Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Warto się tu zatrzymać choć na chwilę. Bergamo

Warto się tu zatrzymać choć na chwilę. Bergamo

IMG_6264

Mówiąc Bergamo najczęściej myślimy – aaaaa, lotnisko! Tak, to prawda, bo w miejscowości Orio al Serio, znajdującej się w prowincji Bergamo (oddalone od centrum miasta o około 5 km) rzeczywiście mieści się znany wielu oszczędnym podróżnikom port lotniczy (wyspecjalizowało się w obsłudze tanich linii lotniczych). Bergamo ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Już lądując widzimy z okien samolotu po prawej stronie intrygujący widok, pięknie wystawionego do słońca na przedalpejskich wzgórzach miasta wież i murów.

Warto jest więc zatrzymać się tu choć na chwilę – choć na pół dnia. Podobnie zresztą jak z Gironą, do której dolatujemy udając się do Barcelony a często pomijamy –  ten kto miał okazją ją zwiedzić wie o co chodzi… Tutaj rzecz się ma niemal identycznie

Dojazd: Z lotniska Orio al Sero jedzie bezpośredni autobus komunikacji miejskiej 1A aż na Stare Miasto (zwane jest ono także Górnym Miastem). Z małym postojem na dworcu autobusowym w centrum jedzie się tu około 35 minut. Wysiadamy na ostatnim przystanku, lub na 3 od końca – przystanek Funicolar, jeśli chcemy użyć kolejki linowej (szynowej) na Stare Miasto. Najlepiej jest w ten sposób przemieścić się do średniowiecznej części Bergamo w przypadku, gdy mamy na zwiedzanie mało czasu. Warto jest nabyć bilet 24 – godzinny, którego cena wynosi około 5 Euro – obowiązuje także na kolejkę Funicolar. Można także kupić turystyczną kartę Bergamo (między innymi „darmowe” przejazdy komunikacją miejską)

Górne miasto

stare miasto bergamo mapa

Po pierwsze… Bergamo to właściwie dwa miasta w jednym – stare (górne – Bergamo Alta) otoczone murami weneckimi i wznoszące się na stromym wzgórzu jakieś 50-100 metrów ponad Doliną Padu oraz nowsza – dolna część (Citta Bassa) bardziej ruchliwa i nowocześniejsza. Centralnym punktem górnej części miasta (można dotrzeć tam pieszo podziwiając uroczą panoramę, autobusem lub kolejką – w tym przypadku dotrzemy na inny plac – Piazza del Mercato della Scarpe) jest Piazza Vecchia przy której wznosi się XII- wieczny bogato zdobiony pałac – Pallazzo della Regionale, mierząca ponad 50 metrów wieża miejska z zegarem (symbol Starego miasta) oraz z przyległa do niego XVIII – wieczna fontanna i charakterystyczny biały budynek – Palazzo Nuovo, w którym mieście się biblioteka.

IMG_6251

Nie miejcie obaw, że w naszym wpisie przewija się mnóstwo świątyń i placów, ponieważ Górne Miasto jest naprawdę dość kompaktowe i tak naprawdę przejdziecie je pieszo i to w różne strony w dwie-trzy godzinki.

Przy kolejnym placu – Piazza del Duomo wznosi się XV-wieczna Kaplica Colleonich – to perła lombardzkiej architektury renesansowej (ze wspaniałymi freskami na plafonie), a także bazylika Santa Maria Maggiore, której historia sięga XII wieku – okazała i wspaniale wpisująca się w „kamienny” surowy krajobraz tej części miasta.

Widoki, widoki, panoramy…

IMG_6267

Są. Te najprostsze – bez miasta w tle – połać ogromnej doliny Padu oczywiście złapiemy wzrokiem z murów obronnych, z których w szczególności należy skorzystać, siadając na jednym z Balluardo – czyli bastionów narożnikowych. Z XIV – wiecznego fortu (Rocca) rozciąga się ładny widok w kierunku starego miasta – szczególnie urokliwy jesienią. Ale to wciąż za blisko. Więc trzeba trochę się pomęczyć.
Nad starym miastem wznosi się wzgórze San Vigilio, które stanowi doskonały punkt widokowy. Można wejść tam pieszo, dojechać autobusem linii 21 albo też skorzystać z drugiej zabytkowej kolejki (w przypadku biletu 24 – godzinnego nie musimy kupować już dodatkowego), choć i tak jeśli będziemy chcieli na sam szczyt wzgórza musimy się nieco powspinać – warto, bo widok jest znakomity. Niemal wszystkie znane zdjęcia Bergamo robione są właśnie z tej perspektywy. Zwłaszcza jedno takie naprawdę słynne, na którym nad delikatnymi mgłami rozmywa się dosłownie różowe niebo.

Wracając, możemy zmienić trasę i odbić lekko na północ w kierunku Ogrodu Botanicznego. Stąd też widać fajnie miasto – może wystarczyć, dla tych, którzy będą zmęczeni.

Sekretne miejsce od nas: Rzadko odwiedzany, schowany trochę klasztor Convento di San Francesco. Dojdziemy tu odbijając spod surowej, prostokątnej wieży Torre Gombito idąc wzdłuż podłużnego placu Mercato del Fieno. W środku spotka nas klimatyczne claustro (krużganki) w romańskim stylu. Nawet w tłumne dni tutaj spotka Was chwila spokoju.

IMG_6244

Dolne miasto

W dolnym („nowym”) mieście nudzić się nie będą miłosnicy sztuki – w szczególności malarstwa. Znajduje się tu bowiem znakomita galeria sztuki (podobna jedna z najlepszych w całych Włoszech)– Accademia Carrara (obrazy Tycjana, Brueghela, van Dycka, Lotta, Rafaela).

Mimo, że część dolna Bergamo, której głównym punktem jest Porta Nuova tot nowa i nowoczesna część, to można tu także zwiedzić i starą dzielnicę – gdzie zachwycić się możemy pałacami i kościołami z XVI i XVIII wieku (szczególnie interesujące są kościoły Santo Spirito, San Bernardino, Sant’alessandro oraz San Bartolomeo). Warto też zatrzymać się na chwilę w sercu tej części miasta, czyli na Piazza Matteotti.

Z miastem związana jest także postać z włoskiej XV wiecznej komedii ludowej – Arlekina. Ten znany na całym świecie błazen „narodził” się niedaleko Bergamo – w górach. Przypomina zresztą o tym jego dość futurystyczny posąg znajdujący się w niewielkiej odległości od dworca autobusowego w Citta Bassa. Miasto słynie także ze znakomitych wyrobów cukierniczych i pieczywa – wzdłuż Via Colleoni – wąskiej uliczki, która stanowi jednocześnie główną arterię miasta, ciągną się liczne cukiernie, piekarnie i sklepiki oferujące miejscowe wypieki. Do najtańszych one jednak nie należą.

A jeśli mamy więcej czasu a Bergamo nas znudzi? Okolice

IMG_5695

No dobrze. A jeśli jest tak, że mamy za dużo czasu na Bergamo i chcemy zobaczyć coś więcej i poza miastem? Albo wręcz mamy jeden dzień ekstra? jest kilka możliwości.

Pierwsza i najpopularniejsza chyba (oraz najsensowniejsza naszym zdaniem) to podróż koleją na zachód w kierunku jednego z najpiękniejszych jezior świata – zjawiskowego Como. Podróż ta zajmie nam 1 i pół godziny z krótką przesiadką w Lecco. Właściwie to nasza wizyta nad jeziorem może się ograniczyć do Lecco – miasta z piękną starą bazyliką i wiszącymi ponad nim wapiennymi ścianami. Ale chyba jednak warto ruszyć dalej wzdłuż brzegu, by zaczepić o Varennę.

ZOBACZ RELACJĘ: Jezioro Como na weekend

Najbliższa alpejska dolina to. Co ciekawe pierwsze ważniejsze jej miasto – Albino, połączone jest z Bergamo… linią tramwajową T1. Ale im dalej, tym ciekawiej. Ostatecznym celem może być Clusone lub położone sąsiedzko średniowieczne miasteczko Orda. Sceneria wokół przypomina już powoli sielankowe klimaty, jak z reklamy „Milki”, szczyty przekraczają 2000 metrów. To już Alpy Bergamskie z kulminacją pod koniec doliny – Pizzo de Coca 3052 m n.p.m. >> Rozkład jazdy połączeń pomiędzy Bergamo a Clusone

Torre de Roveri to mała mieścinka poza Bergamo, do której również można dojechać transportem publicznym atb. Jedziemy linią 27, odbinając z linii tramwajowem w Nembro. Po co? A po nic ciekawego… Położenie Torre jest super – mnóstwo winnic i setki tarasów na stokach gór, przypominających trochę te azjatyckie 😉

POLECAMY RÓWNIEŻ: Bergamo jesienią na dużych zdjęciach [FOTOGALERIA]

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bergamo | Zarezerwuj hotel w Bergamo

Inne punty widzenia i relacje z Bergamo na innych blogach: U Marcina, u Natalii, u Celiny albo u Marty

Ilość komentarzy: 24 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ilość komentarzy: 24 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 95 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI