Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Warto się tu zatrzymać choć na chwilę. Bergamo

Warto się tu zatrzymać choć na chwilę. Bergamo

IMG_6264

Mówiąc Bergamo najczęściej myślimy – aaaaa, lotnisko! Tak, to prawda, bo w miejscowości Orio al Serio, znajdującej się w prowincji Bergamo (oddalone od centrum miasta o około 5 km) rzeczywiście mieści się znany wielu oszczędnym podróżnikom port lotniczy (wyspecjalizowało się w obsłudze tanich linii lotniczych). Bergamo ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Już lądując widzimy z okien samolotu po prawej stronie intrygujący widok, pięknie wystawionego do słońca na przedalpejskich wzgórzach miasta wież i murów.

Warto jest więc zatrzymać się tu choć na chwilę – choć na pół dnia. Podobnie zresztą jak z Gironą, do której dolatujemy udając się do Barcelony a często pomijamy –  ten kto miał okazją ją zwiedzić wie o co chodzi… Tutaj rzecz się ma niemal identycznie

Dojazd: Z lotniska Orio al Sero jedzie bezpośredni autobus komunikacji miejskiej 1A aż na Stare Miasto (zwane jest ono także Górnym Miastem). Z małym postojem na dworcu autobusowym w centrum jedzie się tu około 35 minut. Wysiadamy na ostatnim przystanku, lub na 3 od końca – przystanek Funicolar, jeśli chcemy użyć kolejki linowej (szynowej) na Stare Miasto. Najlepiej jest w ten sposób przemieścić się do średniowiecznej części Bergamo w przypadku, gdy mamy na zwiedzanie mało czasu. Warto jest nabyć bilet 24 – godzinny, którego cena wynosi około 5 Euro – obowiązuje także na kolejkę Funicolar. Można także kupić turystyczną kartę Bergamo (między innymi „darmowe” przejazdy komunikacją miejską)

Górne miasto

stare miasto bergamo mapa

Po pierwsze… Bergamo to właściwie dwa miasta w jednym – stare (górne – Bergamo Alta) otoczone murami weneckimi i wznoszące się na stromym wzgórzu jakieś 50-100 metrów ponad Doliną Padu oraz nowsza – dolna część (Citta Bassa) bardziej ruchliwa i nowocześniejsza. Centralnym punktem górnej części miasta (można dotrzeć tam pieszo podziwiając uroczą panoramę, autobusem lub kolejką – w tym przypadku dotrzemy na inny plac – Piazza del Mercato della Scarpe) jest Piazza Vecchia przy której wznosi się XII- wieczny bogato zdobiony pałac – Pallazzo della Regionale, mierząca ponad 50 metrów wieża miejska z zegarem (symbol Starego miasta) oraz z przyległa do niego XVIII – wieczna fontanna i charakterystyczny biały budynek – Palazzo Nuovo, w którym mieście się biblioteka.

IMG_6251

Nie miejcie obaw, że w naszym wpisie przewija się mnóstwo świątyń i placów, ponieważ Górne Miasto jest naprawdę dość kompaktowe i tak naprawdę przejdziecie je pieszo i to w różne strony w dwie-trzy godzinki.

Przy kolejnym placu – Piazza del Duomo wznosi się XV-wieczna Kaplica Colleonich – to perła lombardzkiej architektury renesansowej (ze wspaniałymi freskami na plafonie), a także bazylika Santa Maria Maggiore, której historia sięga XII wieku – okazała i wspaniale wpisująca się w „kamienny” surowy krajobraz tej części miasta.

Widoki, widoki, panoramy…

IMG_6267

Są. Te najprostsze – bez miasta w tle – połać ogromnej doliny Padu oczywiście złapiemy wzrokiem z murów obronnych, z których w szczególności należy skorzystać, siadając na jednym z Balluardo – czyli bastionów narożnikowych. Z XIV – wiecznego fortu (Rocca) rozciąga się ładny widok w kierunku starego miasta – szczególnie urokliwy jesienią. Ale to wciąż za blisko. Więc trzeba trochę się pomęczyć.
Nad starym miastem wznosi się wzgórze San Vigilio, które stanowi doskonały punkt widokowy. Można wejść tam pieszo, dojechać autobusem linii 21 albo też skorzystać z drugiej zabytkowej kolejki (w przypadku biletu 24 – godzinnego nie musimy kupować już dodatkowego), choć i tak jeśli będziemy chcieli na sam szczyt wzgórza musimy się nieco powspinać – warto, bo widok jest znakomity. Niemal wszystkie znane zdjęcia Bergamo robione są właśnie z tej perspektywy. Zwłaszcza jedno takie naprawdę słynne, na którym nad delikatnymi mgłami rozmywa się dosłownie różowe niebo.

Wracając, możemy zmienić trasę i odbić lekko na północ w kierunku Ogrodu Botanicznego. Stąd też widać fajnie miasto – może wystarczyć, dla tych, którzy będą zmęczeni.

Sekretne miejsce od nas: Rzadko odwiedzany, schowany trochę klasztor Convento di San Francesco. Dojdziemy tu odbijając spod surowej, prostokątnej wieży Torre Gombito idąc wzdłuż podłużnego placu Mercato del Fieno. W środku spotka nas klimatyczne claustro (krużganki) w romańskim stylu. Nawet w tłumne dni tutaj spotka Was chwila spokoju.

IMG_6244

Dolne miasto

W dolnym („nowym”) mieście nudzić się nie będą miłosnicy sztuki – w szczególności malarstwa. Znajduje się tu bowiem znakomita galeria sztuki (podobna jedna z najlepszych w całych Włoszech)– Accademia Carrara (obrazy Tycjana, Brueghela, van Dycka, Lotta, Rafaela).

Mimo, że część dolna Bergamo, której głównym punktem jest Porta Nuova tot nowa i nowoczesna część, to można tu także zwiedzić i starą dzielnicę – gdzie zachwycić się możemy pałacami i kościołami z XVI i XVIII wieku (szczególnie interesujące są kościoły Santo Spirito, San Bernardino, Sant’alessandro oraz San Bartolomeo). Warto też zatrzymać się na chwilę w sercu tej części miasta, czyli na Piazza Matteotti.

Z miastem związana jest także postać z włoskiej XV wiecznej komedii ludowej – Arlekina. Ten znany na całym świecie błazen „narodził” się niedaleko Bergamo – w górach. Przypomina zresztą o tym jego dość futurystyczny posąg znajdujący się w niewielkiej odległości od dworca autobusowego w Citta Bassa. Miasto słynie także ze znakomitych wyrobów cukierniczych i pieczywa – wzdłuż Via Colleoni – wąskiej uliczki, która stanowi jednocześnie główną arterię miasta, ciągną się liczne cukiernie, piekarnie i sklepiki oferujące miejscowe wypieki. Do najtańszych one jednak nie należą.

A jeśli mamy więcej czasu a Bergamo nas znudzi? Okolice

IMG_5695

No dobrze. A jeśli jest tak, że mamy za dużo czasu na Bergamo i chcemy zobaczyć coś więcej i poza miastem? Albo wręcz mamy jeden dzień ekstra? jest kilka możliwości.

Pierwsza i najpopularniejsza chyba (oraz najsensowniejsza naszym zdaniem) to podróż koleją na zachód w kierunku jednego z najpiękniejszych jezior świata – zjawiskowego Como. Podróż ta zajmie nam 1 i pół godziny z krótką przesiadką w Lecco. Właściwie to nasza wizyta nad jeziorem może się ograniczyć do Lecco – miasta z piękną starą bazyliką i wiszącymi ponad nim wapiennymi ścianami. Ale chyba jednak warto ruszyć dalej wzdłuż brzegu, by zaczepić o Varennę.

ZOBACZ RELACJĘ: Jezioro Como na weekend

Najbliższa alpejska dolina to. Co ciekawe pierwsze ważniejsze jej miasto – Albino, połączone jest z Bergamo… linią tramwajową T1. Ale im dalej, tym ciekawiej. Ostatecznym celem może być Clusone lub położone sąsiedzko średniowieczne miasteczko Orda. Sceneria wokół przypomina już powoli sielankowe klimaty, jak z reklamy „Milki”, szczyty przekraczają 2000 metrów. To już Alpy Bergamskie z kulminacją pod koniec doliny – Pizzo de Coca 3052 m n.p.m. >> Rozkład jazdy połączeń pomiędzy Bergamo a Clusone

Torre de Roveri to mała mieścinka poza Bergamo, do której również można dojechać transportem publicznym atb. Jedziemy linią 27, odbinając z linii tramwajowem w Nembro. Po co? A po nic ciekawego… Położenie Torre jest super – mnóstwo winnic i setki tarasów na stokach gór, przypominających trochę te azjatyckie 😉

POLECAMY RÓWNIEŻ: Bergamo jesienią na dużych zdjęciach [FOTOGALERIA]

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bergamo | Zarezerwuj hotel w Bergamo

Inne punty widzenia i relacje z Bergamo na innych blogach: U Marcina, u Natalii, u Celiny albo u Marty

Ilość komentarzy: 25 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • wedrujacekropki says:

    Jak zawsze bardzo przyjemnie się was czyta i ogląda. Zdjęcia są piękne i oddają klimat tego miasta. Nam udało się odwiedzić Bergamo w październiku zeszłego roku i miasto bardzo przypadło nam do gustu. Oczywiście najbardziej spodobało nam się górne miasto, ale również plac Piazza Pontida mieszczący się w Citta Bassa jest warty odwiedzenia, zwłaszcza wieczorem, gdzie czas z bliskimi spędzają miejscowi. Uważamy, że niesłusznie jest przez wielu Bergamo pomijane podczas odwiedzin Mediolanu. Zauważyliśmy, że nie nagraliście vlog ze zwiedzania tego miejsca dlatego podsyłamy link do naszego krótkiego filmiku z odwiedzin tego wspaniałego miasta! Gorąco Was pozdrawiamy 🙂 https://youtu.be/b8HLIdhLqcM

  • Witajcie
    Informacje idealne dla mnie.Już niebawem wybieram się na 1 dzień do Bergamo,1 nad Como i 1 Berniną Express w Alpy.
    Widzę,że jest pięknie i już nie mogę się doczekać. Czy bilet 24 godzinny obejmuje dojazd na lotnisko? Pozdrowienia i podziękowania za fajne relacje 😉

  • Do Waszych punktów widokowych dodalibyśmy jeszcze Wieżę Miejską przy Piazza Vecchia – wspaniale prezentują się z tej perspektywy nie tylko pobliskie świątynie, ale całe Citta Alta, a nawet Castello di San Vigilio.
    Byliśmy we wszystkich tych punktach i wydaje nam się, że najciekawszy widok był właśnie z wieży (nawet lepszy niż z Castello). Warto wydać 5 euro za wstęp 😉

  • Z miejsc, które zobaczyłem w Bergamo najbardziej zaskoczyło mnie piękne wnętrze bazyliki. Z zewnątrz nic tego nie zapowiadało 🙂

  • Mateusz says:

    Super;) Bergamo to obowiązkowy punkt, zapraszamy też do naszej relacji, a wszystkim, którzy będą w okolicy również polecamy zwiedzanie Varenny, położonej nad pięknym jeziorem Como: https://lecebochce.pl/varenna-i-alpejskie-jezioro-como/

  • Ale niespodzianka, dzięki za podlinkowanie 🙂

  • Dzięki za poradnik, na pewno się przyda, bo ostatnio jest sporo fajnych ofert do Bergamo. Tam nas jeszcze nie było 🙂 Skorzystałam już częściowo z poradnika w Londynie i faktycznie podsunęliście parę dobrych pomysłów, więc mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku Włoch. Pozdrowienia 😉

    • Wędrowne Motyle says:

      No Londyn już dość stary, ale ciągle kilka osób w miesiącu podąża tym szlakiem 🙂 powodzenia

  • Artur says:

    Wygląda trochę sennie. W sumie, może i trochę spokoju mi się przyda po powrocie z Chin, byle nie za wiele ;P Jest tam co robić po zmierzchu?

    Ile dni myślicie, że warto przeznaczyć na Bergamo?

  • No More Maps says:

    Cały czas się tam wybieram, bo tanie loty są świetne, ale ceny noclegów niestety odstraszają :/

  • Pytanie odnośnie dojazdu nad Como: jest jakieś ograniczenie czasowe na przesiadkę w Lecco? Bo myślę nad zwiedzaniem 2 w 1 : Varenna i Lecco na jadnym bilecie z Bergamo 🙂

  • wiola says:

    hej, gdzie się najlepiej zatrzymać w Bergamo? Macie jakieś szczególne miejsca ?

    • Wędrowne Motyle says:

      niestety nie mamy gdyż nigdy nie zostawaliśmy tam na noc. # razy za dnia, bo jest drogo. Tzn drogo… no na pewno powyżej 200 zł 🙁 Jeśli ktoś z Was miał jakies fajne doświadczenie pod tym wzgledem – wpisujcie w komentarzach 🙂

    • Karolina says:

      Mogę polecić Central Hostel Bergamo-pokój z łazienką – 30euro/os. Był to najtańszy znaleziony przez nas nocleg 🙂 Było blisko stamtąd wszędzie. Świetna baza wypadowa.

    • Dublinia says:

      Rewelacyjne bb w Bergamo z przeurocza wlascicielka https://www.villarina.eu/english.html swoj pobyt w Bergamoopisalam tu https://dublinia.blox.pl/2014/06/Bergamo.html, sa tez posty o Como i Clusone.

  • Anna Pukrop says:

    pięknie tam jest 🙂 byłam w zimie i latem, marzy mi się jesień 🙂

  • marzymy o tym aby się tam zatrzymać – choć na chwilę… 😉

  • Bergamo skradlo mi serce, albo lepiej: wlazlo mi w serce. Polecam!

  • Bartosz Ko says:

    Citta Allta bardziej urokliwe niż Mediolan

  • No ja wlasnie pod koniec września się wybieram więc wpis w sam raz dla mnie

  • Andzia says:

    Bergamo Alta to Cita Alta – warto to dodać gdyż taka informacja pojawia się choćby na wyświetlaczach autobusów 🙂

Ilość komentarzy: 25 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI