Mapa Architektura Christiano Ronaldo przedstawia: Zapraszam do Funchal, zobaczcie, co trzeba zobaczyć w stolicy Madery ;)

Christiano Ronaldo przedstawia: Zapraszam do Funchal, zobaczcie, co trzeba zobaczyć w stolicy Madery ;)

Nasz pierwszy wpis o Maderze. Właściwie powstał w czasie EURO 2012, zainspirowała nas do tego dobra gra Christiano Ronaldo, który tu się urodził i wychował. Dokładnie w stolicy, czyli 100-tysięcznej metropolii. (Metropolii jak na wyspiarskie warunki).

Jeśli jedziecie na Maderę to zapewne nie jesteście plażowymi turystami. Mamy pewność, że nie jesteście, bo tu praktycznie… nie ma plaż. Trzeba smakować wyspy poprzez jej miasta, wsie, urwiste zbocza i ogrody. Zazwyczaj zaczynając od Funchal (Wymawiajcie Funszal) No to w drogę…

AirplaneStolica wulkanicznej wyspy Madera na Oceanie Atlantyckim – Funchal leży na jej południowym wybrzeżu. W niewielkiej odległości od Funchalu (15 km na wschód od stolicy w Santa Cruz – TAXI, 15 euro) znajduje się międzynarodowy port lotniczy, stąd także wyruszają wycieczkowce do Afryki i do Ameryki oraz autobusy do wszystkich niemal zakątków wyspy. Na upartego przylecicie tu samemu, choć nie będzie łatwo ani tanio. Do Funchal lata niskokosztowa Easyjet z Londynu, Bristolu i Lizbony – z półrocznym wyprzedzeniem kupicie bilety za około 200 euro (+ dolot ). Ponadto do Funchal latają np. Norwegian i TUIfly.

lotnisko funchal
fot. pizzodisevo therapy / flickr.com / CC

>> ZOBACZ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Funchalu. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent 

funchal widok
fot. Capt’ Gorgeous / flickr.com / CC

A teraz ciekawostka! Nazwa miasta wzięła się od… kopru! Po portugalsku koper to „funcho” i roślina ta w ogromnych ilościach porasta okoliczne pola. Historia miasta jest długa i wiąże się z pewnym żołnierzem w służbie Henryka Żeglarza, podróżnikiem i żeglarzem Joao Goncalves Zarco, który odkrył Maderę i w 1421 roku założył tam miasto Funchal. Znaleźć można tutaj i polskie akcenty. Przez trzy miesiące mieszkał tu marszałek Józef Piłsudski (w willi Bettencourt na przedmieściach stolicy).

A co trzeba koniecznie zobaczyć w Funchalu i okolicy?

fot. pedro_coutinho / flickr.com / CC

Najważniejszym miejscem, z którego rozpościera się wspaniała panorama na miasto jest wzgórze Monte (niegdyś ważny ośrodek uzdrowiskowy). Tutaj znajduje się Sanktuarium Matki Bożej, można się do niego dostać pokonując liczne schody z czarnego bazaltu. Ciekawostką jest fakt, że w kościele pochowany został cesarz Karol I Habsburg, który spędził na wygnaniu w Funchalu swoje ostatnie miesiące życia. Zobaczyć w można również figurkę Madonny z Monte, czyli patronki wyspy. Na wzgórze można dojechać również kolejką linową, a zjechać dość oryginalnie bo toboganem (sanie wykonane z drewna i wikliny, „kierowane” przez mężczyzn ubranych w charakterystyczne białe koszule oraz słomkowe kapelusze więc łatwo ich rozpoznać).
Koniecznie zobaczyć trzeba Katedrę Largo da Se, która pochodzi z XV wieku i w swoich (niezbyt skromnych) „progach” gościła znanych powszechnie Krzysztofa Kolumba, czy Ferdynanda Magellana.

ogród botaniczny funchal
fot. Leo-setä / flickr.com / CC

Liczne ogrody , stolica z nich słynie, to głównie zasługa znakomitej gleby wulkanicznej i łagodnego klimatu wyspy (nie bez powody zwana jest  „wyspą wiecznej wiosny”), a także ludziom, którzy sprowadzali tu przeróżne gatunki roślin ze wszystkich stron świata. Warto odwiedzić Ogród Botaniczny, który znajduje się na terenie dawnej prywatnej posiadłości, gdzie podziwiać można między innymi wiele gatunków palm i przechadzające się alejkami pawie. Dobrze jest też przy okazji zobaczyć Ogród Orchideii czy Ogród Tropikalny z papuzim parkiem, który znajduje się na terenie Quinta Monte Palace. Generalnie okolice i przedmieścia Funchal to jeden wielki ogród, jak cała Madera

targowisko funchal przyprawy
fot. futureshape / flickr.com / CC

Dla smakoszy koniecznie polecamy targ miejski (hala targowa Mercado dos Lavradores), gdzie między innymi można kupić chyba wszystkie możliwe warzywa, owoce, ryby o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedzieliśmy, a dla romantyków plątaninę wąskich uliczek najstarszej części miasta. Jest też coś dla imprezowiczów: tętniąca życiem,turystyczna dzielnica Lido z przepiękną promenadą i wieloma barami, restauracjami oraz klubami.

Co jeszcze?

funchal stare miasto
fot.Capt’ Gorgeous / flickr.com / CC

Będąc w Funchalu koniecznie zobacz również: barokowe Colegio z (XVII wieku), klasztor Santa Clara, kaplicę Santa Catarina, fortecę Sao Lourenco z XVI w oraz dwa zabytkowe forty Pico i Sao Tiago. Znajdź również czas na odwiedzenie ciekawych muzeów: Sztuki Sakralnej (z kolekcją XVI wiecznej sztuki flamanckiej i portugalskiej, przedmiotami ze złota, kolekcjami posągów), Quinta das Cruzes (zobaczysz tu meble i kolekcje sztuki dekoracyjnej), Museu de Fotografia Vicentes (muzeum fotografii) czy Frederico Freitas (dom- muzeum) i Muzeum Historii Naturalnej.

CO WEDŁUG WAS WARTO ZOBACZYĆ W FUNCHALU? JEŚLI JUŻ TAM BYLIŚCIE, PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI I PROPOZYCJAMI

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Pozycjoner says:

  Cześć, czy możecie polecić jakiś miły nocleg w stolicy z dostępem do Internetu (niestety będę musiał trochę popracować przy pozycjonowaniu).

 • Ana says:

  Hello!
  I’m one of those lucky enough to live in Madeira!
  I would like to thank the authors of this post because it’s really complete and has a lot of information about Madeira.
  If anybody need helps around the island, feel free to contact me or join my facebook group called „Madeira Islands for Tourists”.
  We’re a group of people living in Madeira that help people with information and tips on what to do here, totally non-profit.
  Hope to see you in Madeira one day 🙂

  And here goes polish translation, using google translate. It will probably be a very funny translation 😛

  Witaj!
  Jestem jednym z tych ludzi, którzy mieszkają na Maderze!
  Chciałbym podziękować autorom tego postu, bo to jest naprawdę kompletne i ma wiele informacji na temat Madery.
  Jeśli ktoś potrzeby pomaga wokół wyspy, prosimy o kontakt ze mną lub dołączyć do mojej grupy na Facebooku o nazwie „Madeira Islands for Tourists”.
  Jesteśmy grupą ludzi żyjących na Maderze, które pomagają ludziom z informacji i wskazówek na temat tego, co tu zrobić, całkowicie non-profit.
  Do zobaczenia w Madeira jeden dzień 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 1oo tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI