Blog Plebiscyt „ZIELONE PINEZKI 2023”. Gdzie warto spędzić urlop w Polsce? Miasteczka, mikroregiony. Miejsca mniej oczywiste

Plebiscyt „ZIELONE PINEZKI 2023”. Gdzie warto spędzić urlop w Polsce? Miasteczka, mikroregiony. Miejsca mniej oczywiste

Pozytywne zaskoczenie wywołało ostatnio CNN stawiając Polskę w bardzo dobrym świetle i w swoim corocznym rankingu „Best Of Travel” popularna stacja zarekomendowała Polskę jako jeden z kilku najlepszych kierunków na urlop w 2023 roku.

My w takim razie bierzemy na warsztat skalę mikro i proponujemy ze swojej strony coś podobnego. Wybraliśmy dla Was 10 miejsc, które rekomendujemy lub poważnie dodajemy pod rozwagę jako urlopowy cel w 2023. O Polsce pisaliśmy hektolitrami słów, zjeździliśmy ją dosłownie wzdłuż i wszerz nie tylko podczas cyklu „Polska Na Przełaj”. Nasze dwie ostatnie książki – „PODRÓŻJ BLIŻEJ” oraz „POLSKA. 70 POMYSŁÓW NA WEEKED” doskonale poradziły sobie na rynku. Poszukujecie nieoczywistych, nieszablonowych pomysłów na urlop w Polsce w 2023? Oto co dla Was wyselekcjonowaliśmy w tym roku. Panie i Panowie…

Zdobywcami tegorocznych ZIELONYCH PINEZEK 2023 na gdziewyjechac.pl są:

<fanfary>

Przemyśl i okolice

Styczeń to dobry miesiąc do przemyśleń. Również podróżniczych. Pogórze Przemyskie to jeden z tych obszarów, które polecamy osobom zirytowanym polskim rynkiem turystycznym w popularnych górskich kurortach, jak Karpacz, Wisła czy Zakopane. Jeśli macie ochotę wrócić do korzeni, pielęgnować chodzenie po górach w dzikiej wersji, tylko Wy i natura, piękne widoki, zero oscypków, to właśnie Pogórze Przemyskie i Góry Słonne są doskonałe. Już nawet Bieszczady uważa się, że się w sezonie skomercjalizowały. A zarówno Beskid Niski czy wspomniany region leżą blisko od nich. Zawsze możesz tam wyskoczyć. Bazę można sobie ustanowić w Przemyślu, jednym z piękniejszych miast w Polsce, które często gra w filmach rolę Lwowa. I miasta, któremu należy się podziękowanie za otwarte serce i zdany test z pomocy w czasie wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Obok Przemyśla serdecznie polecamy arboretum w Bolestraszycach i Zamek w Krasiczynie.

Nie można pominąć: Stare Miasto w Przemyślu, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Dolina Wiaru  |  Noclegi w okolicy

Bystrzyca Kłodzka i Góry Bystrzyckie

W naszej książce wspomnieliśmy Bystrzycę w rozdziale o najpiękniejszych miasteczkach. W innych publikacjach wspominamy ją często jako jedno z najbardziej „włoskich” miast z uwagi na położenie jak niejedno borgo oraz jedno z najbardziej zachowanych średniowiecznych miast z uwagi na pas murów obronnych i zachowaną część budowli sprzed wielu wieków. Bystrzyca, warta odwiedzenia m.in. z tych względów (+ciekawe Muzeum Filumenistyczne) leży w sercu Ziemi Kłodzkiej na skraju pasma Gór Bystrzyckich. Oznacza to, że dobrze się nada jako przyczynek do wędrówki lub przejażdżki po jednym z najmniej znanych pasm górskich w Polsce: łagodnych ale tajemniczych Gór Bystrzyckich

Nie można pominąć: Bystrzyca Kłodzka, Przełęcz Spalona i okolice, Długopole-Zdrój  |  Noclegi w okolicy

Szlak Zamków Gotyckich na Warmii, Mazurach i Barcji

Ponieważ rok 2023 został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika nie może być inaczej… Wizyta w woj. warmińsko-mazurskim ale z celem nieco innym, niż klasyczne pluskanie przy brzegu jednego z mazurskich jezior, to może być idealny pomysł na
Z Warmią mamy tak, że kojarzy się nam ona najmocniej z polskich regionów z ukochaną Toskanią. Nie chodzi o miasteczka wpisane na listę Citta Slow. Chodzi o usadowienie niektórych miejscowości, na lekko wyniesionych wzgórzach ponad okolicę, również niczym borgo. Na piękną, średniowieczną architekturę kościołów, kamienic, zamków – w całkiem sporej części zachowaną, mimo pożogi wojennej. Najlepszym przykładem jest urokliwy Reszel. Rusz więc w ten rejon Polski, do Olsztyna i okolic. Odwiedź do cna ociekający historią Mikołaja Kopernika Frombork. Albo udaj się bliżej Wielkich Jezior: Giżycka czy Kętrzyna i wczuj się w krzyżackie tajemnice tamtejszych warowni. Szlak Zamków Gotyckich znalazł się w jednym z naszych jesiennych odcinków na kanale. Wyszedł bardzo fajny klimat

Nie można pominąć: Reszel, Św. Lipka, Folwark Galiny, Kętrzyn |  Noclegi w okolicy

Bory Stobrawskie

Ukryta perła Śląska jest też jego niedocenianym symbolem. Nie wszyscy wiedzą, że ter rejony należą do najbardziej zielonych, bardzo zalesionych, wciąż większość kojarzy Śląsk stereotypowo z przemysłem, który już się zwinął. Owszem w środku puszczy nad Stobrawą już w XVIII wieku powstawały pierwsze huty rud darniowych a w Ozimku znajduje się najstarszy nitowany most. Ale dominuje dziś tu przyroda, natura, śródleśne wydmy utrudniają życie rowerzystom, schowane w lesie wioski, osady i pałace (jak ten w Bożejowie np.) stanowią dobre punkty orientacyjne. Bory Stobrawskie warto odwiedzić latem i połączyć pobyt z wypoczynkiem nad Jez. Turawskim albo jesienią, gdy lat brzmi rykowiskiem. No i oczywiście zachwycić się smutną, ale i klimatyczną historią pałacu i parku w Pokoju.

Nie można pominąć: Piramida w Rożnowie, Zamek Bożejów, Park romantyczny w Pokoju |  Noclegi w okolicy

Antonin i wielkopolska Dolina Baryczy

Raj dla obserwatorów ptaków całkiem niedaleko ruchliwej trasy z Poznania na Górny Śląsk. O ile dolnośląska część Doliny Baryczy i Stawy Milickie zyskały już pewną sławę i renomę w turystycznym światku tak wielkopolska część tej same w sumie krainy geograficznej, tam gdzie rzeka Barycz zaczyna swój bieg, potrzebuje nieco więcej promocji. Oprócz Stawów Przygodzickich warto odwiedzić najwyższe fragmenty woj. wielkopolskiego, czyli Wzgórza Ostrzeszowskie z Kobylą Górą – ciekawe miejsce na niespieszne wędrówki lub przejażdżki rowerem MTB. Jednakże nie byłoby tego miejsca i jego powabu gdyby nie niezrównany Antonin ze swoim drewnianym, jednym z najciekawszych pałaców w Polsce. Niedawno widzieliśmy w portalu Messy Nes Chick zestawienie, w którym Antonin znalazł się na 1. miejscu na świecie dla fanów stylistyki reżysera wEsa Andersona. Spaliśmy w tym tajemniczym miejscu, słuchaliśmy do śniadania muzyki Chopina, który również tu bywał, spacerowaliśmy po parku pomiędzy rododendronami. Polecamy Antonin i okolice od serca.

Nie można pominąć: Pałac w Antoninie, Stawy Przygodzickie, Kotłów Noclegi w okolicy

Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy

To jedno z naszych najświeższych odkryć i kręci nas bardziej dlatego, że jak wiele ciekawych miejsc istnieje nieco „w cieniu” sąsiednich, sławniejszych Kielc i Gór Świętokrzyskich. Teren ten rozciąga się na zachód od drogi ekspresowej z Kielc do Krakowa i obejmuje wapienne, często bardzo widokowe wzgórza w okolicach Chęcin. Przy samych Chęcinach, ważnym dla historii polski miasteczku, o którym piszemy w naszej książce „Polska. 70 pomysłów na weekend”. Tu narodziło się prawo górnicze, kopiowane potem w wielu przemysłowych okręgach. Zamek Królewski należy do najpiękniejszych i najpiękniej położonych w Polsce. Nazywamy go „średniowiecznym okrętem” a Wzgórze Miedzianka czy Góra Zelejowa dają piękne widoki na zachody słońca i namiastkę górskich wędrówek daleko od Tatr i Pienin. Rodzinom z dziećmi zapewne do gustu przypadnie Centrum Nauki da Vinci w Podzamczu niedaleko Chęcin a będąc tu nie można zapomnieć o jednym z największych skansenów z architekturą drewnianą czyli placówce w Tokarni.

Nie można pominąć: Góra Miedzianka, Zamek w Chęcinach, Skansen w Tokarni  | Noclegi w okolicy

Lasy Rudzkie

Nie leżą w Rudzie Śląskiej ani przy innej Rudzie. Ale przy Rudach. Kiedyś zwanych Raciborskimi. Jesteśmy w południowo-zachodniej części woj. śląskiego, prawie w sercu Górnego Śląska. Nie ma nic lepszego niż burzenie stereotypów o tym przemysłowym DAWNIEJ regionie, jak odwiedzimy w Lasach Rudzkich. To jeden z największych kompleksów tego typu w Polsce, ciągnący się od okolic Pszczyny po okolice Kędzierzyna Koźla, więc jakby pomiędzy Wisłą a Odrą. Centrum tego obszaru idealnego na rowerowe przejażdżki i reset umysłu stanowi miejscowość Rudy właśnie. Tutejszy pocysterski kościół i zespół klasztorno-pałacowy jest jednym z największych tego typu w Polsce, a z pewnością posiada jeden z największych parków w stylu angielskim. Choć faktycznie założenie parkowe, oprócz bliskiego sąsiedztwa z budynkami pałacowymi, już całkowicie zlało się, czy też zżyło z otaczającymi go lasami. Ciekawostka jest taka, że Rudy były jedną z siedzib książąt raciborskich czy raciborsko-opolskich. Dziś ciągną tu miłośnicy kolejnictwa z uwagi na lubiany skansen kolei wąskotorowej i kajakarze. Dzięki spływom kajakowym na rzece Rudzie. Teren ten jest częścią tzw. „Krainy Górnej Odry”

Nie można pominąć: Arboretum w Raciborzu, Opactwo w Rudach, kajaki na Rudzie |  Noclegi w okolicy

Pogórze Ciężkowickie

Jedno z najciekawszych pogórzy w Polsce o ile nie najciekawsze. Zapewne na tak wysokie sklasyfikowanie składają się Ciężkowice – małe, nieco prowincjonalne (ale w dobrym tego słowa znaczeniu) miasteczko o dawnym galicyjskim sznycie i towarzyszący mu po sąsiedzku rezerwat przyrody, kryjący jedno z najpiękniejszych piaskowcowym skalnych miast w Polsce. Niebieskim szlakiem przejdziecie ten baśniowy skrawek Małopolski w 2-3 godzinki i dotrzecie do Wąwozu Czarownic z przepięknych wodospadem. Lubimy te okolice i całą dolinę rzeki Białej zwłaszcza w środku wiosny, gdy okolica zakwita białymi kwiatami jabłoni. Z koronkarstwa i dziedzictwa żydowskiego słynie nieodległa Bobowa a z jedynego takiego muzeum i pięknego dworku Ignacego Paderewskiego, z własną salą koncertową słynie Kąśna Dolna po drugiej stronie rzeki. Dla zainteresowanych informacja, że biegnie tędy też jedna z najbardziej widokowych tras kolejowych w Polsce, z Tarnowa do Nowego Sącza.

Nie można pominąć: Ciężkowice i Rezerwat Skamieniałe Miasto, Dworek w Kąśnej  |  Noclegi w okolicy

Puszcza Bolimowska

Należy do ekskluzywnego grona dużych kompleksów leśnych w mniej leśnej centralnej części Polski na granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego. Środkiem puszczy płynie ciekawa i wyjątkowo dzika jak na bliskość dużej aglomeracji rzeka Rawka a u północnych granic leży dolina Bzury. Tam też warto odwiedzić okolice Nieborowa i zwiedzić przepiękny duet zabytków z ciekawymi historiami: Pałac Radziwiłłów w Nieborowie wraz z przylegającym do niego sporym parkiem a także nieodległy park romantyczny w Arkadii. Zdecydowanie najciekawszy tego typu przykład parku w Polsce. Bazować można w Skierniewicach lub Łowiczu, znanym z wyjątkowego pielęgnowania lokalnej tradycji i kultury. Puszcza Bolimowska może być doskonałą alternatywą do wypadu w lasy kampinoskie zarówno dla mieszkańców Warszawy jak i Łodzi.

Nie można pominąć: Pałac w Nieborowie, Park w Arkadii, Zalew Bolimowski – okolice   | Noclegi w okolicy 

Zalew Kamieński i Kamień Pomorski

Mamy wrażenie, że z zalewów to w Polsce najmocniej znany jest Wiślany, Szczeciński i ogórkowy. A tymczasem warto przypomnieć, że przy połączeniu Zalewu Szczecińskiego z morzem leży jeszcze Zalew Kamieński a na nim najmniej znana chyba polska wyspa – Chrząszczewska, którą można okrążyć pieszo w 2 godziny i przy której zobaczyć Kamień Chrobrego – największy nadmorski eratyk. Gwiazdą tych terenów jest Dziwnów i Kamień Pomorski. Ten drugi to bardzo ładne miasteczko, które zachowało nieco swój hanzeatycko-gotycki sznyt. Całkiem schludnie przylega do akwenu wodnego i oferuje ciekawe zabytki, jak gotycka katedra czy przyległe do niej zabudowania klasztorne z wirydarzem. W zachowanej baszcie obronnej od zachodniej strony stworzono Muzeum Minerałów. Z góry rozpościera się przepastny widok na te mało znane rewiry Pomorza. Mamy wrażenie, że te okolice nadają się idealnie dla tych, którzy lubią morze, ale nie te „parawanowe” i lubią przejażdżki rowerowe. No trochę trzeba popedałować.

Nie można pominąć: Kamień Pomorski, Wyspa Chrząszczewska, Klify w Dziwnówku  | Noclegi w okolicy

Wdecki Park Krajobrazowy

Należy w pewnym sensie już do kompleksu Borów Tucholskim, choć znajduje się w regionie etnograficznym Kociewie blisko dolnego biegu Wisły. Tymi okolicami zachwyciliśmy się kilka lat temu pod koniec lata, gdy las pęczniał od swoich darów, słońce płasko pozłacało tafle jezior a przy traktach różowiły się wrzosy. Centralną osią parku jest rzeka Wda, która stanowi najpiękniejszy szlak kajakowy w tej części Polski. Płynie w większości przez las. Ale jako alternatywa dla Mazur czy Szwajcarii Kaszubskiej, w tej części idealnie łączą się akweny wodne z lasem i dzikimi rzekami. Tleń i okolice wydaje się też doskonałą bazą wypadową do eksplorowania tych terenów.

Nie można pominąć: Jezioro Żurskie,  kajaki na Wdzie, Jez. Kałębie | Noclegi w okolicy

Dolina Liwca

Na granicy Mazowsza i Podlasia leżą miejscowości Węgrów i Liw. Jedna i druga kryją w sobie pierwszoligowe skarby jak Lustro Twardowskiego w tutejszej barokowej bazylice albo Zamek gotycki w Liwie, strzegący kiedyś granic Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jesteśmy na trasie Gościńca Szlacheckiego między Wilnem a Warszawą i Krakowem, aczkolwiek numerem jeden tych zakątków Polski jest niepozorna rzeka – Liwiec, która należy do jednych z najbardziej malowniczych. Klasyczna polska rzeka – rzec by można. Meandruje, wije się łąkami, pastwiskami, czasami wśród lasów. Kto lubi pływanie kajakami i grzanie na słońcu ten Liwca nie pominie. Co ciekawe można podpłynąć praktycznie pod sam zamek w Liwie. Albo jeździć rowerami pośród mazowieckich krajobrazów w okolicy Sowiej Góry lub skansenu w Nowej Suchej.

Nie można pominąć: Zamek w Liwie, Węgrów, kajaki na Liwcu | Noclegi w okolicy

Pogórze Izerskie

W tegorocznym zestawieniu jak widać sporo Pogórz. I dobrze, bo to właśnie one stanowią świetny kierunek dla wszystkich myślących o wypoczynku w Polsce w formie „slow” albo próbujących ćwiczyć swoją uważność. Nie są tak spektakularne jak niektóre pasma górskie. Ale… są 😉
Pogórze Izerskie leży pomiędzy Krainą Wygasłych Wulkanów a Łużycami i Górami Izerskimi, które zagościły w naszym najpopularniejszym filmie w 2022 roku. Zawiera się w nim część krainy domów budowanych w stylu szachulcowym i przysłupowym, ale też jest to obszar powulkaniczny o czym świadczą różne geologiczne skarby wokół miejscowości Leśna. Tam też, nad jeziorem Leśniańskim stoi naszym zdaniem jeden z 5 najpiękniejszych zamków w Polsce, czyli Czocha. Tam wędrówka łagodnymi szlakami z widokiem na Karkonosze czy Góry Izerskie dostarcza sporo doznań mistycznych. Teren jest pełen tajemnic i ciekawostek nie tylko z czasów II WŚ.

Nie można pominąć: Zamek Czocha i Jez. Leśniańskie, Stożek Perkuna, Zamek Świecie | Noclegi w okolicy


Mamy nadzieję, że czytając, przeglądając zostawiliście na mapach google (lub mapach swoich planów) sporo pinezek. Może nawet zielonych? Kilkaset ciekawych miejsc znajduje się też w mapie interaktywnej, dodawanej do naszej książki „Podróżuj Bliżej.

+91 pomysłów więcej…

Więcej nieszablonowych, zaskakujących i przyjemnych na urlop miejsc w Polsce znajdziecie w naszych najnowszych książkach o Polsce. W wydanej przez nas samodzielnie drugiej części serii czyli „PODRÓŻUJ BLIŻEJ”, w której opisujemy 21 małych, mniej oczywistych regionów turystycznych w Polsce, jak Ponidzie, Kurpie czy Dolina Bobru. Albo w napisanej przez nas dla wydawnictwa Bezdroża również już bestsellerowej „POLSKA. 70 POMYSŁÓW NA WEEKEND”, gdzie w kategoriach tematycznych opisaliśmy 70 ciekawych miejsc w Polsce. W tym właśnie Bystrzycę Kłodzką, Pojezierze Suwalskie, Łagów czy klify na Wolinie.

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Jagoda says:

    Polecam Świeradów-Zdrój – piękny pod każdym względem…

  • Aga says:

    Dzień dobry,
    Kiedyś, parę lat temu, zasięgnęłam u Was rady, co do szybkich odwiedzin na Śląsku 🙂
    Od tamtej pory – mimo, że nie codziennie odwiedzam Was na fb – to pamiętam 🙂 Cenię i podziwiam za pełną pasji… pasję xD
    Chciałam zapytać, czy macie tu link do wszystkich Waszych książek, bo przyznam, że nie umiem znaleźć, są one rozproszone pod różnymi wpisami.
    Będę wdzięczna

    • Wędrowne Motyle says:

      Dziękujemy. Najlepiej sprawdzić po prostu na stronie sklepu gdziewyjechac.pl/sklep 🙂 dziękujemy za miłe słowa

  • Grzegorz says:

    Co prawda w artykule jest mowa o Kotlinie Kłodzkiej, ale ja ze swojej strony poleciłbym Góry Stołowe. Przyjemnych wycieczek.