Pomysły Na weekend w Europie Poczuj atmosferę świąt i przy okazji kup prezenty! Najpiękniejsze świąteczne jarmarki w Europie Środkowej

Poczuj atmosferę świąt i przy okazji kup prezenty! Najpiękniejsze świąteczne jarmarki w Europie Środkowej

Koniec jesieni, początek zimy to sezon, w którym sporo miast w Europie oczekuje napływu specyficznej grupy turystów, którym niestraszne załamanie pogody bo przyjeżdżają na zakupy.

Kolorowe stragany, zapach korzennych wypieków, choinki przyprószone śniegiem, migające światełka, oryginalne ozdoby świąteczne, lokalne wyroby do kosztowania i podziwiania, a także wszędobylskie aniołki – to kwintesencja przedświątecznych (adwentowych) jarmarków. Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia poczuć można już w listopadzie w wielu miastach w Polsce i w Europie. Podpowiemy Wam, w których miejscach organizowane są najfajniejsze przedświąteczne jarmarki, bo żeby ulec czarowi świąt, a poza tym kupić piękne prezenty i dobrze się przy tym bawić nie trzeba jechać nigdzie daleko.

W Polsce jarmarki przedświąteczne organizowane są w wielu miastach jak chociażby Wrocław, Warszawa, Kraków, Toruń, Łódź, Olsztyn, Gdańsk, Katowice. My postanowiliśmy opisać pokrótce trzy spośród wcześniej wyliczonych, a więc:

Jarmark w Warszawieodbywa się od pięciu lat na Rynku Starego Miasta (w roku 2012 trwać będzie od 24 listopada do 6 stycznia). Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców ale też turystów z Polski i zagranicy. W tym roku jarmark gościł będzie również wystawców – kupców z Holandii, Węgier, Litwy, Białorusi i Czech. W sercu Warszawy na Rynku ustawionych zostanie ponad 70 drewnianych straganów, gdzie będzie można kupić i spróbować znakomitych wyrobów z Polski i z krajów, których wystawcy będą na targach gościć, a także wspaniałe wyroby rzemieślniczy jak ceramika, drewniane zabawki, kolorowe czapki i rękawiczki. A wszystko przy akompaniamencie kolęd i wokół przepięknej choinki oraz szopki bożonarodzeniowej. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie jarmarków warszawskich.

jarmark we wroclawiu
mat. prasowe

Jarmark we Wrocławiu, jeden z najpiękniejszych polskich jarmarków bożonarodzeniowych. W roku 2012 odbywać się będzie w dniach od 22 listopada do 23 grudnia na wrocławskim rynku. Oprócz straganów wypełnionych po brzegi smakołykami (świąteczne wypieki, grzańce i miody pitne), tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi (haftowane obrusy, biżuteria, skórzana galanteria, szklane lampy) ozdobami choinkowymi można tam spotkać samego Świętego Mikołaja z saniami zaprzężonymi w renifery, posłuchać kolęd, „zanurzyć się” w krainę bajek z sympatycznymi krasnalami i przejechać się na karuzeli. Co roku na wrocławskim jarmarku pojawiają się jakieś nowe atrakcje (w 2011 na przykład zorganizowano pokazy rzeźbienia w lodzie) zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Więcej znajdziecie tutaj.

Jarmark w Krakowie, podobnie jak opisane wcześniej warszawskie i wrocławskie jarmarki, również ten w Krakowie organizowany jest zazwyczaj po 20 listopada i trwa aż do drugiego dnia świąt. To jeden z najbardziej popularnych polskich jarmarków świątecznych. Kolorowe stragany i kupcy zachęcają do smakowania pysznych potraw, tradycyjnych wypieków, czy do rozgrzania się aromatycznym grzany winem. Nie sposób oprzeć się drewnianym aniołkom, przepięknym ozdobom choinkowym i pachnącym na kilometr smakołykom. Podziwiać tu można również znane na całym świecie krakowskie szopki.

Tradycja organizowania świątecznych jarmarków znana jest w wielu europejskich miastach. Prym wiodą tu niewątpliwie Niemcy i Austriacy, choć również w Czechach, czy na Słowacji albo w Danii takie jarmarki są popularne i chętnie odwiedzane przez turystów. Oto kilka naszych propozycji:

jarmark adwentowy wieden
fot. tttaaaooo / flickr.com / CC

Jarmark w Wiedniu, organizowany jest w kilku miejscach w stolicy Austrii jednocześnie, choć najbardziej popularny i największy jest ten na placu przed ratuszem, na którym staje wielka choinka co roku przywożona z innego landu, a także Drzewo Serc. W roku 2012 jarmark na Rathausplatz odbywać się będzie od 17 listopada do 23 grudnia. Tradycja tego świątecznego jarmarku sięga XIII wieku – co jedynie nadaje mu jeszcze większego uroku i wiele mówi o jego znaczeniu w miejscowej tradycji. Na straganach kupić można przeróżne świąteczne ozdoby, wyroby rzemieślnicze, a także spróbować tradycyjnych wypieków i potraw związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie świątecznych jarmarków austriackich.

Jarmark w Stuttgardzie, to jeden z największych świątecznych jarmarków w całej Europie, no i poszczycić się może długą (ponad 300 lat) tradycją. W roku 2012 będzie odbywał się w dniach od 28 listopada do 23 grudnia. Co roku turyści z wielu zakątków Europy i wiata przyjeżdżają tu, by móc poczuć tą niezwykła atmosferę, zobaczyć wspaniałe bogato zdobione choinki, czy drewniane figury aniołów, a także skosztować tradycyjnego lokalnego wypieku składającego się z suszonych owoców. Więcej informacji można znaleźć na stronie jarmarku.

jarmark swiateczny berlin
fot. ReneS / flickr.com / CC

Oczywiście niezwykle interesujący jarmark (a właściwie dziesiątki świątecznych jarmarków rozsianych po całym mieście) można odwiedzić w Berlinie np.w centrum miasta Gendarmenmarkt – można uznać za jarmark kulturalny, ponieważ przewidziane są liczne  koncerty chórów, muzyków jazzowych, śpiewaków operowych. Dla dzieci natomiast idealny będzie jarmark przy Placu Poczdamskim, gdzie będą mogły poszaleć w zimowym parku rozrywki. Więcej na stronie berlińskich świątecznych jarmarków. Najstarszym niemieckim jarmarkiem, jest organizowany od 1434 roku, jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie (od 25 listopadsa) na Starym Rynku.

Jarmark w Pradze, zwykle organizowany jest począwszy od 26 listopada i trwa do 1 stycznia nowego roku. Organizowany jest na Rynku Starego Miasta, gdzie zachwyca piękna oświetlona i przysypana śniegiem choinka oraz na Placu Wacława. Warto tu przyjechać bu spróbować tradycyjnych czeskich potraw i wypieków, rozgrzać się pitnym miodem i kupić oryginalne prezenty w postaci ręcznie robionych pacynek. Również dzieci nie będą zawiedziona, głównie z powodu licznych specjalnie dla nich przewidzianych atrakcji jak np. mini zoo

Gdzie jeszcze na jarmarki?
Na przedświąteczne jarmarki warto jest się też udać do Bratysławy ( na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava zwykle od 26 listopada do 26 grudnia), które przyciągają smakoszy niezbyt dietetycznej kuchni a także poszukujących ładnych, oryginalnych i w miarę przystępnych cenach prezentów (serwety, szopki, tradycyjna ceramika). Można też udać się nieco dalej, bo do Kopenhagi, gdzie jeden z jarmarków organizowany jest w Ogrodach Tivoli, które zamieniają się w świąteczną, kolorową, rozświetloną wioskę (a właściwie kilkanaście małych wiosek) a tamtejsze browary specjalnie na ten czas wypuszczają nowe, świąteczne piwo (minus – wstęp na jarmark jest płatny).
PODZIELCIE SIĘ WASZYMI OPINIAMI I WRAŻENIAMI ZE ŚWIĄTECZNYCH JARMARKÓW – W POLCE I W EUROPIE. CZEKAMY, KAŻDA OPINIA JEST WAŻNA!
Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI