Fakultatywne w Bułgarii Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Istambuł na 1 dzień lub 2 dni | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Istambuł na 1 dzień lub 2 dni | Opinie | Ceny


Istambuł
(zmieniający swą nazwę od Bizancjum przez Nowy Rzym, Konstantynopol aż do dzisiejszego Istambułu-Stambułu) to niesamowite miasto, położone na dwóch kontynentach, gdzie klimat orientalny i zachodnia nowoczesność mieszają się ze sobą, miasto kontrastów, wspaniałych zabytków, miasto pachnące przyprawami i urzekające niesamowitymi widokami na cieśninę Bosfor oddzielającą Europę od Azji i łączącą Morze Śródziemne z Morzem Czarnym.  Dzięki tak dogodnemu położeniu a także posiadaniu portu- Złoty Róg miasto stało się ważnym centrum polityczno-handlowym a także kulturalym. To miasto, które można „poczuć” wszystkimi zmysłami, bycie tam to naprawdę wspaniałe przeżycie i doświadczenie, które mocno zostanie przez każdego kto tu był zapamiętane.

Mieszkańcy tego uroczego miasta, przez wielu ludzi traktowanego jako symbol orientu przemieszczają się pomiędzy dwoma oddzielonymi cieśniną kontynentami statkami ale też samochodami dzięki dwóm zbudowanym tam mostom.

Każdy kto odwiedził Stambuł musi zwiedzić jeden z jego najwspanialszych zabytków- Kościół Mądrości Bożej- Hagia Sophia. Znajduje się w dzielnicy Sultanahmet i przez długi okres czasu był kościołem, następnie meczetem a teraz jednym z najwspanialszych muzeów. Hagia Sophia kilkakrotnie była przebudowana, wiele razy spłonęła a obecny kształt przybrała za czasów cesarza Justyniana II w VI w. Jest czwartą budowlą świata pod względem wymiarów po Bazylice świętego Piotra oraz katedrach w Mediolanie i Sewilli. W przestronnym wnętrzu kościoła-muzeum zobaczyć można wiele wspaniałych elementów architektonicznych i malarskich. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim wspaniałe mozaiki przedstawiające sześcioskrzydłe anioły- Serafiny;  Chrystusa Pantokratę, Matkę Boską, Jana Chrzciciela (Mozaika Deesis, która powstała w XIII wieku i miała upamiętniać koniec użytkowania tej świątyni przez katolików); Cesarza Jana II Komnena, cesarzową Irenę z Aleksym, Matkę Bożą z Dzieciątkiem (Mozaika Komnenów); Cesarza Konstantyna Monomakos, Cesarzową Zoe. Nad głównym wejściem (Cesarskie Wrota) prowadzącym z przedsionka wewnętrznego do nawy głównej znajduje się jedna z najbardziej znanych mozaik Chrystusa Pantokraty siedzącego na bogato zdobionym tronie, trzymającego w jednej ręce księgę a drugą udzielając błogosławieństwa. U jego stóp klęczy cesarz Leon VI. Kościół wręcz przytłacza swoją monumentalnością, gdy się jest w środku rzeczywiście ma się wrażenie jakby miejsce to było nadzwyczajne, święte, zwłaszcza, że wnętrze z kopułą o wysokości 18 pięter tak zostało zaprojektowane, żeby światło wpadające to środka przez 170 otworów okiennych jedynie delikatnie rozpraszało ciemność pozostawiając atmosferę tajemniczości, półmroku, nieziemskości.

Będąc w kościele warto jest wejść na galerie, z której podziwiać można wspomniane mozaiki,a także uchwycić wzrokiem wspaniałe wnętrze świątyni. W epoce osmańskiej dodano w głównej przestrzeni mihrab, minber, muzułmańskie kazalnice, lożę sułtańską, a także duże, okrągłe czarno-złote tablice z napisami pochodzącymi z koranu umieszczone na podporach kopuły oraz lampy w stylu osmańskim.

Z zewnątrz niepozorny budynek znajdujący się przy ulicy prowadzącej z Hagia Sophia do dzielnicy Cahaloglu stanowi wejście do wspaniałego podziemnego świata- największej spośród wszystkich bizantyjskich cystern zwanej Pałacem Jerebatan lub Cysterną Bazylikową. Woda była do niej doprowadzana przy pomocy akweduktów Hadriana i Walensa i służyła jako zbiornik wodny dla pałacu cesarskiego i okolic. Obecnie można się przechadzać po specjalnie przygotowanych podestach wzdłuż wysokich kolumn (12 rzędów kolumna po 28 kolumn w każdym rzędzie,które sprowadzane były z ruin greckich i rzymskich) pod stopami płynie woda a w niej liczne małe ryby. Na szczególną uwagę zasługują dwie kolumny, które odkryte zostały podczas prac renowacyjnych, a mianowicie kolumny, które w celu ich wydłużenia zostały zaopatrzone w bazy w postaci fragmentów starorzymskiego monumentu przedstawiającego głowy Meduzy- Gorgony.  Wszystko jest delikatnie oświetlone co wzmaga atmosferę tajemniczości tego miejsca.

Będąc w Stambule koniecznie trzeba zwiedzić najwspanialszy i najbardziej znany meczet w mieście- Sultan Ahmet Camii zwany Błękitnym Meczetem ze względu na kolor fajansowych płytek zdobiących jego wnętrze. Meczet wybudowany był w latach 1609-1617 przez znakomitego architekta Mehmeda Agę. Budowniczy meczetu chciał swoim dziełem dorównać a nawet przewyższyć wspaniałość opisywanej wcześniej Hagii Sophii. Posiada on wspaniałą, ogromną kopułę (jej średnica wynosi 23,5 metra i wznosi się na poziom43 metry od posadzki), pokaźne rozmiary i aż sześć minaretów. Do wnętrza budowli światło dochodzi przez 260 okien, dziś już niestety nie zaopatrzone w dawne weneckie barwne mozaiki. Na posadzce wewnątrz meczetu znajduje się czerwony dywan, na który turyści muszą wchodzić bez butów. Ponieważ meczet ten oprócz tego, że jest wspaniałą atrakcją turystyczną, jest też w dalszym ciągu miejscem modlitw, dlatego też część modlitewna jest tutaj oddzielona od tej „komercyjnej”. Ponadto do środka należy wchodzić z zakrytymi ramionami oraz kolanami. Niesamowite wrażenie oprócz ogromu i przestronności tego miejsca robią również wielkie i zawieszone na długich łańcuchach wiszące tuż nad ziemią okrągłe żyrandole.

WIĘCEJ O TYM CO CIEKAWEGO MOŻNA ZOBACZYĆ W ISTAMBULE + DUUUUŻO ZDJĘĆ

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO STAMBUŁU?

Przykładowy ramowy program wycieczki jednodniowej:

1. Wyjazd wieczorem autokarem z hoteli do Stambułu (wyjazd około godziny 21.00)
2. Przyjazd do miasta około godziny 7.00. Przejazd autokarem po centrum miasta, a także przez most nad cieśniną Bosfor oddzielającą część europejską i azjatycką Stambułu. Zwiedzanie Błękitnego Meczetu, Hipodromu. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie, na lunch (w zależności od organizatora możliwość wykupienia dodatkowej wycieczki- Rejs po cieśninie Bosfor około 25 €).
3. Wyjazd ze Stambułu około godziny 18-19 i powrót do hoteli w Bułgarii nad ranem.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: CIEPŁY SWETER DO AUTOKARU, PODUSZKA DO AUTOKARU, PASZPORTY
CENY: około 60-70€ za 1 dzień i ponad 90€ za 2 dni (w zależności od organizatora dodatkowa opłata wizowa ok. 16€ wliczone lub nie w cenę)

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W STAMBULE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ? LEPIEJ JECHAĆ NA JEDEN DZIEŃ CZY DWA DNI?

 

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W maju wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo!