System komunikacji w Chorwacji jest bardzo dobrze rozbudowany, duże miasta są między sobą świetnie skomunikowane, autobusem można dotrzeć niemal do każdej miejscowości. Nieco gorzej ma się chorwacka kolej: jedynie w głębi kraju dorównuje ona komunikacji autobusowej, na obszarach nadmorskich odgrywa niezbyt znaczącą rolę. Dużą popularnością cieszą się też połączenia promowe (a dla nas turystów są one niezłą atrakcją!), sieć promów i statków kursuje między nadmorskimi miejscowościami a wyspami, stanowiąc jedyny sposób w jaki można się na nie dostać.

PROMY W CHORWACJI – PODRÓŻOWANIE PROMAMI
Głównym przewoźnikiem, który obsługuje większość linii promowych jest Chorwacka Kompania Morska. W sezonie letnim ruch promowy pomiędzy wyspami i największymi nadmorskimi miejscowościami jest wzmożony. Skorzystać można również z wodolotów. Poniżej przedstawiamy listę połączeń promowych, ceny znajdują się na stronie internetowej i zależą od tego, czy wybierzemy kabinę (wewnętrzną lub zewnętrzną), czy wystarczy nam podróż na pokładzie (nawet trzykrotnie taniej, dlatego te ceny podajemy!)
(Uwaga! Stan na sierpień 2012)
Stari Grad (Island Hvar) – Sobra, Dubrovnik (cena to 16€)
Połączenia z okolic Zadaru (Zadar – Preko, Biograd – Tkon, Zadar – Brbinj, Zadar- Molat, Sestrunj, Zverinac, Zadar – Bršanj Zadar – Silba, Olib, Premuda, Silba-Mali Lošinj,Olib, Premuda, Ist, Zadar – Mali Lošinj, Zadar – Ist (Kosirača). Ceny w okresie letnim można znaleźć tutaj(ceny biletów od czerwca do końca września). Połączenia przyspieszone: Zadar – Molat – Brgulje – Zapuntel – Ist, Zadar – Sali – Zaglav, ceny znajdziesz tutaj.
Połączenia z okolic Sibenika to: Šibenik – Zlarin, Šibenik – Žirje, Zlarin – Žirje, a ceny znajdziesz tutaj. Ceny obowiązują od początku czerwca do końca września.
Połączenia z okolicy Splitu: Split – Supetar, Split – Rogač, Makarska – Sumartin, Split – Stari Grad, Split – Vis, Split – Vela LukaSplit – Lastovo, Vela Luka – Lastovo, Drvenik – Sućuraj, Ploče -Trpanj, Orebić – Dominče, Seget Donji – Drvenik Veli,Drvenik Mali, Split – Drvenik Veli,Drvenik Mali. Ceny tych połączeń znajdują się tutaj. Linie przyspieszone i ceny:
Połączenia z okolicy Dubrovnika: Prapratno – Sobra, Dubrovnik – Sudurad, ceny są tutaj.
Można skorzystać również z usług innych przewoźników jak na przykład: Sem Marina, SNAV, Adriatica. Niektóre trasy lokalne obsługiwane są przez prężnych przewoźników jak: Mediteranska plovidba, Losinjska plovidba, Rapska plovidba(bilety kupuje się na przystani, rezerwacja nie jest konieczna).

PORUSZANIE SIĘ AUTOBUSEM
Dworce autobusowe w Chorwacji zlokalizowane są zwykle w centrach miast (prawie zawsze posiadają przechowalnię bagażu, punkty wymiany walut i zaplecze gastronomiczne). W sezonie turystycznym warto jest korzystać z przedsprzedaży, by uniknąć stania w autobusie na trasie dalekobieżnej (zwłaszcza jeśli chodzi o podróże do miejscowości nadmorskich). UWAGA! godziny wypisane na rozkładach jazdy są dość dowolnie interpretowane przez kierowców, warto jest więc być na dworcu nieco wcześniej, by zdążyć na autobus, który dziwnym trafem wyjechał kilka minut przed planowanym odjazdem.
Autobusem (dodajmy komfortowym, często nowym i z przyjaznym kierowcą) można dotrzeć do prawie każdej miejscowości, w sezonie uruchamiane są ponadto dodatkowe połączenia z miejscowościami turystycznymi. Największym chorwackim przewoźnikiem jest firma Autotrans. Można też zajrzeć na strony z rozkładami jazdy z takich miejscowości jak: Zagrzeb, Split. UWAGA! w autobusach płaci się za każdą sztukę bagażu, ta forma podróżowania jest raczej droga.