Mapa Architektura Zwiedzanie Sycylii – część 2. Tym razem TOP10 najpiękniejszych miast środkowej i wschodniej części

Zwiedzanie Sycylii – część 2. Tym razem TOP10 najpiękniejszych miast środkowej i wschodniej części


Sycylia
– największa wyspa całego basenu Morza Śródziemnego, miejsce przepełnione długą (i nie zawsze szczęśliwą) historią, nasiąknięta wieloma kulturami, zachwycająca mnogością świetnie zachowanych, choć często bardzo leciwych zabytków. Wyspa słońca, malowniczych krajobrazów, no i chyba najsłynniejszej na całym świecie mafii. (Choć ślady tej i mafijny klimat znajdziecie raczej w jej górzystym sercu, niż w nadmorskich kurortach). Moglibyśmy tak długo…

Co kryje wschodnia i południowa część wyspy? (o „afrykańsko – arabskiej” zachodniej Sycylii już pisaliśmy). Teraz ta „grecko – renesansowa”)

Przekonajcie się (z naszą „skromną” pomocą), które miejsca koniecznie trzeba tu zobaczyć, które miasta i pozostałości po dawnych przodkach zwiedzić, albo po prostu, dzięki temu tekstowi, dokonajcie wyboru pomiędzy poszczególnymi rejonami wyspy i wybierzcie jako cel podróży ten, który najbardziej przypadnie Wam do gustu. Albo wszystko na raz? Ale z przynajmniej dwoma tygodniami urlopu w zapasie!

>>Tanie loty m.in. na Sycylię z Polski. Jeszcze tej jesieni 2012. Zobacz!

Oto nasze propozycje najciekawszych miast oraz najwspanialszych zabytków wschodniej, południowej i centralnej Sycylii:

syrakuzy ortygia
fot. Leandro’s World Tour / flickr.com / CC

Syrakuzy, to miasto o bardzo długiej historii, które założone zostało jakieś 3 tysiące lat temu i przez długie lata stanowiło najważniejszy ośrodek świata helleńskiego. Turystów przyciąga stare miasto – Ortygia oraz rozległe skupisko antycznych zabytków – Parco Archeologico. Niektórzy wybierają Syrakuzy również jako bazę wypadową do zwiedzania południow0 – wschodniej Sycylii. Ortygia (to wyspa połączona z miastem i stałym lądem niegdyś groblą, dziś mostem), to miejsce wprost stworzone na spacery wzdłuż wąskich ukwieconych uliczek, przy których stoją liczne ciekawe budynki i zachwycające zabytki albo na odpoczynek przy jednej z małych kawiarenek na nadmorskiej promenadzie. Warto poświęcić nieco więcej czasu na zwiedzenie Duomo (a także placu o tej samej nazwie), która pamięta jeszcze czasy starożytne, a także na zobaczenie jednego z najważniejszych i opisywanych w licznych dziełach źródło – Fonte Aretusa (przy samym końcu Via Picherale) oraz katakumb porównywanych z tymi znajdującymi się w Rzymie (wejście ob0k pozostałości kościoła San Giovanni). Miłośnicy starożytnej kultury, nie będą zawiedzeni, gdy udadzą się do znajdującego się w niewielkiej odległości od współczesnego miasta – Parco Archeologico (a także jednego z najciekawszych Muzeów Archeologicznych w ogrodach Villa Landolina) gdzie obok niesamowitego Teatro Greco wykutego w skale w VI w. p.n.e, zobaczymy między innymi potężny grecki ołtarz ofiarny, czy rzymski amfiteatr. W pobliżu znajdują się również malownicze kamieniołomy, z których pozyskiwano kamień do budowy ówczesnych miast.

agrygent sycylia
fot. archer10 (Dennis) / flickr.com / CC

Agrigento, słynie ze znajdującego się nieopodal, najważniejszego na całej Sycylii stanowiska archeologicznego, zwanego Doliną Świątyń. To chyba jedno z najciekawszych tego typu miejsc w całej Europie. Mamy okazję zobaczyć tu spektakularne pozostałości po dawnym greckim mieście Akragas, wśród których na pierwszy plan bez wątpienia wysuwają się ruiny dziewięciu świątyń, które zostały wpisane na listę UNESCO. Uznaje się, że zabytki tworzące Dolinę Świątyń są najpiękniejszymi pozostałościami po dawnym antycznym świecie, nie licząc tych znajdujących się w samej Grecji. Najlepiej zachowana jest Świątynia Zgody, a największa – Świątynia Zeusa Olimpijskiego (to najbardziej okazała świątynia dorycka całego greckiego świata). Dobrze jest tu przyjechać poza sezonem, by uniknąć upałów i tłumów turystów. Na wiosnę natomiast przepięknie kwitną tu migdałowce.

Villa Romana del Casale, to budowla położona w niewielkiej odległości od mało popularnego miasta Piazza Armerina. Kompleks pomieszczeń budynku o ogromnych gabarytach przyciąga jednymi z najlepiej zachowanych na całym świecie, barwnych rzymskich mozaik. Można je podziwiać w 50 „pokojach” i każda z nich przedstawia jakąś inną, równie interesującą i pełną ekspresji historię. O wspaniałości zabytku niech świadczy fakt, że wpisany został na listę UNESCO.

ragusa sycylia
fot. dottorpeni / flickr.com / CC

Ragusa, składa się z dwóch części – XVIII wiecznej –  zbudowanej na nowo po trzęsieniu ziemi oraz średniowiecznej (Ragusa Ibla, ta część miasta również ucierpiała podczas trzęsienia ziemi, lecz postanowiono przywrócić jej średniowieczny wygląd), która znajduje się na wzniesieniu i jest zdecydowanie bardziej ciekawa i klimatyczna, no i rozpościerają się stąd wspaniałe widoki.  Jak na średniowieczne miasteczka przystało, znajdziemy tu plątaninę wąskich, krętych, brukowanych uliczek, schodków, tajemniczych zaułków, placuków malowniczo otoczonych tradycyjną zabudową oraz kilka uroczych kościołów, do których warto wstąpić.

taormina teatr
fot. archer10 (Dennis) / flickr.com / CC

Taormina, najbardziej ekskluzywny i odwiedzany już od wielu lat przez liczne znane osoby, kurort sycylijski. Obok starych zabudowań można tu spotkać ekskluzywne butiki, a wąskie uliczki i małe place zwykle pięknie okwiecone niemal cały rok zatłoczone są turystami zwabionymi urokiem tego miasta oraz znajdujących się w jego okolicy plaż. W samej Taorminie warto zwrócić uwagę na Piazza Vittorio Emanuele II, na którym znajduje się ciekawy Palazzo Corvaia z mauretańską wieżą pochodzącą z X wieku, czy kościół św. Katarzyny, który wzniesiony został w XVII wieku na pozostałościach rzymskiego Odeonu, XIII wieczną katedrę – Duomo,  najstarszą część miasta, czyli Borgio Medioevale (znajdziemy tu liczne pamiątki po arabskim panowaniu)  i najważniejszy zabytek całego miasta – Teatro Greco z IV wieku p.n.e z, którego rozciąga się  niesamowity widok między innymi na Etnę.

noto sycyli
fot. realloc / flickr.com / CC

Noto, określane jest mianem najwspanialszego i najpiękniejszego renesansowego miasta całych Włoszech. Zachwyca wspaniałą architekturą, przepięknymi budowlami – pałacami, kościołami, klasztorami i urokliwymi placami, wśród których najładniejszy jest Piazza Municipio z zachwycającym Ratuszem. Miasto zawdzięcza swoją niezwykłą urodę znakomitym XVII wiecznym architektom, którzy odbudowali je po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce na Sycylii w 1693 roku.

Mesyna, leżąca visavis Reggio di Calabria na czubku włoskiego buta, podobnie jak opisywana poniżej Katania, tak i to miasto nie miało „szczęścia”. Liczne kataklizmy (zwłaszcza trzęsienia ziemi) i burzliwe wydarzenia historyczne spowodowały, że miasto wielokrotnie upadało i podnosiło się na nowo. By możliwie jak najbardziej zminimalizować skutki trzęsień ziemi, zabudowa Mesyny jest charakterystyczna – domy niskie a ulice odpowiednio szerokie. Na uwagę zasługuje tu odrestaurowana średniowieczna katedra Duomo (niestety autentyczne średniowieczne fragmenty są bardzo nieliczne)  z jednym z największych zegarów astronomicznych na całym świecie (uruchamiany w południe, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta) oraz ciekawa fontanna Oriona, warto też wstąpić do Muzeum Regionalnego z zachwycającą kolekcją obrazów, tak znanych twórców jak Caravaggio.

katania sycylia
fot. gnuckx / flickr.com / CC

Katania, kolejne miasto o długiej i momentami burzliwej historii, która odcisnęła piętno na jego obecnym wizerunku. Warto  wspomnieć o jednym tragicznym wydarzeniu jakie miało tu miejsce – w XVII wieku erupcja Etny spowodowała zalanie miasta gorącą lawą, a wspomniane już wcześniej trzęsienie ziemi również nie oszczędziło Katanii. Miasto zostało odbudowane przez Giovanniego Vaccariniego w zdecydowanie dominującym stylu barokowym. Centralnym punktem całego miasta jest Piazza del Duomo, które często  określane jest jako najpiękniejszy plac całej Sycylii. Zobaczymy tu okazałą katedrę, a także wspaniałą fontannę – Liotru, która przedstawia słonia dźwigającego egipski obelisk (zdecydowanie jest to symbol miasta), a także ładny Ratusz. Warto też pospacerować po ulicach Katanii, trafić na jeden z licznych targów, gdzie można kupić niemal wszystko i udać się do XIII wiecznego Castello Ursino – fortecy obronnej, strzegącej miasta od strony morza oraz zobaczyć pozostałości po dawnym amfiteatrze rzymskim.

Enna, miasto zbudowane na szczycie okazałego urwiska, które właśnie dzięki temu położeniu nazwane zostało „Balkonem Sycylii”. Warto zwiedzić tu ciekawy zamek oraz zobaczyć piękną katedrę. Leży praktycznie w samym środku wyspy, niełatwo tu „nie zajrzeć”, jadąc pomiędzy Katanią a Palermo.

cefalu sycylia
Cefalu – fot. Miguel Virkkunen Carvalho / flickr.com / CC


Cefalu
, miasto, które malowniczo rozłożyło się na północy Sycylii u stóp wielkiego urwiska skalnego, przyciąga turystów pięknymi plażami, malowniczymi uliczkami i niepowtarzalną atmosferą. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Cefalu jest okazała Katedra z przełomu XII i XIII wieku (najprawdopodobniej z inicjatywy króla Rogera II) wewnątrz duże wrażenie robi mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora oraz budynek z V w p.n.e zwany Świątynią Diany, którego przeznaczenie do tej pory nie zostało odkryte.

Co jeszcze warto zwiedzić w tej części Sycylii?

solunto sycylia
fot. Allie_Caulfield / flickr.com / CC

Mało Wam? No dobrze. Można np. udać się do Scicli – miasta targowego, które zachwyca swoim wspaniałym Starym Miastem, Modici, które przyciąga turystów głównie z powodu piętrowego położenia jego najstarszej części i do Gela (typowo przemysłowe miasto), które jednak może być interesujące (zwłaszcza dla miłośników greckiej historii) z powodu ruin w Capo Soprano (na zachód od miasta, znajdują się tu najlepiej w całej Europie zachowane greckie fortyfikacje). Jeśli macie nieco więcej czasu, koniecznie odwiedźcie Caccamo z największym zamkiem na całej Sycylii, który wzniesiony został w XI wieku i Solunto – ruiny jednej z trzech kolonii kartagińskich na wyspie.

BYLIŚCIE NA SYCYLII? JAKIE MIEJSCA I ATRAKCJE POLECACIE? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Dominika says:

    Fajne miejsca zobaczyliście!

  • Dominika says:

    Ciekawy wpis!

  • Syrakuzy – zdecydowanie tak, dla mnie chyba największe zaskoczenie na Sycylii, bo zbyt wiele się po tym miejscu nie spodziewałem, a okazało się czadowe. Ragusa, Mesyna – te miasta zlały mi się po jakimś czasie w jedno i już szczerze mówiąc nawet nie pamiętam, co gdzie było. Taormina – oj nie, miasteczko oczywiście przepiękne, ale ten tłum dobijający. Można zajrzeć, ale nie polecałbym się tam na dłużej zatrzymywać.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 95 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI