Pomysły Na weekend W Polsce Warszawa to cisza i błogi spokój… No dobra, konkretnie okolice Warszawy. TOP 10 atrakcji poza miastem

Warszawa to cisza i błogi spokój… No dobra, konkretnie okolice Warszawy. TOP 10 atrakcji poza miastem

Jeśli zwiedziliście już Warszawę, o której największych atrakcjach turystycznych już pisaliśmy, a macie jeszcze trochę czasu do zagospodarowania, to koniecznie udajcie się w dalszą drogę. Mamy tu na myśli okolice Warszawy, tak w obrębie godzinki lub dwóch od stolicy, które warte są zobaczenia przy okazji zwiedzania stolicy. Atrakcji historycznych, architektonicznych i przyrodniczych czeka na Was bardzo dużo, więc najlepiej przeczytać, wszystko zaplanować no i w drogę! 

NASZE PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC DO ZWIEDZANIA W OKOLICACH WARSZAWY:

KAMPINOS, to miejscowość, od której nazwę wziął Park Narodowy. Jest swego rodzaju bramą do puszczy, stąd biegną liczne szlaki turystyczne prowadzące w jej głąb. Szczególnie polecamy przysiółek Granica, gdzie znajduje się mały skansen budownictwa puszczańskiego oraz muzeum KPN. W samej miejscowości zwiedzić warto drewniany kościół Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku a także ładny klasycystyczny XIX wieczny dworek z interesującym ogrodem (niestety niedostępny na co dzień „z ulicy”), a także mogiły powstańców z 1863 roku.

ŻELAZOWA WOLA, miejsce znane przede wszystkim z charakterystycznego białego dworku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Mimo, iż kompozytor nie mieszkał tu długo, bo jedynie rok (później jego rodzina przeniosła się do Warszawy), to jednak do miejsca, gdzie przyszedł na świat podróżują liczni turyści (nie tylko z Polski), zafascynowani jego twórczością. Dziś mieści się w skromnym, krytym gontem i ozdobionym dwiema kolumienkami na ganku dworku muzeum poświęcone Chopinowi, a w lecie organizowane są tutaj koncerty fortepianowe.

Z tej okazji warto przeczytać nasz wpis na temat Dworów i pałaców na zachód od Warszawy szlakiem Chopina

twierdza modlin
fot. patrickt / flickr.com / CC

TWIERDZA MODLIN, najdłuższa budowla w całej Polsce, ma około 2800 metrów i zbudowana jest na planie sześcioboku. Położona w bardzo strategicznym miejscu u zbiegu rzek Wisły i Narwi. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce, wielokrotnie przebudowywana i czterokrotnie broniona. Składa się z położonych na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów (i wielu innych wchodzących w skład kompleksu budowli). Warto wejść do Wieży Tatarskiej, by podziwać wpadającą do Wisły Narew. Twierdzę można zwiedzać z przewodnikiem. Zobacz więcej na stronie obiektu.

ZAMEK LIW, znajduje się we wsi o tej samej nazwie (miała ona strategiczne położenie – na ważnym szlaku handlowym łączącym Koronę z Litwą) i jest jednym z najważniejszych zabytków Mazowsza. Powstał on w XV wieku jako najdalej na wschód wysunięty ośrodek książąt mazowieckich – przygraniczna warownia, potem wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany (między innymi przez królową Bonę). Do dziś zachowała się masywna ceglana wieża, w której znajduje się Muzeum Zbrojownia z interesującą ekspozycją militariów oraz portretów sarmackich.

CZERWIŃSK NAD WISŁĄ i WYSZOGRÓD. CZERWIŃSK to mała miejscowość o długiej historii. W XII wieku założone tu zostało bardzo ważne opactwo sprowadzonych z Lombardii kanoników regularnych. Zespół opactwa posiada bardzo interesującą dwuwieżową bazylikę romańską z charakterystyczną „bramą” wejściową, pięknym romańskim portalem oraz pozostałościami średniowiecznych fresków, a także ładny budynek klasztorny. To jedno z najcenniejszych kompleksów sakralnych całego Mazowsza. Nieco dalej, w kierunku Płocka leży urokliwie położony Wyszogród z Muzeum Wisły oraz Górą Zamkową z pięknym widokiem na całą dolinę.

ARKADIA, piękny park krajobrazowy w stylu angielskim utworzony na polecenie księżny Heleny Radziwiłłowej. Niegdyś była to zwykła wioska, która jednak w całości przekształcona została w romantyczny park pełen drzew, krzewów, malowniczych stylizowanych na antyczne oraz gotyckie budyneczków z pięknym stawem i mnóstwem kwiatów. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim: Świątynia Diany z przepięknym Plafonem, Dom Arcykapłana, czy Dom Murgrabiego z Łukiem Greckim a także Domek Gotycki, Akwedukt i Grota Sybilli.

PUŁTUSK, miasto, które posiada najdłuższy rynek w Europie, przy którym znajdują się ładne klasycystyczne kamienice. Koniecznie zwiedzić trzeba Muzeum Regionalne mieszczące się w starej XVI wiecznej wieży ratuszowej, gotycką kolegiatę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z XV wieku oraz zamek dawnych biskupów płockich położony na brzegu Narwii (dziś Dom Polonii)

NIEBORÓW, słynie z przepięknego XVII wiecznego pałacu, który przez długi czas był w posiadaniu rodziny Radziwiłłów. Dzięki temu, iż Michał Radziwiłł i jego żona byli miłośnikami sztuki, możemy dziś we wnętrzach pałacu podziwiać znakomitą kolekcję dzieł z różnych zakątków świata i wielu artystów (również tych starożytnych), a także zwiedzać niektóre pomieszczenia. Pałac otoczony jest pięknym parkiem francuskim a dalej znajduje się park angielski z charakterystycznym stawem. Mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

żyrardów architektura
fot. VnGrijl / flickr.com / CC

ŻYRARDÓW, to miasto lnu, które leży w połowie drogi między Łodzią a Stolicą kraju, na szlaku dawnej Kolei Warszawsko – Wileńskiej. Każdy, kto tu choć na chwilę się pojawi, jest oczarowany niesamowitą atmosferą XIX wiecznej osady fabrycznej w sercu miasta, która urzeka swoją autentycznością, harmonią, doskonałością urbanistycznego założenia i kolorami – czerwonej cegły, która zupełnie zdominowała okoliczny krajobraz. Wielką wartością tego miejsca jest bez wątpienia unikatowa na skalę europejską zachowana niemal w całości zabytkowa osada fabrycznaz pełną infrastrukturą społeczną. Warto chwilę zatrzymać się w parku im. Karola Augusta Ditricha, zwiedzić Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia z witrażami dzieła Mehoffera, zobaczyć Budynek Starej Przędzalni, okazałe rezydencje, czy proste ceglane domy robotnicze z drewnianymi zabudowaniami gospodarczymi.

ŁOWICZ, warto się tu choć na chwilę zatrzymać, by zobaczyć ładne kamieniczki wokół Starego Rynku i równie urokliwy ratusz a także XVII wieczną katedrę i ciekawy Kościół Pijarów (zachowane w całości XVIII wieczne wyposażenie oraz cenne malowidła). Dla miłośników historii i etnografii polecamy Muzeum Łowickie – znajdziemy tu ciekawe ekspozycje, jak chociażby zdobione meble, charakterystyczne wycinanki, porcelanę, czy makiety miasta.

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICACH WARSZAWY:

Warto udać się do ciekawego skansenu w Maurzycach, do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (trasa do puszczy), udać się do prawosławnego sanktuarium w Górze Grabarce i okolice Drohiczyna (choć to już wycieczka na dwa dni raczej), a dla miłośników pieszych wędrówek – tras w Puszczy Kampinoskiej od groma, a można tu zobaczyć łosia, a nawet rysia!

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w woj. mazowieckim | Zarezerwuj hotel w woj. mazowieckim

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC DO ZWIEDZANIA W OKOLICACH WARSZAWY?

Ilość komentarzy: 8 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI