Jeśli miasto na wodzie – to oczywiście Wenecja! Ale czy tylko? Oczywiście skojarzenie z Wenecją jest jednoznacznie, co potwierdzają również „przydomki” nadawane różnym miastom na Świcie. Mamy więc „Wenecję Północy”, „Wenecję Wschodu”, „Małą Wenecję” i wreszcie „Flamandzką Wenecją”. Jakie miasta kryją się pod tymi określeniami? Sprawdźcie sami!
1. Wenecja, miasto położone na 118 wysepkach na Morzu Adriatyckim. Komunikacja wewnątrz miasta odbywa się drogą wodną – 150 kanałami połączonymi między sobą. Brzegi kanałów spina około 400 mostów.
fot. Tambako the Jaguar / flickr.com / CC
2. Sztokholm, miasto leży na 14 wyspach połączonych aż 53 mostami, a także na lądzie stałym tuż nad Zatoką Saltsjon oraz jeziorem Melar. W obręb miasta wchodzi również archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych, co sprawia, że nazywane jest często „Wenecją Północy”
fot. bertknot / flickr.com / CC
3. Amsterdam, największe holenderskie miasto leży nad rzeką Amstel i licznymi kanałami (jest ich ponad 160). Największe spośród nich, czyli kanały Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht mają kształt półksiężyców. Z nimi łączą się mniejsze kanały wdzierające się w zabudowę miasta i sprawiając, że dzieli się ono na liczne wyspy spięte 1281 mostami.
fot. joiseyshowaa / flickr.com / CC
4. Sankt Petersburg, miasto położone w delcie rzeki Newa nad Zatoką Fińską. W obręb miasta wchodzi 40 wysp, połączone są one 396 mostami. Podobnie jak Amsterdam i Sztokholm również Sankt Peterzburg nazywany jest „Wenecją Północy”.
fot. david.orban / flickr.com / CC
5. Wrocław, no i mamy również polski akcent. Miasto położone jest nad Odrą i jej dopływami, ma rozbudowaną sieć kanałów, które wraz z rzeką, jej czterema dopływami (a także kanałami i urządzeniami hydrotecznicznymi) tworzą tzw. Wrocławski węzeł wodny. W obrębie Wrocławia znajduje się ponad 20 wysepek połączonych około 130 mostami, mostkami i kładkami.
fot. Klearchos Kapoutsis / flickr.com / CC
6. Brugia, to belgijskie miasto nazwane zostało – nie bez powodu – „Flamandzką Wenecją” . Przepiękna średniowieczna zabudowa miasta (Stare Miasto w całości wpisane zostało na listę UNESCO), poprzecinana licznymi kanałami i kamiennymi mostkami sprawia, że można się poczuć tutaj jakby czas zatrzymał się w miejscu. Musze wspomnieć również, że miasto słynie również z czekolady!
fot.Wolfgang Staudt / flickr.com / CC
7. Zhouzhuang, znajduje się w niewielkiej odległości od opisanego poniżej Suzhou. W przeciwieństwie do tamtego jest dużo bardziej oblegane przez turystów (zwłaszcza chińskich) i chyba najbardziej znanym chińskim miastem na wodzie. Znajdują się tu liczne kanały i mostki, a łódki są najczęstszym środkiem lokomocji. W niewielkiej odległości znajduje się kolejne wodne miasto – Tongli.
8. Suzhou, kolejne „wodne miasto” w Chinach. Miasto – port położone we wschodnich Chinach nad Wielkim Kanałem i delcie rzeki Jangcy. Znajduje się tutaj sieć ponad 20 kanałów wodnych i około 400 mostów, co sprawia, że nazywane jest „Wenecją Wschodu”.
fot. RussBowling / flickr.com / CC
9. Aveiro, czyli „Wenecja Portugalii”, miasto położone na brzegach laguny Ria de Aveiro. Miasto przecina jeden główny i kilka mniejszych kanałów, po których turystów wożą kolorowe, długie łodzie „moliceiros” – kiedyś służące do połowów wodorostów. Więcej o Aveiro na blogu Krzyśka Gieraka
10. Bangkok, stolica Tajlandi, nazywana buńczucznie „Wenecją Indochin” prawdopodobnie za sprawą dziesiątek kanałów w najstarszej części miasta, rozlewisk rzeki oraz pływającemu targowi. Czasami wydaje się, że samych łódek-straganów jest tu więcej niż łodzi „flisackich” w prawdziwej Wenecji.
fot. jay galvin / flickr.com / CC
>>POLECAMY RÓWNIEŻ: TOP10 CZERWONYCH MIAST NA ŚWIECIE. NIESAMOWITE!
No to ja dorzucę jeszcze Bydgoszcz
to ja jeszcze polecam Port Grimaud we Francji. Mały ale bardzo klimatyczny 🙂
Łodzie flisackie w Wenecji?!?!?!?!?!?!?!?
Easter Egg 😀 / no dobra…