Mapa Architektura Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Barcelonie

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Barcelonie


Barcelona to miasto bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez licznych turystów z całej Europy i świata. Ma niepowtarzalną atmosferę , gdzie nowoczesność jakoś tak płynnie miesza się z historią tego miasta. Urokliwe, wąskie, średniowieczne uliczki z romantycznymi kawiarenkami, błyskotliwa architektura Gaudiego, lśniące w słońcu fasady szklanych wieżowców, liczne galerie sztuki, muzea oraz miejskie parki, wreszcie plaże, które ciągną się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

 

To wszystko oferuje Barcelona zauroczonym jej klimatem turystom. A co w tym wszystkim jest najlepsze? To, że wiele atrakcji i zabytków możemy oglądać i zwiedzać zupełnie za darmo. Musimy tylko wiedzieć kiedy, gdzie no i które. Dzięki tej oszczędności naszą wycieczkę do Barcelony będziemy wspominać jeszcze milej. Oto propozycje darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w stolicy Katalonii. 

>>POLECAMY: DARMOWE ATRAKCJE. ZWIEDZANIE NP. RZYMU, BERLINA, LONDYNU ZA FREE!

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Barcelonie | Zarezerwuj hotel w Barcelonie

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE BARCELONY

1. Parc de la Ciutadella, zaprojektowany w 1873 roku park otwarty jest codziennie od godziny 10 aż do zachodu słońca, jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, z dala od zgiełku miejskiego przez Barcelończyków. W parku możemy zobaczyć wiele interesujących budowli, jak na przykład: Arc de Triomph – ceglana budowla, która nawiązywać miała do paryskiego Łuku Triumfalnego (zaprojektowana jako wejście na teren Wystawy Światowej w 1888 roku), fontanna La Cascada – monumentalna budowla przedstawiajaca Neptuna, liczne rzeźby a także pozostałości po znajdującej się tu niegdyś cytadeli (stąd nazwa parku), jezioro, ogród zoologiczny (płatne wejście), budynek Parlamentu Katalonii, kawiarenki, palmiarnie, oranżerie i wiele innych atrakcji.

2. Kościół Santa Ana, niezwykle uroczy kosciół, który posiada wspaniałe dwupoziomowe gotyckie krużganki oraz kapitularz pochodzące z XII wieku. Ciekawostką jest to, że kościół został zbudowany specjalnie dla templariuszy. W niewielkiej odległości od kościoła znajduje się Placa de la Villa de Madrit na którym zobaczymy fragmenty rzymskiej nekropolii.

3. Catedral de Santa Eulalia, budowa kościoła zaczęła się w XIII wieku za panowania Jakuba II Sprawiedliwego na miejscu dawnej rzymskiej świątyni, więc ma on długą historią i aż dziwne jest to, że można go zwiedzać zupełnie za darmo. Surowe, przestronne wnętrze kryje wiele ciekawych zabytków, między innymi kryptę ze szczątkami św. Eulali (poniosła męczeńską śmierć z rąk Rzymian), 29 kaplic bocznych – w jednej z nich znajduje się krucyfiks pochodzący z chrześcijańskiego okrętu biorącego udział w bitwie pod Lepanto w 1571 roku. Kościół zachwyca również wspaniałymi krużgankami otoczonymi bramą z kutego żelaza, wychodzącymi na przepiękny ogród zamieszkały przez liczne gęsi.

4. Temple Roma D’Augusti, czyli Rzymska Świątynia Augusta, znajduje się w dzielnicy Gotic. Była ona w czasach rzymskich najważniejszym miejscem kultu. Dziś pozostałości z czterema korynckimi wieżami są największym zachowanym zabytkiem z tego okresu.

5. Palau Moja, znajduje się przy najsławniejszej ulicy Rambli, na parterze tego XVIII wiecznego, klasycystycznego pałacu znajduje się ciekawa księgarnia, a na pierwszym pietrze możemy podziwiać wspaniały barokowy salon z  freskami Francesca Pla. W budynku umieszczane są też wystawy czasowe (trzeba wcześniej zadzwonić: 933162740 i umówić się na zwiedzanie salonu). Po drugiej stronie Rambli, na przeciwko Palau Moja, wejść można za darmo do XVII wiecznego, barokowego kościoła Mare de Deu de Betlem.

6. Kościół Sana Maria del Mar, ten gotycki kościół zbudowany został przez kompanie morskie w latach 1329-84 i znajduje się w dzielnicy La Ribera. To nie jest jednak typowy gotycki kościół, ponieważ zbudowany został w swoistej odmianie gotyku, zwanej gotykiem katalońskim. Wnętrze kościoła jest przepiękne, zwłaszcza, jak patrzymy z perspektywy głównego wejścia, a światło przenikając przez kolorową rozetę mieni się różnymi barwami odbijając się o ściany lub ośmioboczne kolumny wspierające krzyżowe sklepienie. Budowa tej właśnie świątyni stała się tłem fabuły znanej książki Katedra w Barcelonie Ildefonsa Falconesa.

7. Antic Hospital de la Santa Creu, znajduje się w dzielnicy El Raval, to powstały w XV wieku oddział dla rekonwalescentów i główny szpital miasta aż do 1919 roku. Kompleks budynków mieści w sobie również archiwum oraz Rektorat Królewskiej Akademii Medycznej, a także innych tego typu instytucji. Warto wejść do Domu Rekonwalescentów  z przepięknymi zdobieniami oraz do dawnej szpitalnej kaplicy z XV wieku, która dziś jest miejscem wystawienniczym.

8. Caixa Forum, znajduje się na południowym wzgórzu Barcelony – Montjuic (znajdują się tu również budowle wzniesione z okazji organizowanych w Barcelonie Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku). To centrum kultury, sztuki, rozrywki ale też miejsce gdzie można poczytać oraz wypić dobrą kawę w budynku dawnej fabryki Casaramona  wybudowanej w stylu modernistycznym według projektu Cadafalcha i Josepa Puig. Jeśli jesteś już na wzgórzu to zobacz też Magiczną Fontannę (polecamy zwłaszcza po zmroku, gdy jest pięknie oświetlona), prowadzą do niej schody ruchome, odpocznij w jednym z licznych ogrodów i zobacz wystawę w Galerii Olimpijskiej przy Stadionie Olimpijskim.

9. Hospital de la Santa Creu i Sant Pau, to wspaniały budynek zaprojektowany w stylu modernista, który znajduje się w dzielnicy Eixample. To ponad 20  pawilonów połączonych ze sobą podziemnymi przejściami. Kompleks przypomina miasto-ogród, który miał sprzyjać szybkiemu powrotowi do zdrowia. Wpisany został na listę UNESCO.

10. Parc Guell, to wspaniały ogród z licznymi elementami architektonicznymi zaprojektowany przez słynnego Antonio Gaudiego (miał być swego rodzaju miastem i ogrodem w jednym). Znajduje się na liście UNESCO i możemy tam podziwiać liczne dzieła wykonane przez tego katalońskiego artystę, jak na przykład przedziwne pawilony tuż przy bramie wejściowej, schody wejściowe do głównego pawilonu ze słynną „mozaikową” jaszczurką, Sala Kolumnowa, taras nad pawilonem kolumnowym, czy dom, w którym mieszkał Gaudi (obecnie muzeum poświęcone artyście, wstęp dodatkowo płatny).

Od 2015 rok wstęp do parku jest płatny!

DODATKOWE ATRAKCJE

Bez żadnych oporów możemy fotografować i podziwiać fasadę nieskończonego, ostatniego dzieła Antonio Gaudiego – Sagrada Familia, nikt nie zażąda od nas pieniędzy za spacer po Rambli, czy po najstarszych dzielnicach miasta (podobno spacer ulicami Barcelony jest tak naprawdę jego największą atrakcją!), a także jak będziemy chcieli odpocząć na miejskiej plaży, czy zobaczyć fragmenty rzymskich murów albo innych rzymskich pamiątek w mieście. Za darmo możemy również wejść do jeszcze innych, niż wcześniej wspomniane, kosciołów: Najświętszego Serca na Tibidabo, Santa Maria del Pi, Bazylika la Merce. Do większości państwowych muzeów jak na przykład: Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Muzyki, Muzeum Barcelony możemy wejść za darmo w niedzielne popołudnia (od 15:00 do 20:00). Natomiast do Muzeum Picassa bez biletu wejdziemy w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, podobnie jak w przypadku Muzeum Ceramiki i Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, a także do klasztoru klarysek Monestir de Pedralbes. Do budynku będącego niegdyś siedzibą biskupa, a później hrabiów Barcelony (Museu Federic Mares z ciekawą kolekcją sztuki romańskiej i pamiątki po Maresie wejdziemy za darmo w środy od 15:00 do 19:00. No i nie zapomnijcie przejść się po gwarnym targu La Boqueria, gdzie zakupy robią najlepsi barcelońscy restauratorzy

Pamiętajcie, że loty do Barcelony z Polski nie należą do najtańszych (150 – 200 zł), no ale jeśli na miejscu oszczędzimy, to cała wyprawa nie powinna nas wynieść aż tak dużo.

PROMOCJA: Jesienią możecie polecieć tanio do Barcelony. Np. z Katowic i np. za mniej niż 150zł! (Silesiair)

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Barcelonie | Zarezerwuj hotel w Barcelonie

A JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE INNYCH, DARMOWYCH ATRAKCJI BARCELONY? PISZCIE!

Jeśli chcecie poczytać dużo więcej o zwiedzaniu tego miasta zobaczcie u Karola Wernera przewodnik po ciekawych miejscach i zabytkach Barcelony

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI