Pomysły Na weekend Z dzieckiem Najpiękniejsze szopki w Polsce. Gdzie i kiedy możemy je zobaczyć?

Najpiękniejsze szopki w Polsce. Gdzie i kiedy możemy je zobaczyć?


Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc postanowiliśmy zabrać Was w podróż śladem najciekawszych i najpiękniejszych szopek, jakie zobaczyć możemy u nas w kraju. Choć tradycja budowania szopek nie ma polskiego rodowodu (żywe szopki to pomysł św. Franciszka z Asyżu), to bardzo mocno  zakorzeniła się w naszej świątecznej tradycji. Ruszajmy więc w drogę…

1. Ruchoma szopka w Olsztynie pod Częstochową, jest dziełem pana Jana Wiewióra, który tworzył ją przez 15 lat i jeszcze jej nie ukończył – w dalszym ciągu jest ona rozbudowywana. Sporych rozmiarów szopka, składająca się z ponad 800 figur z drewna lipowego (w tym aż 300 jest ruchoma) znajduje się z skromnym drewnianym domku autora, tuż przy drodze i w niewielkiej odległości od Zamku Olsztyńskiego. I to właśnie królewski zamek stanowi ciekawe tło w ślicznej, kolorowej szopce. To Izby Twórczej pana Jana Wiewióra czynna jest codziennie od 9:00 do 17:00. Dom pana Jana łatwo rozpoznać po wielu figurkach i rzeźbach zajmujących większą cześć ogródka, które po prostu nie mieszczą się już wewnątrz.

fot. Marcin Nowak

2. Ruchoma Szopka w Wambierzycach, pochodzi ona z 2 połowy XIX wieku i podziwiać ją można w budynku u podnóża wambierzyckiej Kalwarii. Jest największą i najstarszą ruchomą szopką w Polsce. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig. Szopka charakteryzuje się wieloma misternymi, kolorowymi figurkami, ładnie odwzorowanymi budowlami i przedstawieniem, obok typowych scenek z życia Świętej Rodziny, charakterystycznych elementów i „krajobrazów” Śląska (górnicy, kopalnia, szyby kopalniane, wagoniki z węglem). Po śmierci Wittiga, dzieło rozbudowywał jeden z jego synów, który umieścił w szopce kolejne scenki: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. Ruchomą szopkę zobaczyć możemy od maja do września codziennie od 9:00 do 18:00, od październia do kwietnia od 10:00 do 15:45 (cena 6 zł/ dzieci do 18 roku życia 3 zł)

3. Szopka w Panewnikach (Katowice), to z  kolei jedna z największa (18  metrów wysokości i 32 szerokości) w całej Europie szopka ołtarzowa umieszczana wewnątrz kościoła, a konkretnie Bazyliki świętego Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Ojców Franciszkanów. Szopkę możemy podziwiać w okresie od Świąt Bożego Narodzenia aż do lutego. Co roku szopka wygląda nieco inaczej, ma inny „motyw przewodni” oraz nieco inne rozmiary ale zawsze zachwyca. Zwłaszcza, że wiele z figur umieszczanych w szopce (a jest ich ponad 120) ma swoją długą historię, jak np. figura Dzieciątka Jezus, która sprowadzona została z Betlejem. Zobaczyć tu można również ruchomy i żywy żłóbek – od poniedziałku do soboty 9.30  – 18.30 oraz w niedzielę 8.30 – 19.30.

fot. Krzysztof Blachnicki / wikimedia commons / GNU

4. Szopki Krakowskie, chyba najbardziej charakterystyczne i najbardziej zdobne szopki jakie możemy zobaczyć w Polsce. To małe (czasem nieco większe) dzieła sztuki, które zawsze nawiązują swoim kształtem do zabytków Krakowa – głównie kościołów ze strzelistymi wieżami. Aż wierzyć się nie chce, że wykonane są one tylko z drewna, tektury i kolorowej folii ozdobnej, a także tworzyw, które imitować mają witraże w oknach szopki. Dziś możemy podziwiać szopki ruchome czy grające kolędy. A najlepiej jest to robić podczas corocznego konkursu (w pierwszy czwartek grudnia) na najlepszą szopkę organizowanego w Krakowie na Rynku Głównym. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa  mamy również okazję zobaczyć pokaźną kolekcję szopek – zgromadzono ich tam ponad 200 a także w krakowskim Muzeum Etnograficznym.

fot. Kraków.Travel, mat. prasowe

5. Szopka historyczna u Kapucynów w Warszawie. Co roku odwiedzana jest przez ponad 50 tys. osób. Wieloletnia tradycja budowy szopki urozmaicona została przez nietypowe motywy z historii Polski. Główne miejsce w szopce zajmuje stajenka ze Świętą Rodziną, przed którą przechodzą postacie zarówno duchowne, jak i świeckie z historii Polski i Kościoła – papieże, nowi święci i błogosławieni. Także postacie z Pisma Świętego. Co roku dodawany jest nowy element, związany ze zmieniającą się historią Polski i Kościoła. Atrakcję w podziemiach kościoła przy ul. Miodowej w Warszawie skonstruowali w roku 1948  bracia Pius Jankowski i Konrad Wyczawski, napędzając ręcznie drewniane figurki.

ZNACIE JAKIEŚ INNE MIEJSCA W POLSCE GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ NIETYPOWE SZOPKI? CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Kzrysztof says:

  Wielka(blisko 8 metrowa) szopka krakowska z parafii Zmartwychwstańców w Krakowie, odwiedzi w tym roku parafię Zmartwychwstańców w Złocieńcu na Pomorzu. Bedzie tam eksponowana do końca stycznia 2015r. Zapraszam do odwiedzenia mieszkańców Złocieńca i całego Pomorza!

  • Krzysztof says:

   W bieżącym 2015 roku krakowska szopka przejedzie ze Złocieńca do Kościerzyny, gdzie w kościele Zmartwychwstańców będzie eksponowana. Odsłonięcie i rozświetlenie odbędzie się na pasterce. Można ją oglądać na Mszach Świętych do końca stycznia 2016r. Zapraszam!

 • Dawid says:

  Największa szopka w Europie w kościele Franciszkanów przy placu Bernardyńskim w Poznaniu

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI