jak XIX – wieczny pałac właściciela cegielni Perkiewiczówka. Można także wejść na drewnianą wieżę widokową, by nacieszyć się widokiem na okolice.

Koszuty, kolejna wieś, która leży 30 km na południowy wschód od Poznania. Słynie ze wzniesionego w XVIII wieku dworu szlacheckiego (wcześniej znajdowałs się tu starszy dworek), najprawdopodobniej dla Jana Zabockiego. W ładnym białym dworku mieści się dziś Muzeum Ziemi Śedzkiej – zobaczymy tu ciekawe ekspozycje: meble, przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe i kolekcję malarstwa z XVIII-XIX i XIX wieku. Tutaj także prezentowane są postaci wybitnych mieszkańców regionu między innymi J.H. Dąbrowskiego.

Co jeszcze warte jest odwiedzenia niedaleko Poznania?

Ponadto generalnie świetnym miejscem na „wypad” z Poznania jest cały Wielkopolski Park Narodowy – z naciskiem na polodowcowe jeziora (jak. np. Redkowskie) czy przełóm Warty (najpiękniej prezentujący się na wysokości Puszczykówka i Mosiny. Niezwykle malowniczo położony jest Zaniemyśl – małe dawne miasteczko (dziś wieś) nad brzegami jeziora o tej samej nazwie. Z czystą plażą i tajemniczą wyspą na środku – grobowiec Raczyńskiego.
Najciekawszym miejscem na północ od Poznania wydaje się cały bieg Warty, która czasami przecina kilkudziesięciometrowe wzgórza (najpiękniej na wysokości Obrzycka, Obornik czy Biedruska) jest naszym zdaniem rezerwat Śnieżycowy Jar – w istocie uroczysko w dolinie, gdzie znajduje się stanowisko Śnieżycy – rzadkiego i pięknego kwiatu. Wzdłuż rezerwatu prowadzi ścieżka edukacyjna.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w okolicach Poznania | Zarezerwuj hotel w okolicach Poznania

A może chcesz wynająć jakiś domek w okolicach Poznania? Dajemy Wam kupon zniżkowy na 100 zł do wykorzystania w Airbnb? >>UŻYJ TEGO LINKA<<

Ilość komentarzy: 8 - dołącz do dyskusji!
 • Piotr says:

  Zaniemyśl położony jest nad jeziorem które nazywa się Jezioro Raczyńskie a Hrabia Edward Raczyński jest pochowany nie na wyspie, a w grobowcu pod ścianą kościoła w Zaniemyślu.

 • Weronika says:

  Poznań pięknego miasto. Byliśmy jesienią przez trzy dni, było fantastycznie. Miasto oferuje naprawdę wiele, aż zazdroszczę mieszkańcom, chociaż sama nie narzekam, bo mieszkam w Szczecinie. A jeżeli szukacie mety w stolicy Wielkopolski, polecam tę bazę http://www.restbox.pl/. Ja znalazłam uroczy hostel w samym centrum!

 • Do listy dodalibyśmy również Pobiedziska, gdzie w Skansenie Miniatur możemy podziwiać Wielkopolskę w mini wersji 🙂 Warto tu wstąpić przed zwiedzaniem okolicy.

  Pozdrawiamy!
  Edyta i Kamil

 • Mon says:

  Kultur, nie kultór.

  • Wędrowne Motyle says:

   Niezwykle przepraszamy za ten błąd, który na pewno był literówką, gdyż aż trudno nam sobie wyobrazić, by go popełnić świadomie. I dziękujemy za zgłoszenie

 • flea says:

  Autorzy bloga to ten tekst napisali z okazji prima aprilis? ;> Czy w ogóle nie czytacie tego co publikujecie? cała masa literówek i do tego stek bzdur.
  W Wielkopolsce nie istnieje ”małe miasteczko nad brzegami jeziora”, które nazywa się Zakliczyn!
  Za to jest ZANIEMYŚL, wieś (nie miasteczko) , a wyspa o której tu piszecie, to Wyspa Edwarda położona na JEZIORZE RACZYŃSKIM.
  A Puszczykówko, to stacja kolejowa w PUSZCZYKOWIE.

  • Wędrowne Motyle says:

   Nie zawsze czytamy. Mało czasu. Najczęściej czytamy po jakimś długim czasie, jak ktoś do nas napisze, że gdzieś jest nieścisłość. Np Ty teraz 😉
   Poprawione
   Zaniemyśl nam się pomylił z Zakliczynem w Małopolsce bo i tu i tu mamy ciocie 🙂 W sumie kiedyś było to miasto. Dzięki za uwagi

  • Antoni says:

   Jest i stacja kolejowa Puszczykówko i Puszczykowo.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI