Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Portugalii To jest inny świat! Południowa Portugalia, czyli wybrzeże Algarve. TOP 10 największych skarbów [+Mapa]

To jest inny świat! Południowa Portugalia, czyli wybrzeże Algarve. TOP 10 największych skarbów [+Mapa]

Okolice Portimao

Algarve to raj na ziemi, gdzie lato trwa niemal cały rok, a liczne plaże, kolorowe klify, ciepłe morze i malownicze wioski rybackie przyciągają wielu turystów z wielu zakątków świata. Mówi się, że to właśnie tu znajdują się najpiękniejsze plaże Europy.

Region oddzielony od reszty Portugalii wysokimi górami, zachował odrębność kulturalną, a ślady po dawnych mieszkańcach tego południowego skrawka kraju – Maurach widoczne są tutaj w wielu miejscach, przywodząc na myśl malownicze wioski krajów Maghrebu. Ale to nie tylko raj dla miłośników słońca i plaż, tłumnie przyjeżdżają tu również miłośnicy sportów wodnych (zwłaszcza na zachodnie wybrzeże) ale też ci, którzy lubią zwiedzać, czy spacerować wśród dzikiej przyrody. Wniosek – Algarve to miejsce dla każdego, nawet najbardziej wybrednego turysty!

Materiał ma charakter encyklopedyczny nie opiera się na autorskich doświadczeniach lecz na ogólnej wiedzy geograficznej i turystycznej autorów.

Południowa Portugalia i Algarve. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Algarve mapa atrakcji turystycznych

przyladek sw wincentego portugalia
Fot. NaiaraPerezdeVillarreal / flickr.com / CC

1. Przylądek świętego Wincentego, to najdalej na południowy-zachód wysunięty fragment Portugalii  i całej kontynentalnej Europy, często określany jako koniec świata, ponieważ dalej widać już tylko bezkres oceanu. Stojąc na skale mającej wysokość 60 metrów, rzeczywiście może się wrażenie, jakby się było na końcu świata. Być może dlatego tutaj, w Sagres istniała słynna Akademia Morska, która zrodziła wielu kapitanów i nawigatorów i pomogła Portugalczykom „zdobyć” tyle świata.

Przydadzą się przeciwwiatrowe kurtki i nakrycia głowy – wieje tu strasznie! Turyści przyjeżdżają tu dla wspaniałych widoków – strome klify opadające w ciemną toń oceanu i liczne ptaki, które upodobały sobie skały u ich podnóża. Na samym krańcu przylądka (niedostępny dla zwiedzających) znajduje się latarnia morska, której światło ma najdłuższy zasięg w całej Europie.

2. Olhao, ładne miasto i port rybacki, które przyciąga głównie tym, iż wypływa stąd bardzo dużo, dość tanich promów. Największą atrakcją jest tutaj przede wszystkim najstarsza nadbrzeżna dzielnica rybacka z ciasnymi uliczkami i białymi domami posiadającymi tarasy na dachach, która przywodzi na myśl malowniczą zabudowę krajów północnej Afryki. Warto też udać się na halę targową, gdzie sprzedaje się mnóstwo rodzajów ryb i innych morskich stworzeń, a także udać się promem na jedną z pobliskich wysepek (miasto oddzielone jest od oceanu pasmem długich wysepek i mierzei) z pięknymi plażami (na przykład Ilha da Armona, czy Ilha de Culatra)

3. Milreu, położone w niewielkiej odległości od Faro, przyciąga przede wszystkim turystów zainteresowanych antycznymi zabytkami. Można zobaczyć tu pozostałości po rzymskiej posiadłości wiejskiej z zachowanymi częściowo mozaikami podłogowymi. Posiadłość ta znajduje się około kilometra od centrum Estoi, gdzie można podziwiać zupełnie inną atrakcję – neorokokowy Palacio do Visconde de Estoi z ładnym ogrodem udostępnionym dla zwiedzających.

tavira
Tavira – fot. GonzaloMMD / flickr.com / CC

4. Tavira, jedno z najpiękniejszych miast całego Algarve, i jedno z ostatnich większych przed granicą z Hiszpanią, które malowniczo rozłożyło się po obydwu stronach rzeki Gilao. Kawałek od morza.
Uwagę przykuwa tu przede wszystkim potężny most – Ponte Romana, który łączy brzegi rzeki w centrum miasta. Warto pospacerować po promenadzie nadrzecznej, usiąść w jednej z licznych kawiarni w cieniu palm, udać się do ładnego portu, z którego można popłynąć promem na Ilha de Tavira albo wejść na pozostałości po mauretańskim zamku, znajdującym się na wzgórzu ponad starówką, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto. W Tavirze mamy okazje zobaczyć również Igreja de Santa Maria do Castelo – kościół, który posiada piękne boczne kaplice z XVII i XVIII wiecznymi azulejos i starą wieżę wodną z dużym zegarem.

faro
Faro – fot. Bert Kaufmann / flickr.com / CC

5. Faro, najbardziej popularne miasto w całym regionie, zapewne z uwagi na port lotniczy i połączenia z wieloma miastami w Europie. Posiada ciekawą starówkę, otoczoną murami obronnymi z pięknymi bramami miejskimi. Na placu katedralnym (Largo da Se), wśród pachnących drzew pomarańczy stoi budowla od której plac wziął swoją nazwę – Se (Katedra), które jest przykładem połączenia licznych stylów architektonicznych (skutek trzęsienia ziemi i wielu przebudowań) –  słynie z pieknych azulejos oraz równie ładnych kaplic, warto wejść na dzwonnicę, by podziwiać widok na miasto i okolicę. Warto zobaczyć urokliwy port jachtowy i wejść choć na chwilę do Muzeum Morskiego, gdzie zobaczymy liczne modele statków, również tych, którymi wyruszali na „podbój świata” portugalscy żeglarze w XV i XVI wieku. Dla miłośników mocnych wrażeń – Kaplica Kości przy Igreja do Carmo, która mieści ponad 1000 kości mnichów (w dzielnicy Ribeirinho). Z Faro można udać się również na okoliczne wysepki z pięknymi plażami.

6. Parque Natural da Ria Farmosa, rzeka meandrująca na wschodnim wybrzeżu między długimi pasami piasku, bagniskami i solankami , tworzy tu  lagunę o specyficznym mikroklimacie, oddzieloną od morza wydmami-wysepkami. Na terenie tym żyją liczne ptaki wodne, a także gady, no i oczywiście liczne skorupiaki. By zwiedzić Park, najlepiej poruszać się wzdłuż Ścieżki Edukacyjnej, po drodze której będziemy mieli okazję zobaczyć zagrodę z psami wodnymi! W okolicach miejscowości Tavira – w obrębie Parku, zobaczymy jedyne w swoim rodzaju saliny, na których brodzą przeróżne egzotyczne ptaki.

7. Cacela Velha, urocza wioska rybacka na wschodnim wybrzeżu Algarve tuż przy Cabanas. Przepięknie umieszczona na wysokim klifie, z tradycyjną białą zabudową i kościołem, którego historia sięga średniowiecza (cho został zniszczony podczas trzęsienia ziemi i obecny kształt przybrał w XVI wieku). Z miasta rozciąga się cudowny widok na wschodnią lagunę i wschodnie rubieże Parku Narodowego Rzeki Formosa.

silves portugalia
Silves – fot. Bert Kaufmann / flickr.com / CC

8. Silves, przepiękne miasto o długiej historii, malowniczej lokalizacji i ciekawych zabytkach. Koniecznie trzeba zobaczyć tu pochodzącą z XIII wieku  Satrą Katedrę usytuowaną w samym centrum Starówki, a także największy w całym regionie mauretański zamek z grubymi murami i licznymi basztami górujący nad całym miastem oraz piękny kamienny Krzyż Portugalski ufundowany przez Manuela I w XV/XVI wieku.

9. Góry Monchique, to dobra alternatywa dla tych, którzy znudzili się już morskimi kąpielami i plażowaniem (choć trudno sobie to wyobrazić będąc w Algarve). Nie są wysokie, mniej więcej takie jak nasze Góry Świętokrzyskie, mimo wszystko warto się tu udać na wycieczkę pieszo lub na rowerach, by zobaczyć np. porastające dość gesto góry eukaliptusy i dęby korkowe. 

praia dana portugalia
Praia D’Ana – fot. Gumoll / flickr.com / CC

10. Plaże, to tak naprawdę główne atrakcje tego regionu Portugalii. Przepiękne znajdują się na przykład w okolicy Lagos – otoczone kolorowymi klifami (Praia d’Ana). Na zachodnim wybrzeżu Algarve plaże są mniej uczęszczane i bardziej dzikie, ze względu na zimną wodę i wiejący niemiłosiernie wiatr, w związku z tym jest to istny raj dla serferów, ale też dla miłośników przyrody (istnieje tu park narodowy chroniący liczne endemiczne rośliny, a także zwierzęta, takie jak chociażby żbiki, czy wydry). Ogromna plaża znajduje się w miejscowości Monte Clerigo – nawet w szczycie sezonu można znaleźć tu spokojne miejsce dla siebie. Poza tym niezliczone plaże na wysepkach oddzielonych od stałego lądu laguną i zawsze ciepłe morze na południowym wybrzeżu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Algarve?

odeceixe portugalia
Odeceixe – fot. humanna / flickr.com / CC

Warto udać się do malowniczej wioski Salema w zachodniej części Algarve na samym szczycie klifu, gdzie zobaczymy urokliwą i autentyczną zabudowę, na którą składają się bielone domki z charakterystycznymi kominami.

Sagres, wspomniane już nieco wcześniej, to kolejna wioska na zachodzie, która może poszczycić się tym, iż istniała tu założona przez samego Henryka Żeglarza szkoła morska, gdzie uczyli się znani nam wszystkim Ferdynand Magellan, czy Vasco da Gama. Rodziny z dziećmi przyjeżdżają chętnie do znajdującej się na północnym krańcu Algarve  miejscowości Odeceixe – spokojna osada z zabytkowym wiatrakiem i ładną plażą w pobliżu. By zobaczyć najpiękniejsze płytki azulejos w całej Portugalii trzeba udać się do przemysłowej miejscowości Almancil, które znajdują się w Kościele św. Wawrzyńca od Lasów (Igreja de Sao Lourenco de Matos). Dla miłośników przemysłowej spuścizny polecamy odwiedzić Parque Mineiro Cova dos Mouros – park przemysłowy na terenie dawnej kopalni pirytu.

AirplaneJAK DOLECIEĆ NAJTANIEJ? Z Polski (jeszcze) nie ma taniego połączenia do południowej Portugalii, co nie znaczy, że nie da się tanio złożyć lotu w jeden dzień do Faro, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko. Z Warszawy-Modlina i Wrocławia za pomocą linii Ryanair jest szansa dostać się tu w kilka godzin. Ważne, by na lotnisko przesiadki wybrać Brukselę, Londyn – Stansed albo Paryż Beauvais. To wygodna przesiadka w środku dnia a za bilety poza sezonem zapłącimy nawet 200-300zł w dwie strony. Drugim sposobem jest dostać się tanimi liniami do Sewilli. Stamtąd odjeżdżąją często autobusy na portugalskie wybrzeże. Wzdłuż samego wybrzeża w Portugalii kursuje wygodna kolejka (Pomiędzy Villa Real przy granicy z Hiszpanią a Lagos)

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: POGODA W PORTUGALII. KIEDY WARTO JECHAĆ?

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Południowej Portugalii | Zarezerwuj hotel w Algarve

BYLIŚCIE W ALGARVE? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I NAJLEPSZYCH ATRAKCJI TEGO REGIONU PORTUGALII? PISZCIE, CZEKAMY!

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • paweless says:

  „Przylądek świętego Wincentego, to najdalej na południe wysunięty fragment Portugalii i całej Europy…” – serio ??

  • Wędrowne Motyle says:

   Na południowy-zachód oczywiście chodziło 🙂 dzięki!

 • Margo says:

  Tego lata przybywamy:)Malaga-Algavre-Lizbona-Malaga. Zbieram właśnie info, skorzystam z mapki. Dzięki motylku

 • My już od jakiegoś czasu ostrzymy ząbki na Algavre, mamy już wybraną nawet miejscówkę – przytulne i niewielkie Alvor z szeroką plażą, ale jakoś tak zawsze kończymy w Chorwacji 😉

  • Andrzej says:

   Eee tam, jakie porównanie Chorwacji do Algarve? Ta część Portugalii jest wspaniała po prostu, juz od Lizbony jest ładnie. Polecam też Caixas. No i nie jest ba5dzo drogo. Lizbona również warta zobaczenia.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI