Pomysły Na weekend W Polsce Warszawa naprawdę da się lubić! Weekendowe zwiedzanie stolicy Polski – co trzeba zobaczyć?

Warszawa naprawdę da się lubić! Weekendowe zwiedzanie stolicy Polski – co trzeba zobaczyć?

Jeśli wybieracie się na weekend do Warszawy albo przynajmniej macie taki zamiar, to koniecznie przeczytajcie ten tekst. Podpowiemy Wam, co warto zwiedzić i zobaczyć w naszej wzbudzającej często sprzeczne emocje i przeróżne reakcje stolicy. Jedno jest pewne, Warszawa kryje wiele wspaniałych zabytków (odtworzonych po wojennych zniszczeniach) urokliwych zaułków, przepięknych ogrodów, historycznych placów, galerii, teatrów, muzeów…

 

Oczywiście wszyscy żałujemy, że nie jest to już ta niesamowicie piękna Warszawa sprzed wojny (warto pooglądać stare zdjęcia i pocztówki), kiedy uważana była za jedną z najpiękniejszych i najelegantszych europejskich stolic ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że Warszawa podniosła się ze zgliszczy jak feniks z popiołów, czego najwspanialszym wyrazem niech będzie wpisane na listę UNESCO Stare Miasto (pieczołowicie odtworzono zniszczoną w 90% zabudowę, nadając Starówce charakter XVII i XVIII wieczny, czyli wtedy, gdy miasto przeżywało największy rozkwit). 

STARÓWKA, niemal w całości odbudowana po wojennych zniszczeniach, znajduje się na liście UNESCO, podziwiać tu można kolorowe kamieniczki, Zamek Królewski (również w pełni odbudowany, bo po upadku Powstania Warszawskiego został wysadzony w powietrze, warto zwiedzić z przewodnikiem ciekawe wnętrza kryjące takiej skarby jak chociażby dzieła Canaletta, czy Bacciarellego, zachwycająca jest zwłaszcza Sala Balowa z największym w Polsce plafonem przedstawiającym sceny mitologiczne), a także stojącą na Placu Zamkowym kolumnę Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Warto pospacerować uliczkami Starówki, usiąść przy najładniejszym placu Warszawy – Rynku Starego Miasta i obserwować tłumy turystów, którzy tłoczą się tutaj niemal przez cały okrągły rok.

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, znajduje się na Placu Piłsudskiego w miejscu gdzie ocalały po wojnie arkady dawnego Pałacu Saskiego. Atrakcją turystyczną są uroczyste zmiany warty, które mają miejsce w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Warto jest przejść nieco dalej do pierwszego publicznego parku Warszawy – Ogrodu Saskiego, założonego w XVIII wieku.

KOŚCIOŁY, jest kilka kościołów w stolicy, które zasługują na szczególną uwagę: Katedra świętego Jana – oczywiście odbudowana po wojnie, znajdują się tu między innymi bardzo cenny krucyfiks z XVI wieku, płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich (pochowani są w podziemiach kościoła, podobnie jak na przykład Henryk Sienkiewicz). Druga świątynia warta odwiedzenia to Kościół Franciszkanów, którego wnętrze niemal nietknięte przetrwało zawieruchę wojenną, a także Kościół Kapucynów, gdzie znajduje się sarkofag z sercem Jana III Sobieskiego i w okresie Świąt Bożego Narodzenia ruchoma szopka oraz Kościół Świętego Krzyża, której wnętrze kryje urny z sercem Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, bardzo ciekawe, ” wielopokoleniowe”  i nowoczesne muzeum (ekspozycje oprócz tradycyjnych zdjęć, przedmiotów, broni,  pamiątek historycznych po dawnych mieszkańcach Warszawy opatrzone są również w elementy świetlne, dźwiękowe, filmowe itp.). Otwarte zostało w w 60 rocznicę wybuchu powstania w zaadaptowanym specjalnie do tego celu zabytkowym XIX wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. To pamiątka i hołd oddany wszystkim, którzy walczyki i oddali życie w obronie Stolicy i całej Polski. Więcej zobaczcie na stronie muzeum.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK, powstało w 2005 roku i jego celem jest promowanie wśród najmłodszych zwłaszcza nauki, poprzez zabawę, eksperymenty, uczestnictwo w doświadczeniach itp. Tutaj można wszystkiego dotknąć, poczuć, sprawdzić, przetestować. Odbywają się tu wystawy stałe, znajdują się tu laboratoria a także jedyne w swoim rodzaju Planetarium – Niebo Kopernika. Zobacz więcej na stronie Centrum.

ZAMEK UJAZDOWSKI, wzniesiony był w XVII wieku jako druga rezydencja królewska w Warszawie, jednak tak naprawdę tej funkcji nigdy nie pełnił. Dzisiaj natomiast, po gruntownej renowacji, mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej. Warto jest się też przejść wzdłuż dawnych pałaców i reprezentacyjnych budynków oraz ciekawych kamienic ciągnących się wzdłuż niegdyś jednej z najbardziej eleganckich ulic Warszawy – Aleje Ujazdowskie.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, jeden z najpiękniejszych (a może nawet najpiękniejszy) kompleks ogrodowo – pałacowy całej Polski, dawna letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to bez wątpienia: Stara Pomaranczarnia– dziś największa galeria rzeźby w kraju, Biały Domek, gdzie można podziwiać ciekawe wnętrza, Pałac na Wodzie – miejsce gdzie król organizował swoje słynne obiady czwartkowe. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko od niego – Belweder.

WILANÓW, kolejny wspaniały zespół parkowo-pałacowy założony przez Jana III Sobieskiego na kupionych przez niego ziemiach. Znajduje się jakieś 6 km od centrum Warszawy. Obowiązkowo należy zwiedzić tutaj okazały barokowy pałac, z przestronnymi komnatami i salami a także rozległym dziedzińcem oraz park prezentujący dwa style – francuski i angielski. Wśród drzew, krzewów i innej roślinności dostrzec można liczne ciekawe XIX wieczne budowle (np. zameczek, oranżeria, altana)

PAŁAC KULTURY I NAUKI, symbol poprzedniej epoki, dar Związku Radzieckiego dla Warszawy, budynek przez jednym podziwiany a przez innych znienawidzony. Znajduje się Placu Defilad i jest najwyższym budynkiem w całej Polsce! Posiada mnóstwo sal, pomieszczeń, w których zlokalizowane są siedziby i biura wielu instytucji i firm. Można też wjechać na 30 piętro – taras widokowy, by podziwiać panoramę Warszawy. Znajduje się tu również ciekawe Muzeum Techniki.

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, jedno z najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Znajduje się tutaj Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski), który wybudowany został w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego (stąd też jeszcze jedna nazwa – Pałac Koniecpolskich). Na dziedzińcu pałacu, który dziś pełni rolę oficjalnej prezydenckiej siedziby znajduje się bardzo znany pomnik Józefa Poniatowskiego. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczymy też XIX – wieczny pomnik Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, czy najsłynniejsze i najstarsze warszawskie hotele – Bristol oraz Europejski (niegdyś najbardziej ekskluzywny hotel w całej Europie).

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Warszawie | Zarezerwuj hotel w Warszawie

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W WARSZAWIE:

Można również udać się na Plac Krasińskich, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców stolicy – Pałac Krasińskich i kontrastujący z nim nowoczesny budynek Sądu Najwyższego, do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, na kolorowy Rynek Nowego Miasta, do Muzeum Historycznego Warszawy, czy na Plac Teatralny, który zdominowany jest przez wielki budynek Teatru Wielkiego – jedna z największych klasycystycznych budowli w całej Europie, a także udać się na Wiejską, gdzie mieszczą się budynki Sejmu i Senatu (można je zwiedzać), wypada także skorzystać z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego.

Zapraszamy Was do przeczytania naszego nowego wpisu, z 2018 roku. O nowych atrakcjach turystycznych Warszawy a także o tym co warto zobaczyć w okolicach Warszawy?

Ilość komentarzy: 23 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • EDI says:

  Nudna ta Warszawa jak flaki z olejem. Nigdy tam już nie pojadę.Bród i chamstwo dookoła.

 • Meksykan says:

  ja mogę polecić bardzo wyjątkowe miejsce na celebrowanie fajnej wycieczki, moja restauracja ulubiona – Oberża Pdo Czerwonym Wieprzem, oprócz oczywiście super jedzenia to unilkany lokal gdzie było wiele gwiazd i możemy porobić ciekawe fotki

  • Wrotycz says:

   prawda, warto, słynna restauracja gdzie był Bruce Willis, ja się nie długo też wybieram znowu

 • Paweł says:

  Ten weekend w Warszawie co warto zobaczyć i zwiedzić z rodzinom

 • Na pewno rynek i wszystkie popularne miejsca kulturalne powinny być na tej liście 🙂

 • Mirek says:

  Wakacji w Warszawie nigdy nie zapomnę. To naprawdę świetne miasto, które za dnia jest bardzo urokliwe, a nocą można tam przeżyć niesamowite chwile w nocnych klubach. Ja zdecydowałem się na New Orleans, bo wcześniej słyszałem o nim od znajomych i szczerze mogę przyznać, że był to świetny wybór. Najlepszy striptiz jaki kiedykolwiek widziałem, przepiękne kobiety, dobre jedzenie, alkohol najwyższej klasy… Cały wieczór uważam za jak najbardziej udany. Z pewnością to nie była moja ostatnia wizyta w New Orleans. Polecam!

 • Agus says:

  To są najważniejsze miejsca, warto znać.

 • Agus says:

  Fajne miejsca, chyba wszystkie najważniejsze

 • DZIENA MORDO TO BYLO MASNE FEST I POZDRAWIA ANTONIII ELO

 • Rafał says:

  Wszystko z listy już znam. Dlatego nie mogę się doczekać nowej galerii Implant, bo to niedość że coś nowego to jeszcze na skalę Europy coś nowoczesnego… Będzie fajnie, koniec nuuuuudy!

 • Asia says:

  Mi osobiście w warszawie bardzo się spodobały domy zagadek. Zgadzam się również co do muzeum neonów 🙂

 • Emmi says:

  Bardzo fajne są też- Muzeum Neonów i jak wcześniej ktoś wspomniał Muzeum Wódki. Bardzo nietypowe, oryginalne, ciekawe miejsca na mapie Warszawy 🙂

 • Kamila says:

  Pomysł na super kulturalne spędzanie czasu – pójść na jakiś piękny balet do Teatru Narodowego, potem napić się kawy, a zamknąć wieczór wizytą do Muzeum Wódki – to jest dopiero nasączone historią miejsce 🙂

  • Karola says:

   My ostatnio na wieczor integracyjny z pracy rozpoczelismy w tym Muzeum Wodki- swietne miejsce, warte odwiedzenia. Wykupilismy opcje z degustacja, wiec wszystkie zmysly zostaly zaspokojone:)

 • Zwięźle i przejrzyście opisaliście miejsca, które każdy polak powinien odwiedzić. Mimo, iż jak sami wspomnieliście, przedwojennej, wspaniałej Warszawy nikt już nam nie zwróci to powinniśmy się cieszyć z faktu, że udało się ocalić wiele zabytków i miejsc, a współczesna Warszawa to nowoczesna i tętniąca życiem Stolica wolnej Polski. 1918 – 2018!

 • Lucja says:

  A propo jedzenia – Restauracja Akademia na Mokotowie – jak najbardziej polecam, świetna szczególnie polska kuchnia na wiele różnych sposobów

 • Bartosz says:

  Witam,

  Ostatnio będąc w Warszawie zwiedziłem mnóstwo miejsc, m.in Muzeum Powstania Warszawskiego, Kopiec Powstania Warszawskiego. Aby sprawniej poruszać się po Warszawie skorzystałem z oferty wypożyczalni fleetcorp, która podstawiła mi auto na dworzec centralny we wskaazanym przeze mnie dniu i godzinie. Jeżeli nie chcecie marnować czasu w podróży komunikacją serdecznie polecam tą wypożyczalnie.

 • Maria says:

  Ul.Francuska (Saska Kępa) z mnóstwem kawiarenek, w pobliżu Stadion Narodowy 🙂

 • Grzegorz says:

  Jeżeli lubicie mocne wrażenia to zdecydowanie mogę polecić to miejsce Strefa Strachu – Fear Zone, mega zabawa i miejsce, w sam raz na wypad ze znajomymi 😀

 • Kacper says:

  Oj w Warszawie jest dużo więcej ciekawych miejsc, jak ktoś ma nadmiar czasu zapraszam na Żoliborz, Saską Kępę czy oczywiście Pragę.

 • jagoda says:

  jak sie bedzieci przemieszczac z miejsca na miejsce to albo metro, albo tramwaj albo wawa-bus pl – nic innego!

 • martuś says:

  Swoją drogą warto również udać się do znajdującej się obok Kopernika Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród na dachu prezentuje się całkiem pięknie, poza tym można podziwiać widoczki na Wisłę, mosty, Stadion a nawet kawałek PKiN się znajdzie 😉

 • martuś says:

  Centrum Nauki Kopernik może jako inicjatywa powstało w 2005, ale sam budynek to jakoś pod koniec 2010 roku. Pewnie dlatego tak mi się ten „błąd” w oczy rzucił, bo pracowałam wówczas w kawiarni w BUWie i przychodziło do nas mnóstwo zziębniętych ludzi, czekających w bardzooo długich kolejkach do wejścia. 😉

Ilość komentarzy: 23 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI